Konferencje

Apple WWDC2014 – co przyniesie iOS 8, czyli premiery dnia pierwszego

Wczoraj rozpoczęła się konferencja Apple Worldwide Developers Conference 2014. Posiadacze urządzeń Apple mogli na żywo oglądać to wydarzenie dzięki stremingowi. Wczoraj pisaliśmy o tym, co może przynieść konferencja i okazuje się, iż większość z prognoz sprawdziła się! Apple zaprezentowało nowy iOS 8, a wraz z nim kilka nowych bądź ulepszonych aplikacij.

Nowy iOS 8 dostępny już jesienią

Jedną z największych premier okazała się premiera nowego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne, czyli iOS 8. Aktualizacja będzie gotowa do pobrania jesienią i będą mogli z niej skorzystać użytkownicy iPhone’ów 4S i nowszych, iPodów Touch piątej generacji oraz iPadów 2 i nowszych. Deweloperzy należący do iOS Developer Program mogą już teraz testować możliwości iOS 8.

Nowe powiadomienia = multizadaniowość

iOS 8 to wiele udoskonaleń i nowych funkcjonalności. Pierwszą z nich jest zmiana formy powiadomień. Można będzie je odbierać podczas korzystania z innych aplikacji, a także na nie odpowiedzieć, nie wychodząc z dotychczas obsługiwanej aplikacji. Dotyczy to SMSów, powiadomień z Facebooka czy wydarzeń z kalendarza. iOS 8 zaprezentuje więc swoją multizadaniową odsłonę.

Klient e-mail = taguj i usuwaj jednym gestem

Zmianie ulegnie także standardowa aplikacja do obsługi skrzynki e-mail. Ułatwiony zostanie dostęp do tagowania czy usuwania danych wiadomości, bez konieczności ich otwierania. W tym celu będzie trzeba jedynie wykonać gest swype’owania.

Spotlight + Quicktype = lepsza wyszukiwarka i klawiatura

Na iOS zawita także ulepszona opcja Spotlight, która pozwoli na wyszukiwanie aplikacji, które niekoniecznie zostały zainstalowane na urządzeniu, piosenek z iTunes store, godzin seansów kinowych itp. Wpisując daną lokalizację, Spotlight udzieli nam wskazówek, jak dotrzeć do danego miejsca. Quicktype to kolejna nowość. Mimo ciągłej optymalizacji klawiatury systemowej, pomyłki ciągle się zdarzają. Zadaniem Quicktype będzie jeszcze lepsze i skuteczniejsze przewidywanie wyrazów.

iMessage = zainspirowani konkurencją…

iMessage podkrada pomysły WhatsApp, które zakupił Facebook i będzie udostępniało możliwość przesyłania krótkich wiadomości audio i wideo. Wszystko to bezpośrednio z poziomu tej samej aplikacji, bez konieczności otwierania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji. Co ciekawsze, na wiadomości audio będzie można odpowiadać bezpośrednio z poziomu ekranu blokady – wystarczy jedynie podnieść telefon do poziomu twarzy. iMessage zainspirowało się także Snapchatem, ponieważ będzie można wybrać opcję „samozniszczenia” dla niektórych z wysyłanych wiadomości.

Continuity = idealna symbioza

Continuity zapewni idealną współpracę nowego iOS 8 z OS X, który funkcjonuje na komputerach Macintosh. Użytkownicy będą mogli wykonywać i odbierać połączenia z poziomu OS X, nawet, kiedy telefon nie będzie znajdował się w zasięgu naszych rąk.

HealthKit + Health App = zdrowie przede wszystkim

HealthKit to aplikacja, która pozwoli zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące stanu zdrowia, które są dokumentowane z pomocą innych aplikacji śledzących naszą aktywność. Aplikacja będzie śledzić, gromadzić i analizować dane dotyczące np. naszego poruszania się czy snu, współpracując m.in. z aplikacją Nike. Helath App pozwoli użytkownikowi mieć zawsze „rękę na pulsie” i to w dosłownym tego słowa znaczeniu 😉 – będzie on miał stały wgląd we wszystkie najistotniejsze informacje o swoim zdrowiu. W przyszłości aplikacja może znacznie ułatwić współpracę pacjentów i lekarzy.

Family Sharing = dziel się z bliskimi

Opcja Family Sharing pozwoli grupom do sześciu osób dzielić się niektórymi funkcjami telefonu. Dzięki tej usłudze, rodzina będzie mogła obsługiwać wspólny kalendarz czy współdzielić zakupione aplikacje. Niektóre z akcji wykonywanych przez dzieci, np. zakup aplikacji, będą mogły być zabezpieczone kontrolą rodzicielską.

iCloud = chmura + Siri = ulepszony asystent

iCloud Photo Library będzie na bieżąco synchronizować wykonane przez Ciebie zdjęcia i umieszczać je w chmurze, dzięki czemu użytkownicy będą mieli do nich stały dostęp, z dowolnych urządzeń. Siri może nieco rozczarowywać, względem żywionych wobec niego oczekiwań, ale jednak pojawiły się pewne ulepszenia – zgodnie z przewidywaniami, Siri będzie teraz zgadywać tytuły słuchanych w radiu piosenek z pomocą Shazam. Będzie można również zakupić daną piosenkę w iTunes Store bezpośrednio z wyników wyszukiwania Siri.

A poza tym…

Pierwszy dzień przyniósł także nowe wieści w zakresie Touch ID. W końcu funkcjonalność tej opcji wzrośnie i nie będzie on nam służył jedynie do odblokowywania telefonu. Dostęp do Touch ID uzyskają także inne aplikacje, które będą wymagały autoryzacji ze strony użytkownika. Apple gwarantuje pełne bezpieczeństwo zeskanowanych linii papilarnych i użytkownicy bez obaw mogą używać odcisku palca np. w celu logowania do aplikacji.
HomeKit, to odpowiedź na przewidywania dotyczące „smart home”, czyli trzy grosze Apple do dziedziny Internetu Rzeczy. HomeKit to aplikacja pozwalająca na zamianę naszego zwykłego domu, w dom „podłączony”. Dzięki protokołowi HomeKit będziemy mogli połączyć poszczególne urządzenia z naszym iPhone’m. Ponadto do współpracy dołącza też Siri, któremu będziemy mogli powiedzieć np., że szykujemy się do spania, a nasz iPhone za nas przygasi światła, zamknie drzwi i zmniejszy temperaturę na termostacie. Prawie jak magia ;).
Źródło:
http://www.engadget.com/2014/06/02/apple-ios-8-official/
http://www.engadget.com/2014/06/02/apple-opens-touchid-to-other-apps/

Udostępnij
Zobacz także