Konferencje

Baterie w samochodach elektrycznych od Apple zrewolucjonizują rynek?

Źródła serwisu Reuters donoszą o planach Apple, według których firma do 2024 roku miałaby ruszyć z produkcją samochodów elektrycznych. Źródła agencji mówią też o tym, że Apple szykuje nową technologię produkcji baterii samochodowych.

Samochód Apple powstaje od 2014 roku pod nazwą projekt Titan. W 2018 roku kontrolę nad projektem przejął Doug Field, który wrócił do Apple po latach pracy w konkurencyjnej Tesli Elona Muska.

Jak zauważa Reuters, Apple chce wyprodukować auto dla konsumentów. W przeciwieństwie do Alphabetu czy Ubera, które ze swoimi autonomicznymi samochodami celują raczej w firmy z branży transportowej.

Bateryjna rewolucja

Wśród wielu wyzwań stojących przed producentami elektrycznych samochodów, na pierwszy plan wysuwają się te związane z magazynowaniem i dystrybucją energii elektrycznej.

Dlatego też, według źródeł Reutersa, Apple miało skupić się właśnie na opracowaniu technologii zasilania samochodów. Baterii, które byłyby trwalsze w produkcji i pojemniejsze, zwiększając zasięg samochodu na jednym ładowaniu.

Efekt ten miałby zostać osiągnięty dzięki jednokomórkowej strukturze. Dzięki temu ogniwa zajmowałyby mniej miejsca, zostawiając je na tzw. aktywny materiał. Im jest go więcej, tym więcej mocy dostarcza bateria i tym dalej pojedzie samochód.

Informatorzy Reutersa donosili też, że Apple rozpatruje wykorzystanie baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które są bardziej wydajne i bezpieczniejsze od litowo-jonowych.

Kto wyprodukuje samochody?

Źródło Reutersa przewiduje, że Apple nie zajmowałoby się produkcją i składaniem samochodów, a przekazało ten proces partnerowi. Firma ma sięgać także po technologie innych producentów, np. czujniki lidarowe, które pozwalają autonomicznym samochodom określić trójwymiarowość drogi (możliwe, że Apple wyprodukuje je we własnym zakresie).

Inny informator/ka wskazywał/a, że prace nad autem mogą równie dobrze zakończyć się wyłącznie na opracowaniu systemu do autonomicznej jazdy dla samochodów firm trzecich.

Apple nie skomentowało doniesień Reutersa

Gdyby samochód elektryczny Apple był gotowy do produkcji w 2024 roku, oznaczałoby to, że powstawał przez 10 lat. Reuters wskazuje, że Tesla czekała 17 lat na zysk ze swoich samochodów. Możliwe jednak, że Apple wystartuje z dopracowanym produktem w momencie, kiedy rynek będzie już „gotowy” na takie rozwiązania. Podobnie jak robiło to już wiele razy.

Z drugiej strony możliwe, że samochody Apple nie pojawią się na rynku jeszcze przez wiele lat lub wcale. Praca nad nimi może przynieść nam jednak wiele innych, interesujących rozwiązań. Na przykład rozwój w dziedzinie baterii i akumulatorów.

Źródło: www.reuters.com

Udostępnij
Zobacz także