Konferencje
Mobile Trends

Apple WWDC15: Apple Music dla fanów muzyki oraz Apple Watch SDK i Swift 2.0 dla developerów

Podczas Apple Worldwide Developers Conference 2015, która wystartowała wczoraj, zaprezentowano nową wersję iOS 9, o czym pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Jednak nowa wersja oprogramowania, to nie wszystko. Przedstawiono nową usługę do streamingu muzyki – Apple Music oraz aplikację, która pozwoli być na bieżąco z ulubionymi muzykami. Firma przedstawiła również nowości przygotowane z myślą o developerach – SKD dla Apple Watch oraz nową wersję języka programowania Swfit 2.0.

Apple Music dla melomanów

musicPodczas Keynote zaprezentowano również nową usługę – Apple Music, która ruszy pod koniec lipca. Usługa służy do streamingu muzyki i ma stanowić konkurencję m.in. dla bardzo popularnego Spotify. Subskrypcja kosztować będzie $9.99 miesięcznie, a abonament rodzinny to koszt $14.99. Apple uruchamia również swoją stację radiową Beats 1. Udostępniona zostanie również usługa Connect, która „kumuluje” profile artystów z różnych mediów społecznościowych w ramach jednej usługi, umożliwiając sprawny kontakt z artystami. Wszystkie te usługi mają być dostępne z poziomu aplikacji Apple Music. Co ciekawe, Apple postanowiło uruchomić swoją usługę również na telefonach z Androidem i Windows.

Coś dla developerów: Apple Watch SDK i Swift 2.0

watchApple Watch miał swoją premierę wiosną tego roku i ciągle trwają prace nad jego udoskonalaniem, jak np. pierwsza aktualizacja. Podczas WWDC15 ogłoszono nową wersję systemu dla zegarka – watchOS 2 oraz natywną aplikację SDK, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie u wielu developerów. Mogą oni pracować m.in. nad własnymi widgetami dla smartwatcha oraz aplikacjami, które uzyskają niemal takie same funkcje, jak aplikacje Apple – developerzy zyskają bowiem dostęp m.in. do pulsometru, mikrofonu czy akcelerometru.
Apple zapowiedziało również nową wersję dla języka programowania Swift – 2.0., który ma stać się również oprogramowaniem open source’owym.
Podsumowując, jak zawsze podczas Keynote Apple WWDC – działo się dość dużo. Zmiany, jakie przyniesie iOS 9 na pewno usprawnią funkcjonowanie urządzeń i jeszcze bardziej podniosą przyjemność korzystania z nich. Serwis streamingu może cieszyć się dużą popularnością wśród wiernych fanów marki, szczególnie w obliczu stacji dokującej dla użytkowników iPhone’ów ze złączem Lightning, która niedawno trafiła do sprzedaży. Również developerzy skorzystają na udostępnieniu SDK oraz nowej wersji Swift, która wkrótce stanie się open source’owa.
Źródło:
https://developer.apple.com/ios/pre-release/
http://www.apple.com/ios/ios9-preview/
http://arstechnica.com/apple/2015/06/apple-gives-developers-a-more-powerful-native-apple-watch-sdk/
http://techcrunch.com/2015/06/08/apple-is-open-sourcing-swift-its-new-programming-language/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także