Konferencje

"Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych powinno być podstawowym wymaganiem, a nie niewygodnym dodatkiem" – 3 pytania do Pawła Jakuba Dawidka, prelegenta #MTC2016

Paweł Jakub Dawidek to specjalista w tematach bezpieczeństwa IT z kilkunastoletnim doświadczeniem. Podczas Business Day Mobile Trends Conference 2016 opowie właśnie przede wszystkim o kwestii bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Odpowiadając na 3 pytania do prelegenta, zdradza, jak sam dba o ochronę własnych danych oraz  co myśli na temat prężnie rozwijającego się trendu m-health. Czyżby mobilne aplikacje zdrowotne niosły ze sobą większe ryzyko, niż te bankowe?
Czy dbasz o bezpieczeństwo swojego smartfona? Jak zabezpieczasz swoje dane przed złośliwym oprogramowaniem?
Na co dzień używam rozwiązań Apple i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem architektury bezpieczeństwa platformy iOS. Istnieją nawet aspekty, które wydawać by się mogło nie są związane z bezpieczeństwem, ale mają na bezpieczeństwo ogromny wpływ. W przypadku iOS fakt, że można instalować oprogramowanie tylko z AppStore jest bardzo pozytywne. Kolejnym aspektem jest posiadanie sprzętu i oprogramowania od tego samego dostawcy, co sprawia, że bardzo łatwo jest mieć cały czas aktualne oprogramowanie. Muszę przyznać, że moja dbałość o bezpieczeństwo ogranicza się do natywnych mechanizmów, które można znaleźć w iOS, tj. kod blokady czy Touch ID.
M-health – jak widzisz przyszłość tego trendu? Chciałbyś zarządzać swoim zdrowiem i zasięgać porad lekarskich przez smartfona?
Oczywiście! Przy wysokim tempie życia (praca, rodzina) bardzo trudno jest znaleźć czas chociażby na regularne badania, później konsultacje itp. Oczywiście m-health jest nie lada wyzwaniem – zdaniem wielu, moim również, dane medyczne są dużo bardziej wrażliwe niż dane finansowe.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2016. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Technologie mobilne rozwijają się bardzo szybko i są coraz szerzej wykorzystywane, a co za tym idzie są coraz ciekawszym celem na cyberprzestępców. Praktycznie każdy polski bank posiada już bankowość mobilną, mamy również aplikacje związane z ochroną zdrowia. Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych, zwłaszcza tych z dostępem do
wrażliwych danych, powinno być podstawowym wymaganiem, a nie niewygodnym dodatkiem. Moja prezentacje podsumuje nasze ponad 10-cio letnie doświadczenie z wykorzystania technologii mobilnych jako składnika systemów bezpieczeństwa, jak również naszego doświadczenia z tworzenia aplikacji zarządzających bardzo wrażliwymi danymi. Postaram się przekazać trochę praktycznej wiedzy i podnieść świadomość zarówno użytkowników mobilnych jak i firm tworzących aplikacje mobilne w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń.

Udostępnij
Zobacz także