Większość z nas przynajmniej raz w życiu pożyczyło swoje urządzenie mobilne. Na krócej, kiedy pozwalamy komuś na wykonanie połączenia czy wysłanie smsa, lub dłużej, gdy ktoś z naszych znajomych ma okazję przetestować najnowszy model smartfonu czy grę mobilną. Zdarza się też, że gubimy urządzenie. W każdej z tych sytuacji, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo danych, zapisanych na smatfonie czy tablecie. Jedną z metod ochrony może być zablokowanie dostępu do wybranych aplikacji.
Blokowanie aplikacji na Androidzie
Mobilny system Google pozwala na dość swobodną personalizację. Niestety, wielość dostępnych na rynku urządzeń, doprowadziła do sporej fragmentaryzacji tego OS-u. W zależności od modelu urządzenia można posiadać Androida w różnych wersjach, które dodatkowo mogą różnić się wersją nakładki graficznej. Co więcej, każdy użytkownik tego systemu może samodzielnie zmienić fabryczny launcher. Niektóre z nich (fabryczne nakładki Samsunga czy HTC, ale też zewnętrzny Nova Launcher), posiadają opcję ukrywania – czy też wyłączania – zainstalowanych aplikacji. Nie jest to jednak sposób w pełni bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Dlatego powstały uniwersalne aplikacje, które pozwalają na bezpieczne ukrycie zainstalowanego oprogramowania.
AppLock – jedna z wielu alternatyw
Sklep Google Play jest pełen programów, które umożliwiają blokowanie dostępu do aplikacji. Nie ma sensu opisywać wszystkich, dlatego też przedstawimy jeden z najczęściej pobieranych i najlepiej ocenianych programów tego typu, jakim jest AppLock.
Obsługa AppLock jest intuicyjna. Na początku, zaraz po pierwszym uruchomieniu, należy utworzyć hasło dostępu. Opcjonalnie można zapisać „email zabezpieczający”, który służy do resetowania hasła. W ustawieniach AppLock jest też możliwość zmiany metody zabezpieczenia na wzór. Wspomniane hasło będzie potrzebne do uruchamiania zablokowanych programów, jak i samego AppLock’a.
Główne okno aplikacji składa się z listy usług i zainstalowanych programów. Wystarczy przesunąć palcem, by założyć blokadę dostępu do każdej zainstalowanej aplikacji, ale nie tylko. AppLock pozwala na blokowanie możliwości odbierania połączeń przychodzących, zmiany ustawień urządzenia czy odinstalowywania/instalowania programów.
W wysuwanym z lewej strony menu, znajdziemy kilka dodatkowych funkcji opisywanej aplikacji. Ciekawym rozwiązaniem są sejfy na zdjęcia i filmy, które pozwalają na zabezpieczenie hasłem (oraz opcjonalne ukrycie w galerii) dowolnej liczby tego rodzaju plików. Mamy też możliwość skonfigurowania profili zabezpieczeń (domyślny profil gościa blokuje m.in. dostęp do Google Play, możliwość instalowania i usuwania aplikacji oraz dostęp do Gmaila, wiadomości sms i galerii systemowej), które można aktywować nie tylko samodzielnie w menu aplikacji, ale też czasowo, poprzez funkcję blokady czasowej. Poza blokadą czasową, AppLock oferuje blokadę na podstawie lokalizacji, która jest określana na podstawie hotspotów WiFi, z którymi łączy się urządzenie.
Twórcy zadbali o przyjemną dla oka, a przy tym funkcjonalną i intuicyjną, oprawę graficzną. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej. Co ważne, jest darmowy, jeśli tylko zgodzimy się na mało inwazyjne reklamy.
Blokowanie aplikacji na iOS
W przypadku urządzeń Apple, możliwości blokowania aplikacji są dość skromne. Oczywiście istnieje rozwiązanie ograniczenia dostępu poprzez wbudowane mechanizmy kontroli rodzicielskiej iOS, jednak ograniczają się one tylko i wyłącznie do wybranych aplikacji i funkcji iPhone’a czy iPada (Safari, aplikacja aparatu, iTunes, Siri czy instalowanie i usuwanie programów). Po skonfigurowaniu kodu PIN i zablokowaniu wybranych aplikacji, znikają one z ekranu głównego urządzenia. Niestety, predefiniowana lista aplikacji, które można zablokować, jest dość skromna. Nie ma też możliwości dodania kolejnych.
Najlepsze sposoby ukrywania swojej aktywności
Blokowanie dostępu do wybranych aplikacji, czy innych zasobów urządzenia, jest świetną metodą ochrony naszych danych. Oczywiście wyżej opisane rozwiązania nie wyczerpują tematu. Osoby, które chcą jeszcze bardziej zadbać o swoją prywatność, powinny zapoznać się z naszym wcześniejszym tekstem na temat „zdradliwych smartfonów”. Powstał on w odniesieniu do zdecydowanie innego kontekstu sytuacyjnego, jednak zawarte w nim informacje mogą z pewnością wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo nie jednego użytkownika, bez względu na posiadane motywacje ;).
Źródło:
http://www.domobile.com/
http://support.apple.com/kb/HT4213?viewlocale=pl_PL