W jaki sposób ładować baterię, by przedłużyć jej życie? Jakich błędów należy unikać? Co możesz zrobić, by zmniejszyć zużycie energii? Oto najważniejsze informacje o baterii w Twoim smartfonie.
Porównując różne modele smartfonów, warto zwrócić uwagę nie tylko na wydajność procesora, wielkość ekranu czy rozdzielczość aparatu. Nie można zapominać, że ogromny wpływ na komfort korzystania ze smartfona ma również bateria. Jeżeli chociaż raz Twój telefon rozładował się w najmniej odpowiednim momencie, doskonale wiesz, jak bardzo może być to irytujące.
Pojemność to jedna z najważniejszych cech baterii. W teorii bateria o większej pojemności zapewnia dłuższy czas pracy telefonu. Najpopularniejsze modele smartfonów wyposażone są w akumulatory o pojemności 3000‒4000 mAh, można znaleźć także telefony z baterią o pojemności 5000 mAh i większej. To, na jaki czas wystarczy Ci naładowana do pełna bateria, zależy jednak nie tylko od jej pojemności. Zużycie energii uzależnione jest od wielu czynników, m.in. sposobu, w jaki korzystasz z urządzenia.
Bateria w smartfonie – jak oszczędzać energię?
Wychodzisz do pracy z telefonem naładowanym do pełna, a po południu bateria jest bliska wyczerpania? Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym zmniejszysz zużycie energii.
Duże, jasne ekrany, które montowane są obecnie w telefonach, doskonale nadają się do pracy i rozrywki – niestety, mocno obciążają baterię telefonu. Możesz samodzielnie zmniejszyć jasność ekranu i ustawić krótszy czas wyłączania ekranu – dzięki temu będziesz mógł dłużej korzystać ze smartfona bez konieczności podłączania go do ładowarki. Możesz także ręcznie wyłączyć nieużywane programy, które działają w tle. W ustawieniach telefonu możesz samodzielnie sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii. Aby zmniejszyć zużycie baterii w telefonie, możesz także wyłączyć niepotrzebne w danym momencie funkcje, takie jak Bluetooth, Wi-Fi, transmisja danych, NFC czy lokalizacja GPS.
Jeżeli skorzystasz z funkcji oszczędzania baterii, system Android samodzielnie zoptymalizuje zużycie energii. W tym trybie aplikacje będą rzadziej odświeżały swoją zawartość – pozwala to wydłużyć pracę baterii, ale jednocześnie powoduje, że powiadomienia (np. o nowych wiadomościach czy mailach) pojawiają się na ekranie telefonu z opóźnieniem.
Więcej sposobów na skuteczne oszczędzanie baterii telefonu znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Orange: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/12-sposobow-na-oszczedzanie-baterii-w-smartfonie/.
Jak ładować baterię w smartfonie?
To, w jaki sposób ładujesz baterię w telefonie, ma duże znaczenie – jeżeli będziesz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, bateria dłużej zachowa sprawność. Na co warto zwrócić uwagę? Bardzo ważne jest, by baterię ładować za pomocą oryginalnej ładowarki, dostarczonej przez producenta telefonu. Dzięki temu masz pewność, że sposób ładowania jest dostosowany do parametrów baterii. Zdecydowanie niepolecane jest używanie tanich, niesprawdzonych ładowarek.
Baterie, którymi zasilane są obecnie smartfony, lubią częste i krótkie ładowania. Nie warto czekać, aż telefon rozładuje się całkowicie, a następnie ładować go do 100%. Ładowarkę można odłączyć, gdy poziom naładowania baterii wyniesie 80-90%. Warto pamiętać o tym, że wysokie temperatury nie służą akumulatorowi. Telefon podłączony do ładowarki nie powinien być przykryty pościelą czy kocem – powoduje to przegrzewanie się baterii.
Więcej informacji o tym, jak bezpiecznie ładować baterię w telefonie, znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Orange: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/jak-poprawnie-ladowac-baterie-w-smartfonie/.