W pierwszy poniedziałek czerwca poznaliśmy laureatów Apple Design Awards 2018. Firma z Cupertino co roku wyróżnia nimi najlepiej zaprojektowane aplikacje stworzone na system operacyjny iOS. Ich twórcy zostali docenieni za kreatywność artystyczną i osiągnięcia techniczne.
Niestety i w tym roku wśród grona laureatów zabrakło polskich programistów. Wyróżniono natomiast zespoły deweloperskie z Australii, Austrii, Kanady, Danii, Finlandii, Indii, Holandii, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych. Nagrodą Apple cieszyło się 10 różnych aplikacji.
Wśród wyróżnionych dominowały gry mobilne
Florence (Australia) to aplikacja łącząca elementy gry i interaktywnego komiksu. Wyróżnia się ciekawą szatą graficzną, ścieżką dźwiękową i umiejętnie napisaną, emocjonalną historią.
Wśród nagrodzonych gier znalazło się również miejsce dla „łamigłówki” Frost (Austria). Polega ona na rysowaniu po ekranie smartfona ścieżek prowadzących rozrzucone po nim cząsteczki do celu. Gra jest minimalistyczna, ale relaksująca i estetycznie wykonana.
Kolejna z wyróżnionych produkcji, turecki Oddmar przyciąga uwagę artystyczną, ręcznie malowaną oprawą graficzną i kinową ścieżką dźwiękową. Sterowanie rozgrywką zostało zoptymalizowane pod urządzenia dotykowe.
Specjalnie dostosowane do ekranu smartfona sterowanie rozgrywką pojawia się także w kanadyjskiej grze Alto’s Odsyssey. Wykorzystuje ona możliwości ekranu dotykowego iPhone’a (3D Touch).
Z kolei finlandzkie Bandimal przeznaczone jest dla najmłodszych użytkowników mobilnych. To gra muzyczna, w której instrumenty zastąpione zostały wirtualnymi zwierzątkami. Dziecko może dzięki nim „eksperymentować” z tworzeniem różnych melodii.
Listę zwycięskich gier mobilnych zamyka Inside (Dania), tytuł znany z komputerów i konsol przeniesiony na systemy mobilne. Inside to mroczna gra platformowa z elementami logicznymi i artystyczną oprawą graficzną.
Notatnik, translator i kalkulator również z nagrodami
Stworzona w Holandii Agenda łączy w sobie notatnik, kalendarz i menedżer zadań w jedną linię czasu. Dzięki temu użytkownik może przeglądać minione wydarzenia, aktualne oraz nadchodzące. Agenda zwróciła uwagę Apple elegancką typografią, zaawansowaną funkcją wyszukiwania i nawigacją między notatkami, projektami i narzędziami (iCloud, Handoff). Podstawowa wersja aplikacji dostępna jest za darmo.
Translator w telefonie to teoretycznie nic nowego. iTranslate (Austria) działa jednak we współpracy z Apple Watch’em tworząc dwustronne urządzenie do tłumaczeń. Apka umożliwia rozmowę w 38 różnych językach, działa bez internetu i automatycznie wykrywa mówiony język, tłumacząc go szybko i adekwatnie. Podstawowa wersja aplikacji dostępna jest za darmo.
Calzy 3 (Indie) to kolejna zdawałoby się kluczowa aplikacja w telefonie – kalkulator. Ale bardzo rozbudowany, z możliwością zapisywania wykonywanych wcześniej obliczeń i wyników w zakładkach. Apka może wykorzystywać także multitasking, Face ID oraz Touch ID.
Aplikacja Triton Sponge pomaga lekarzom przy operacyjnym stole
Z aplikacji Triton Sponge nie skorzyta każdy, ale z pewnością przydała się ona przy na niejednej sali operacyjnej. Triton jest bowiem wykorzystywana do szybkiego kalkulowania i mierzenia utraty krwi zbieranej przez chirurgiczne oprzyrządowanie i gąbki.
To już wszystkie nagrodzone przez Apple aplikacje. Sprawdźcie, które aplikacji zyskały uznanie Cupertino na zeszłorocznym Design Awards 2017.
Źródło:
www.apple.com