Konferencje

Baterie nowej generacji – trzykrotne zwiększona pojemność, ale dopiero za kilka lat

Chyba nie ma posiadacza urządzenia mobilnego, który nie chciałby, aby jego sprzęt działał dłużej na baterii. Wzrost wydajności podzespołów, kolejne standardy łączności czy wreszcie coraz większe ekrany potrafią „pożreć” akumulator w dość krótkim czasie. Skoro problem istnieje, to trzeba go rozwiązać, a jedną z metod zaprezentowali naukowy z Uniwersytetu Stanforda.
Nasze smarfony czy tablety są najczęściej zaopatrzone w ogniwa litowo-jonowe. Składają się one z trzech, podstawowych elementów: elektrody, anody i katody. Anody standardowych baterii są zrobione z grafitu bądź silikonu. Pracownicy amerykańskiej uczelni zaproponowali, by nowa generacja baterii wykorzystywała anody litowe.
Jak przekonuje profesor Uniwersytetu Stanforda, a wcześniej Sekretarz Energii USA, Steven Chu, taka zmiana pozwoli na trzykrotne wydłużenie czasu pracy telefonów komórkowych. Co więcej, naukowiec dostrzega inne korzyści, takie jak możliwość wykorzystania nowych ogniw w przemyśle motoryzacyjnym (dłużej jeżdżące i tańsze samochody elektryczne). Nowe baterie mają także cechować się zwiększoną żywotnością.
Niestety, opisana powyżej innowacja jest dopiero początkiem drogi do dłużej działających gadżetów. Naukowcy mają przed sobą sporo pracy z dopracowaniem swojego pomysłu. Przede wszystkim problemem jest wysoka aktywność chemiczna litu. Rozwiązaniem ma być zastosowanie węglowej nanopowłoki. Inną trudnością jest nagrzewanie się ogniw oraz ich efektywność i ilość możliwych cykli ładowania. Dopracowanie nowych akumulatorów, spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa i uzyskanie pozwoleń na masową produkcję będzie z pewnością możliwe dopiero za kilka lat.
Nowe technologie potrzebują czasu, by wejść pod strzechy. O ile baterie następnej generacji to kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości, o tyle już dziś możecie zadbać o dłuższe działanie Waszych urządzeń. Jakiś czas temu przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, z którego dowiecie się jak przedłużyć czas pracy Waszego smartfona. Warto zaglądnąć!
Źródło:
http://www.phonearena.com/news/The-next-generation-of-power-cells-will-double-or-triple-your-battery-life_id58674
http://phys.org/news/2014-07-holy-grail-battery-stable-lithium.html
Zdjęcie:
poko42 © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także