Konferencje

Beacony dla Androida, czyli Samsung Placedge

iBeacons, jak sam przedrostek „i” sugeruje, to marka kojarząca się do tej pory przede wszystkim – o ile nie jedynie – z Apple i systemem iOS. Jednak beacons otwierają się również na użytkowników Androida, a to wszystko dzięki zasłudze Samsunga i jego nowej platformie Placedge.
Dzięki Samsungowi beacony mają stać się użyteczne dla użytkowników Androida. Developerzy nie będą musieli już tworzyć aplikacji kompatybilnych z beaconami od podstaw. Samsung uruchomił właśnie platformę dla developerów – Samsung Placedge Platform, która ma za zadanie znacznie przybliżyć technologię beacons użytkownikom Androida. Będą oni mieli znacznie ułatwiony dostęp do komunikatów przesyłanych przez beacony – wystarczy im do tego jedna aplikacja, zamiast wielu indywidualnych dla każdego ze sklepów czy innych miejsc.
Samsung udostępnił Placedge SDK, czyli software development kit – zestaw narzędzi dla developerów, którzy dzięki niemu będą mogli tworzyć aplikacje wykrywające i transmitujące sygnały Samsung Placedge (zwane też Samsung Proximity) za pośrednictwem beaconów. Samsung, udostępniając swój SDK, wyszedł naprzeciw developerom, oferując pewien szablon aplikacji – dzięki niemu nie potrzeba już wysoce specjalistycznej wiedzy, aby móc zaprojektować aplikację, służącą komunikacji z klientem za pośrednictwem beaconów.
Mimo, iż do tej pory beacony były kojarzone jedynie z marką Apple, korzystać z nich mogą wszyscy użytkownicy urządzeń posiadających standard BLE (Bluetooth Low Energy) – od Androida KitKat do nowszych wersji. W dodatku, nie będą oni potrzebowali dedykowanej aplikacji np. danego sklepu – wystarczy, że będą oni mieli zainstalowaną jedną, ogólną aplikację Proximity Service, aby otrzymywać komunikaty wysyłane za pośrednictwem beaconów wprost na swój telefon.
Nie da się ukryć, że taki krok ze strony Samsunga zdecydowanie otwiera beacony na wielu nowych użytkowników, przypominając, że te nadajniki nie muszą być wykorzystywane jedynie przez użytkowników iPhone’ów. Szersza grupa odbiorców z pewnością wpłynie na jeszcze większy rozwój tej technologii, przenosząc marketing mobilny oparty na geolokalizacji na kolejny, wyższy poziom.
Wszystkich, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę na temat beaconów, odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu na temat tej technologii.
Źródło:
https://placedge.samsung.com/
http://developer.samsung.com/samsung-placedge
http://beekn.net/2014/11/samsung-makes-move-beacons-android-app-required/

Udostępnij
Zobacz także