Konferencje

Bezpieczeństwo lotu dronem – o czym warto pamiętać

Sterowanie dronami może sprawić ogromną radość, zarówno podczas lotów komercyjnych, rekreacyjnych czy sportowych. Niezależnie od tego, zasady wykonywania lotów mogą być różne. Od obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacji operatora, przez wytyczne dotyczące odległości od obiektów, po ograniczenia przestrzeni lotów. Znaczne ułatwienia dotyczą natomiast dronów o masie nieprzekraczającej 600g (np. Mantis Q firmy Yuneec), dla których dostępna jest nawet przestrzeń miejska.
Prawo dopuszcza loty w ściśle określonych warunkach i miejscach. Rekreacyjnie dronem możemy latać poza terenami zabudowanymi, z dala od ludzi, pojazdów i budynków. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013r., należy zachować odległość minimum 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora. Warunków tych nie stosuje się w przypadku lotów modelami, których masa startowa nie przekracza 600g. Operator tak małej maszyny może z powodzeniem poruszać się blisko przeszkód, bez obawy naruszenia prawa. Dotyczy to zarówno lotów rekreacyjnych jak i komercyjnych. Gotowy do takich operacji jest Mantis Q, którego waga to 480g. Wspomniane zasady są podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa.
Kontrolą lotów natomiast objęte są m.in porty lotnicze i morskie, jednostki wojskowe czy rezerwaty przyrody. W wielu takich miejscach latanie dronem dozwolone jest jedynie po uzyskaniu specjalnej zgody.

Bardzo ważnym aspektem jest też konieczność utrzymania kontaktu wzrokowego z dronem. Nie należy kierować drona w obszary, w których znika on z pola widzenia (np. wlatując za budynek lub za drzewa), oraz oddalać się nim tak bardzo, że staje się on dla nas praktycznie niewidoczny. Przestrzeganie zasad lotów w warunkach VLOS (Visual Line of Sight – operacje w zasięgu wzroku operatora) zabezpieczy nas przed sytuacją, w której dron stwarza zagrożenie dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej i pozwoli w pełni cieszyć się z użytkowania.
Aby zabezpieczyć sprzęt przed utratą go z pola widzenia można łatwo zastosować wirtualne „ogrodzenie” lub ustawić automatyczny powrót do miejsca startu i lądowania. Dostępne w modelach Yuneec mechanizmy fail-safe (tryb pozwalający np. na bezpieczne lądowania w przypadku awarii jednego z silników), uchronią dodatkowo drona na wypadek np. utraty łączności, nadmiernego rozładowania baterii i innych awaryjnych sytuacji.
Szczegółowy opis zasad latania dronem oraz odpowiednie przepisy prawne dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Udostępnij
Zobacz także