Konferencje

Apple Worldwide Developers Conference 2014 – czego się spodziewać?

Dzisiaj rozpoczyna się Apple Worldwide Developers Conference w centrum Moscone West w San Francisco. Konferencja potrwa do piątku, 6 czerwca. Będzie ona stanowić źródło wiedzy dotyczącej planów i rozwoju Apple. Deweloperzy uzyskają także dostęp do najnowszych narzędzi i technologii. W konferencji udział weźmie ponad 1000 inżynierów Apple oraz odbędzie się ponad 100 sesji technicznych i tyle samo warsztatów. Zaprezentowane zostaną również najnowsze innowacje, funkcje i możliwości systemów Apple.
Apple ma udostępnić streaming z wydarzeń dnia dzisiejszego. Streming ma rozpocząć się o godzinie 10 rano czasu pacyficznego, a więc o godzinie 19 czasu polskiego i będzie dostępny pod tym adresem. Do obejrzenia streamingu wymagana jest przeglądarka Safari.
Na podstawie udostępnionego streamingu można sądzić, że Apple szykuje jakąś solidną premierę. Serwis The Verge sugeruje 13 premier, które mogą odbyć się podczas konferencji. My skupiamy się przede wszystkim na tych mobilnych.

iOS 8 i Healthbook

WWDC może przynieść ze sobą premierę nowej wersji systemu operacyjnego. Jedną z większych nowości może okazać się aplikacja Healthbook, która ma skupiać informacje o zdrowiu i fitnessie. Aplikacja ma badać ciśnienie krwi, puls i naszą całodniową aktywność, a wszystko to z pomocą smartzegarka od Apple.

iWatch

Wszyscy producenci wokół mają swoje smartzegarki i inne wearables, więc najwyższy czas również na Apple. Wyczekiwany z niecierpliwością zegarek ma wyróżniać się zdecydowanie na tle konkurencji. Wyróżniać ma go szczególny nacisk na stan zdrowia, a nie tylko współpraca ze smartfonem na zasadzie wyświetlania komunikatów. iWatch ma zyskać miano osobistego asystenta zdrowotnego, współpracującego z ww. aplikacją Healthbook.

Smart homes…

…czyli Internet Rzeczy. Być może podczas konferencji zostaną zaprezentowane nowe możliwości iPhone’a, który pozwoli nam zarządzać domem i stanie się częścią Internetu Rzeczy. iPhone otwierający drzwi, włączający światło, regulujący temperaturę i obsługujący stereo? Czemu nie!

Nowe aplikacje

Ta propozycja nie brzmi nad wyraz interesująco w porównaniu do innych możliwych premier. Jednak nowe wbudowane aplikacje dla iPhone’a mogą go skutecznie urozmaicić i sprawić radość wielu użytkownikom. Mogą pojawić się nowe aplikacje do przeglądania zdjęć, edycji tekstu czy osobna aplikacja dla Radia iTunes. Premiera w zakresie aplikacji muzycznych może również dotyczyć zakupu Beats Audio przez Apple i ich współpracy.

Beats

Skoro już o Beats Audio, chyba wszyscy spodziewają się usłyszeć podczas WWDC nieco więcej na temat współpracy Apple z tą marką. Transakcja nie została jeszcze w pełni sfinalizowana, więc najprawdopodobniej Apple nie zdradzi zbyt wiele, ale jednak może uchyli rąbka tajemnicy.

Apple Maps

W kategorii aplikacji, Apple może zaprezentować również ulepszone mapy. Do tej pory aplikacja napotkała na swojej drodze kilka problemów, więc ich likwidacja i ulepszenie samych map mogą stać się premierą godną uwagi. Mapy mają zostać wzbogacone o dane dotyczące transportu publicznego.

Siri

Dobrze znany asystent Siri może zyskać nowe umiejętności. Jedną z nich być może będzie zdolność rozpoznawania piosenek z radia. Apple ma tutaj nawiązać współpracę z Shazam, czyli aplikacją, która specjalizuje się w tej dziedzinie od kilku dobrych lat. Siri może zawitać również do systemu OS X dla MacBooków.

iPad z podzielonym ekranem

Wszyscy wiemy, że mottem przewodnim Apple jest prostota, która wyrażała się m.in. w skupieniu na jednej aplikacji w danym momencie. Firma odchodzi jednak nieco od tej idei i podczas WWDC może zaprezentować ulepszone iPady, gdzie użytkownik będzie miał możliwość obsługiwania dwóch aplikacji równocześnie, których okna będą ustawione obok siebie. iPad ma przełączać się w ten tryb automatycznie, kiedy zostanie ustawiony w pozycji horyzontalnej. Funkcjonalność ta może jednak zawitać jedynie na większe iPady Air.

iPhone 6

Jeszcze nie tak dawno świat huczał od premiery iPhone’a 5, a już teraz może czekać nas premiera nowego modelu. Na rynku jeszcze w tym roku mają pojawić się iPhone’y w powiększonej odsłonie 4.7 cali oraz 5.5 cali. Zaprezentowanie ich jednak już w tym tygodniu wydaje się mało prawdopodobne.

iPad

Nie oczekujemy raczej wielkich innowacji w zakresie iPadów, jednak podczas konferencji może zostać zaprezentowana ich nowa funkcjonalność. iPady mogą zostać wzbogacone o czytnik linii papilarnych Touch ID. Dotychczas Touch ID gościło jedynie na iPhone’ach 5S, ale kto wie, może pojawią się również na iPadach. Plotki głoszą również, że Apple pracuje nad nowym iPadem Pro, który ma posiadać 13-calowy wyświetlacz.
Pozostaje nam z niecierpliwością śledzić wydarzenia na Apple Wordwide Developers Conference. Jesteśmy bardzo ciekawi, co przyniesie tegoroczna edycja oraz czym zaskoczy nas zespół Apple. A Wy, z jakiej premiery cieszylibyście się najbardziej?
Oficjalna strona Apple Worldwide Developers Conference: https://developer.apple.com/wwdc/
Źródło:
http://www.apple.com/pl/pr/library/2014/04/03Apple-Worldwide-Developers-Conference-Kicks-Off-June-2-at-Moscone-West-in-San-Francisco.html
http://www.theverge.com/2014/5/29/5759884/apple-wwdc-rumors-2014-what-to-expect

Udostępnij
Zobacz także