Konferencje

Aplikacje mobilne przydatne w podróży

Jeszcze do niedawna dalekie wyjazdy kojarzyły się z krokiem w nieznane, a co za tym idzie sporą odwagą. W dzisiejszych czasach podróże stały się nieodłącznym elementem każdego z nas. To już nie tylko poszukiwanie wrażeń przez podróżników, ale często konieczność związana z pracą i spotkaniami służbowymi.
Zwiedzanie odległych krajów i kultur stało się również cenione i jest po prostu modne. Nasze społeczeństwo jest o wiele bardziej aktywne i spontaniczne. A to wszystko za sprawą nowoczesnych technologii. Ciągły dostęp do Internetu, mediów społecznościowych czy różnego rodzaju aplikacji sprawia, że z każdym problemem możemy poradzić sobie natychmiastowo. Świat wirtualny sprzyja również komunikacji z osobami w zupełnie innych częściach globu.

Codzienne i niecodzienne podróżowanie

Wyruszając w podróż do miejsc, gdzie panuje zupełnie inna kultura, musimy być przygotowani na różne sytuacje. Najważniejsze jest to aby czuć się swobodnie, nie zgubić się, być w stanie porozumieć się z miejscowymi i nie dać się oszukać. W wielu przypadkach pomogą nam aplikacje mobilne. Zdarza się, że nasza podróż to nie daleka wyprawa do krajów Bliskiego Wschodu czy do Ameryki, a raczej zwykły wyjazd za miasto. Jednak niezależnie od tego, ile kilometrów dzieli nas od domu, korzystanie z aplikacji mobilnych znacznie ułatwia poruszanie się w nieznanym miejscu.

Mapy

Jeszcze przed erą komputerów i urządzeń mobilnych, na każdy wyjazd trzeba było zaopatrzyć się w mapę. Pewnie większość z nas pamięta wielkie i niepraktyczne mapy podczas podróży samochodem. Odnalezienie drogi czasami wiązało się przez to z pewną ilością pomyłek, i choć teraz myślimy o tym sentymentalnie, wtedy prowadziło to raczej do frustracji. Na szczęście dzisiaj, gdy korzystanie ze smartfonów jest powszechne, mało kto porusza się po kraju i za granicą bez wsparcia map dostępnych w telefonie. Dzięki nim dotrzemy do celu łatwo, szybko i bezpiecznie. Wiele map sprawdza się nie tylko w podróży na trasie, ale też posiada wiele wgranych szlaków i ścieżek do wędrówek offline.

Internet i VPN

Dla większości z nas Internet jest jak przedłużenie ręki. Wiele aplikacji z których korzystamy do działania potrzebuje połączenia z siecią. Jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych lub po prostu pragniemy mieć stały kontakt z bliskimi. W podróży staje się to szczególnie trudne ze względu na to, że jesteśmy skazani na kupno lokalnych kart SIM, ograniczony roaming (który na szczęście od niedawna sprawnie działa w UE) lub na korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi.
W przypadku korzystania z otwartych i publicznie dostępnych sieci Wi-Fi musimy pamiętać o tym, że nie są one zbyt bezpieczne. Zarówno osoba udostępniająca połączenie jak i użytkownicy, którzy łączą się z taką siecią mogą przechwycić i podsłuchiwać naszą komunikację sieciową. W tej sytuacji pomocne okazuje się skorzystanie z VPN. Więcej na ten temat tej technologii można przeczytać w serwisie DobryVPN.pl. VPN pozwala na całkowite zabezpieczenie i zaszyfrowanie połączenia z siecią, dzięki czemu możemy bezpiecznie korzystać z Internetu. Dzięki VPN możemy również omijać różnego rodzaju blokady i ograniczenia w dostępie do sieci, co może okazać się bardzo przydatne np. podczas wyjazdu do Chin. Dlaczego? O tym przeczytasz tutaj.

Noclegi i hotele

Przed i w trakcie podróży warto skorzystać z aplikacji, które pomogą i zasugerują nam jaki warto wybrać hotel w zależności od miejsca, do którego chcemy wyjechać. Szukając, możemy wprowadzać różne opcje tj. cena, data, liczba gości, wyżywienie. Dostępne są aplikacje, które pozwalają tylko na przeglądanie bazy opinii i informacji na temat hoteli i miejsc noclegowych oraz takie, za pomocą których zarezerwujemy i opłacimy pokój. To bardzo ważne, aby wybrać odpowiednie miejsce do zatrzymania się i odpoczynku, ponieważ to tam będziemy ładować akumulatory po intensywnym zwiedzaniu.

Pieniądze

Jak wiadomo, świat wypełniony jest po brzegi różnego rodzaju walutami. Wybierając się w podróż należy przygotować się nie tylko psychicznie, ale i materialnie. Istnieją aplikacje, które pozwalają ekspresowo przeliczać walutę, co może okazać się bardzo przydatne na co dzień. Może to uchronić nas nie tylko przed wysokimi wydatkami, ale również przed ulicznymi oszustwami.
Coraz większą popularność zyskują również płatności mobilne. Dzięki Google Pay oraz Apple Pay mamy możliwość płacenia kartą bez konieczności posiadania przy sobie fizycznego „plastiku”, co zwiększa bezpieczeństwo np. w przypadku kradzieży. Wystarczy odpowiednio skonfigurowany telefon.

Język

Niestety, w związku z tym, że język polski nie jest językiem międzynarodowym, komunikacja może przysporzyć nam sporo problemów. Ba, często zdarza się również, że mieszkańcy krajów mniej rozwiniętych nie posługują się nawet językiem angielskim. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z aplikacji, która pozwoli nam zarówno tłumaczyć słowa naszego rozmówcy, jak i będzie w stanie przetłumaczyć nasze słowa. Aplikacje pozwalające tłumaczyć obce języki to ogromne ułatwienie w trakcie podróży. Możemy zrobić np. zdjęcie tekstu w obcym języku, a aplikacja przetłumaczy nam jego zawartość. Wiele aplikacji do nauki języków posiada również funkcje z tzw. mini-rozmówkami, które w podróży stają się niemalże na wagę złota. Ułatwiają nam zapytanie o drogę lub zakupy.

Komunikacja

O ile nie wybierasz się w podróż samochodem, na pewno skorzystasz z miejscowej formy komunikacji miejskiej. Odpowiednia aplikacja wyznaczy Ci najlepszą trasę, zaprowadzi do miejsc przystankowych, dostarczy informacji na temat biletów, a nawet pozwoli je kupić. To naprawdę spore ułatwienie, szczególnie gdy liczy się czas i wygoda. Warto zainstalować je jeszcze przed przyjazdem do naszego docelowego miejsca podróży.

Jedzenie

Wśród zestawienia najbardziej przydatnych aplikacji w podróży, nie może zabraknąć tej, takich pokaże nam co i gdzie możemy smacznie zjeść. Nie chodzi tylko o to, aby dowiedzieć się gdzie serwują regionalne dania, ale również to, że możemy poznać opinie innych podróżników. O ile nie jest nam obojętne co mamy na talerzu, warto zaczerpnąć wiedzy od innych konsumentów konkretnej restauracji. Poza tym wiele aplikacji od razu pokazuje pełne menu i ceny, dzięki czemu łatwiej wybierzemy to na co właśnie mamy ochotę.

Udostępnij
Zobacz także