Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W każdym sklepie napotykamy się teraz na sterty zeszytów, długopisów i innych niezbędników wyprawki szkolnej. My podpowiadamy, jak przygotować wyprawkę dla ucznia również od mobilnej strony. W gąszczu aplikacji Google Play znajduje się kilka pozycji, które przydadzą się w szkole i poza nią. Jako że przeciętny polski uczeń korzysta ze smartfona działającego w oparciu o Androida, niżeli z iPhone’a, prezentujemy jedynie darmowe aplikacje dostępne w Google Play.
Język obcy
Podczas nauki języka obcego, bez słownika ani rusz. Możemy skorzystać ze słowników on-line, ale nie doczekaliśmy się jeszcze ery darmowego wi-fi w szkołach ;), a mobilny internet kosztuje. Dlatego warto mieć zainstalowaną na smartfonie aplikację ze słownikiem. Jeśli uczeń ma aspirację do zostania poliglotą, warto aby zainstalował aplikację, która mieści w sobie słowniki wielojęzyczne, np. Wielojęzyczny słownik polski. Dla osób, które pragną się uczyć, wykonując ciekawe ćwiczenia oraz łącząc naukę z zabawą i grywalizacją, polecamy Duolingo Dzięki tej aplikacji niemal każdy, nie tylko uczeń, może doszkolić się z wielu języków obcych. Przydatne okażą się również fiszki, np. w postaci Fiszkoteki, które pomogą w nauce słówek.
Język polski
Podczas lekcji języka polskiego pomocna okaże się aplikacja łącząca w sobie kilka słowników. Słownik PL łączy w sobie słownik ortograficzny, słownik języka polskiego oraz słownik współczesny języka polskiego. Ponadto zawiera zasady pisowni danych wyrazów. Słownik synonimów to kolejny słownik, który przyda się przede wszystkim podczas pisania wypracowań – pomoże uniknąć powtórzeń. Streszczenia lektur pozwolą przypomnieć sobie fabułę danej książki tuż przed klasówką. Dzieciakom, które dopiero rozpoczęły swoją szkolną przygodę przyda się trochę ćwiczeń z ortografii. Aplikacja Ortografia z Ortografką może pomóc w pisaniu szkolnych dyktand na 5+.
Historia
W zapoznaniu się z faktami historycznymi oraz ważnymi datami z pewnością pomogą aplikacje takie jak Historia czy Historia w pigułce. Pozwolą one na odszukanie potrzebnych dat oraz poznanie najważniejszych faktów z niemal każdego okresu historycznego. Uczniom mocno zainteresowanym historią oraz znającym język angielski w rozwijaniu wiedzy i zainteresowań pomóc może History In Pictures, w której znajdziemy informacje raczej z historii najnowszej, gdzie każda informacja wsparta jest interesującymi fotografiami.
Matematyka
Każdy telefon ma wbudowany kalkulator, zwykle również ten rozbudowany, wobec tego instalowanie dodatkowej aplikacji może wydawać się zbędne. Jeśli jednak uczeń właśnie przerabia ułamki lub procenty, pomocny może przydać się polski Kalkulator Procentowy. Aplikację polecamy również tym, którzy opuścili już szkolne progi, ponieważ może ona bardzo ułatwić codzienne obliczenia przy okazji promocyjnych zakupów czy kalkulacji biznesowych. W ćwiczeniu różnych działań matematycznych, od dodawania i odejmowania po tabliczkę mnożenia i dzielenie, pomóc może Matematyka – Trening Umysłu. Najmłodsi mogą uczyć się matematyki w zabawny i kolorowy sposób dzięki aplikacji Matematyka – Tropiciele.
Geografia
W nauce geografii może pomóc aplikacja Quiz Geograficzny Gra 3D. Dzięki przyjaznej grafice i formule gry, nauka flag, stolic, mapy czy zabytków może okazać się przyjemnością. Polska aplikacja marketingowa, jaką jest Geografia z Bakusiami również kusi estetyczną grafiką i geograficznymi zagadkami. Nie dajcie się zmylić bajkowej oprawie – niektóre z zadań wcale nie są takie łatwe, wobec czego rodzice mogą podkradać smartfona czy tablet swoim dzieciom, aby samemu podszkolić się z geografii.
Chemia i fizyka
Tablica Mendelejewa i wszelkie inne tablice wzór to mus przy nauce przedmiotów ścisłych. Dzięki aplikacji Tablice Maturalne – Chemia w jednym miejscu znajdziemy układ okresowy pierwiastków oraz wiele innych tablic chemicznych, które niekoniecznie przydadzą się w podstawówce czy gimnazjum, ale mogą już zdecydowanie pomóc licealistom w klasach o profilu chemicznym. Podobnie w przypadku aplikacji Karta wzorów – Fizyka, która mieści sobie wzory z każdego z działów fizyki. W zrozumieniu praw fizyki w praktyce pomóc może Fizyka w szkole, ucząca poprzez zabawę.
Plan lekcji i zadania domowe
Plan lekcji to coś, co uczeń zawsze powinien mieć przy sobie. Ponieważ w dzisiejszych czasach nikt nie rozstaje się ze smartfonem, również uczniowie, smartfon to najlepsze miejsce na ulokowanie planu zajęć. Uczeń może posłużyć się prostym Planem zajęć / lekcji po polsku lub nieco bardziej efektownym angielskim odpowiednikiem, np. Timetable, co dodatkowo pozwoli mu na oswojenie się z językiem obcym. Nad tym, aby nie zapomniał on o żadnym zadaniu domowym czy projekcie, czuwać może aplikacja pozwalająca na wykonywanie tzw. list „to do”, czyli do zrobienia – polecamy np. czytelne i intuicyjne Any.DO.
Wśród aplikacji brakuje jeszcze pozycji, która przydałaby się podczas nauki biologii, jednak specyfika tego przedmiotu zdecydowanie utrudnia skumulowanie wiedzy z tego zakresu w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki naszej liście każdy uczeń z łatwością wróci do szkolnej rutyny, a nauka dzięki mobilnym pomocnikom będzie przebiegała jeszcze sprawniej i efektywniej. Udanego roku szkolnego!
Zdjęcie:
contrastwerkstatt © Więcej zdjęć na Fotolia.pl