Konferencje

Aplikacje mobilne znajdą za nas wolne miejsca parkingowe

Jedną z głównych wyzwań urbanizacyjnych większych miast stanowi aranżacja powierzchni parkingowych dostępnych dla mieszkańców i turystów. Z jednej strony stale rosnąca liczba samochodów pociąga za sobą konieczność większej podaży miejsc parkingowych, a z drugiej strony – wolnych do zagospodarowania przestrzeni na ten cel jest coraz mniej. Nie dziwi więc fakt, że firmy technologiczne stale pracują nad rozwiązaniami, które umożliwią kierowcom sprawniejsze znalezienie miejsca parkingowego.

Brak miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów w centrach miast, który zwłaszcza dla mieszkańców stanowi codzienny problem i wpływa na jakość ich życia. Władze lokalne w zależności od chęci bądź możliwości, dostrzegają problem lub odkładają go na później, realizując chwilowo ważniejsze zadania. Jednak on wciąż istnieje i w większości, kierowcy pozostawiani są sami sobie z trudnością znalezienia wolnego miejsca parkingowego. Dodatkowo, coraz częściej do głosu dochodzą też miejsko-aktywistyczne linie ideologiczne, które forsują pomysły przemieszczania się środkami transportu zbiorowego bądź jednośladami, celem redukcji natężenia ruchu samochodowego. Niestety, pomimo słuszności głoszonych tez, jadąc na pilne spotkanie lub odbierając dzieci ze szkoły, ciężko przesiąść się na coś innego niż wygodny i szybki samochód.

Wg danych ZDM, w samej stolicy z płatnych miejsc parkingowych korzysta około 120 – 150 tyś. pojazdów dziennie. Sprawia to, że statystycznie kierowcy codziennie przez około 8 minut muszą szukać wolnego miejsca do zaparkowania. Kiedy zsumujemy to w skali jednego roku może się okazać, że w najlepszym przypadku kilka godzin naszego życia poświęciliśmy tylko i wyłącznie na czynność, która nie wnosi nam żadnej wartości dodanej. Wręcz przeciwnie, z badań prowadzonych przez amerykańską firmę Parknav wynika, że ponad 60% ankietowanych kierowców stwierdziło, że problemy z parkowaniem powodują u nich poczucie stresu, a ponad 20% wskazało na pojawiające się zachowania agresywne na drodze ze względu na problemy z zaparkowaniem. Do tego dochodzi kwestia ominiętych spóźnienia wizyt lekarskich, czy innych zaplanowanych aktywności, które przez czas poświęcony na znalezienie miejsca parkingowego niedoszły do skutku.

Warto wziąć też pod uwagę aspekt ekologiczny. Częste i długie poszukiwania wolnego miejsca zwiększają emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza. Zwłaszcza mieszkańcy centrów miast są narażeni na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego nadmiernym ruchem samochodowym. Badanie, które zostało przeprowadzone na przełomie lutego i marca 2021 r. w 5 polskich miastach przez aktywistów antysmogowych wyraźnie pokazuje, że stężenie dwutlenku azotu okazało się przekraczać unijną i polską normę, wynoszącą 40 µg/m³, w niemal połowie (48%) przypadków.

Miejsca parkingowe mają wpływ na ekonomię

Nie od dziś wiadomo, że lokalna gospodarka w dużej mierze zależy od możliwości swobodnego parkowania. Brak miejsc parkingowych wpływa na wartość nieruchomości – pracodawcy i właściciele punktów handlowo-usługowych coraz częściej zwracają uwagę na to, czy w bezpośredniej okolicy są dostępne miejsca parkingowe dla pracowników bądź klientów. Sami kierowcy twierdzą, że unikają zakupów w miejscach, gdzie występuje problem z zaparkowaniem.

Jednym z rozwiązań wdrażanych w celu minimalizacji skutków nadmiernego ruchu samochodowego, to np. mikro mobilność, łącząca ludzi z opcjami transportu ostatniego kilometra, takimi jak autobusy, skutery, rowery elektryczne i inne. Docelowo jednak problemu braku miejsc dla przybywających samochodów to nie rozwiązuje.

Innym rozwiązaniem, które umożliwia płynne zarządzanie strefami parkingowymi w miastach, to tzw. inteligentne rozwiązania parkingowe. Istotne zwłaszcza w miejscach, w których niemożliwa jest dodatkowa ich podaż. Ciężar zarządzania lokalnymi parkingami spoczywa w głównej mierze na  technologii, która efektywnie wspomaga wykorzystanie istniejących zasobów przestrzeni. Taka technologia dostępna jest też na polskim rynku, z której kierowcy mogą już korzystać. Z danych producenta wynika, że aplikacja informująca o dostępnych miejscach parkingowych pozwala na zaoszczędzenie czasu od 15% do 400%. W mocno zatłoczonym obszarze miasta, redukowany jest czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca z 20 do 5 minut.

Aplikacje mobilne znajdą za nas wolne miejsce

W kilku miastach w Polsce można już skorzystać z aplikacji, które wskazują kierowcy obszary o największym prawdopodobieństwie znalezienia wolnego miejsca parkingowego. W zależności od zastosowanej technologii wykorzystywane są np. dane z parkometrów, analizujące ilość wykupionych biletów parkingowych vs. ogólną liczbę miejsc dostępnych dla kierowców. System daje kierowcom ogólny obraz stopnia zajętości w docelowym obszarze. Innym sposobem, opartym na Big Data, są aplikacje, które w czasie rzeczywistym dostarczają wiarygodnych danych o zajętości miejsc parkingowych na konkretnie wybranej ulicy. Jedną z takich aplikacji jest AnyPark, która wykorzystuje technologie amerykańskiej firmy Parknav.

Obecna na polskim rynku od niemal 10 lat aplikacja Anypark (wcześniej Pango), umożliwia bezgotówkowe płatności za parkowanie. Od września 2021 roku dostępna jest wersja premium: AnyPark+, która posiada m.in. funkcjonalność Znajdź Parking. Mapa dostępności parkingów Parknav wykorzystywana w AnyPark+, korzysta z opatentowanej technologii uczenia maszynowego, rozwijanej w Stanach, przez ostatnie 25 lat. Koncept systemu opiera się na masowym przetwarzaniu danych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów, które podobnie jak w przypadku map Google, analizują natężenie ruchu. Parknav zbiera dane z kilku źródeł jednocześnie – m.in. z uruchomionych nawigacji samochodowych, danych telefonii komórkowej, car sharingu, sensorów IoT satelit czy miejskich systemów monitorujących ruch uliczny. Informacje są osadzane na siatkę, na której oznaczone są miejsca parkingowe, dzięki czemu z ponad 85% prawdopodobieństwem, przekazywana jest użytkownikom informacja, o dostępności miejsc parkingowych.

Aplikacja precyzyjnie określa ulice z co najmniej jednym dostępnym miejscem parkingowym, co okazuje się być przydatne zwłaszcza w przypadku tzw. ulic trudnych do zaparkowania. Kierowcy, dla których codzienny problem z parkowaniem jest uciążliwy, dzięki takiej funkcjonalności otrzymują informacje o dostępności w czasie rzeczywistym – dane bowiem, są aktualizowane co minutę. Algorytmy zastosowane w parknav są odporne na przeróżne anomalie, takie jak np. dane pochodzące od kurierów, czy taksówek. Jeśli na drodze wystąpi nieoczekiwane zdarzenie drogowe (np. wypadek), zaktualizowane w aplikacji dane, pojawiają się już po około 20 minutach. Podobny czas reakcji jest również w Google Maps. Istotny dla użytkowników jest fakt, iż dane zbierane są anonimowo, z wdrożonymi restrykcyjnymi procedurami ochrony danych użytkowników. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mają możliwość wyboru między bezpłatnym i płatnym rodzajem parkowania na docelowym obszarze. Aplikacja uwzględnia również informacje o ograniczeniach, takie jak obszary, na których parkowanie jest zabronione.

O tym, jak istotna dla kierowców jest kwestia dostępności miejsc parkingowych świadczyć mogą również zestawienia i rankingi, w których brane są pod uwagę takie elementy jak ilość miejsc parkingowych w danym mieście, w tym ilość miejsc bezpłatnych vs. płatnych, koszt opłat czy obecność ulg. W tegorocznej edycji rankingu najbardziej przyjaznych miast dla kierowców, realizowanego przez serwis Oponeo, we współpracy z Yanosikiem, jednym z kryteriów branych pod uwagę, były m.in. warunki parkowania i dostępność miejsca parkingowych. Zwycięzcami zostały dwa miasta: Szczecin (w którym m.in. dostępna jest opcja Znajdź parking aplikacji AnyPark), zajmujący po raz 4 podium w kategorii parkowania oraz Łódź, która zdobyła miejsce, dzięki konkurencyjnym wysokościom opłat za parkowanie.

Parkowanie przyszłości na usługach teraźniejszości

Inteligentne rozwiązania parkingowe stanowią remedium nie tylko na bieżące problemy kierowców. Miasta, które wdrażają u siebie tego rodzaju technologie, mogą sprawniej zarządzać swoimi działaniami, nie tylko w zakresie predykcji wzrostu zapotrzebowania na miejsca parkingowe. Gromadzone dane mogą również wskazywać lokalnym samorządom, które obszary wymagają większej uwagi lub wspierać je przy podejmowanych decyzjach o terminie czy godzinie prac remontowych lub konserwacyjnych, w oparciu o godzinowe dane o ruchu. Wg Parknav, w miastach, w których zainstalowane zostały sensory mierzące ruch, skuteczność aplikacji w dostarczaniu danych o wolnych miejscach parkingowych się aż 95%. Ma więc to istotny wpływ na przepływy samochodów i sprawność funkcjonowania ruchu ulicznego.

Nie czekając jednak na większą mobilizację miast czy samorządów, już teraz można wziąć sprawy w swoje ręce. Zaopatrzeni we wsparcie technologiczne jakie dają nam zainstalowane w naszych samochodach aplikacje, możemy minimalizować stres i efektywniej zarządzać czasem spędzanym za kierownicą. Czas pokaże, jak w dłuższej perspektywie Big Data wesprze kierowców w codziennych zmaganiach na miejskich ulicach.

Udostępnij
Zobacz także