Konferencje

Apple wzmacnia szeregi kupując serwis streamingowy Swell oraz start-up BookLamp

Apple nie ustaje w poszerzaniu swojego dobytku. Firma zakupiła właśnie Swell, streamingowy start-up do słuchania newsów i podcastów za kwotę 30 milionów dolarów. Ponadto kilka dni temu łupem firmy padł BookLamp, start-up mający pomóc czytelnikowi w wyborze lektur możliwie najlepiej trafiających w jego gusta. Co będzie kolejne?

Swell – coś do posłuchania, niekoniecznie muzycznego

Swell to aplikacja streamingowa, służąca przede wszystkim przesłuchiwaniu nagrań „mówionych”, nie muzycznych. Swell oferuje wszelkie newsy, podcasty i nagrania z takich źródeł jak ABC, BBC, CBC, TED i wiele innych. Kwota zakupu Swell ma wynosić 30 milionów dolarów. Sama aplikacja do tej pory zebrała 7.2 miliony dolarów od inwestorów. Jej głównym celem jest kolekcjonowanie wszelkich newsów, podcastów i show, powiązanych w personalizowane streamingi.

BookLamp – idealny doradca dla moli książkowych

Dosłownie trzy dni temu, 25 lipca, Apple potwierdziło także zakup BookLamp – firmy działającej w zakresie e-booków. BookLamp podpowiada kolejne pozycje czytelnikom, bazując na ich gustach i dotychczas przeczytanych pozycjach. Porady te bazowane są nie tylko na gatunku literackim czy tematyce, ale np. stylu pisania danego autora. Zakup BookLamp ma pozwolić Apple udoskonalić serwis iBooks. Dokonując tego zakupu, Apple zapewne miało na celu walkę z rywalem, jakim jest Amazon i jego nowa oferta Kindle Unlimited. Kwota, jaką Apple zapłaciło za BookLamp ma znajdować się w przedziale od 10 do 15 milionów dolarów.

Kto da więcej?

Ostatnie transakcje dokonane zarówno przez Apple, jak i Google, przypominają nieco licytację lub pojedynek. Zaczęło się od Apple nabywającego Beats Electronics (w tym serwis streamingowy Beats Music) w maju tego roku. Niecałe dwa miesiące później Google zakupiło Songza, czyli również serwis streamingujący muzykę.  Teraz Apple postanowiło na zakup jeszcze jednego serwisu streamingowego – choć tym razem odmiennego, bo nie muzycznego – jakim jest Swell. Czyżby po zakupie BookLamp, Google szukało czegoś dla siebie? Czas pokaże, czy „zakupowy szał” Apple będzie jeszcze trwał oraz jak długo, a także czy w wyścigu o nowe nabytki będzie brało udział także Google.
Źródło:
http://mashable.com/2014/07/28/apple-buys-streaming-news-startup-swell
http://www.businessinsider.com/apple-buys-swell-to-boost-itunes-2014-7
http://techcrunch.com/2014/07/25/apple-booklamp/

Udostępnij
Zobacz także