Konferencje

Bluetooth zamiast portfela? To możliwe!

Rynek płatności mobilnych ciągle ewoluuje i rozwija się. Przelewy dokonywane z poziomu smartfona są już niemal codziennością, powoli do gry wkracza NFC, pozwalający na zmianę komórki w kartę płatniczą, ale nikt jeszcze nie wpadł na wykorzystanie technologii Bluetooth w kategorii m-płatności… nikt poza start-up’em Simple.

Simple – nowy gracz na polu m-płatności

Simple (BankSimple) pojawił się na rynku w 2009 roku. Firma stworzyła aplikację do mobilnej bankowości, która ma na celu maksymalne uproszczenie i ułatwienie użytkownikowi obsługi swojego konta bankowego. Pozwala także na zarządzanie kilkoma kontami z poziomu jednej aplikacji.

MoneyDrop, czyli Bluetooth’owy przelew

Niedawno Simple wpadło na pomysł wprowadzenia możliwości przesyłania pieniędzy między swoimi użytkownikami. Pośredniczyć w tych transakcjach ma właśnie technologia Bluetooth najnowszej generacji – Bluetooth 4.0 zwany także LE (Low Energy). Funkcja ma nosić nazwę MoneyDrop i ma na celu to samo, co każda bankowość internetowa czy mobilna – ograniczenie transakcji do transakcji bezgotówkowych.
Za pomocą Bluetootha nasz smartfon ma wyszukać innych użytkowników aplikacji od Simple. Wyświetlą się oni wraz z awatarami i podpisami na ekranie naszego urządzenia. Teraz pozostaje wybrać konkretną osobę, wpisać kwotę przelewu i pieniądze mają bezproblemowo przepłynąć między kontami. Wymagana jest jedynie weryfikacja zarówno na telefonie nadawcy, jak i odbiorcy przelewu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście, nie wszystko jest takie kolorowe. Wiele osób nie ma zaufania do dzielenia się zasobami swojego portfela za pomocą Bluetooth’a. Simple o to zadbało – przy każdym uruchomieniu aplikacji MoneyDrop, użytkownikowi zostaje przypisywane tymczasowe ID i jedynie tym ID dzielimy się za pośrednictwem połączenia Bluetooth. W momencie zatwierdzenia płatności, obydwa tymczasowe ID są sprawdzane, czy aby na pewno pasują one do stałych identyfikatorów kont użytkowników.

Dostępność MoneyDrop

Aplikacja MoneyDrop ma być dostępna najpierw dla użytkowników systemu operacyjnego iOS. W związku z tym, iż nie każdy smartfon posiada Bluetooth 4.0, aplikacja działać będzie na iPhone’ach 4S i nowszych. Wersja na Androida jest póki co dopracowywana i powinna być dostępna wkrótce po wdrożeniu MoneyDrop na iPhone’y.
Przelewy za pośrednictwem Bluetootha to jedna z największych nowości, jakie ostatnimi czasy pojawiły się na polu płatności mobilnych. Pozostaje życzyć młodej firmie Simple powodzenia, a tylko czas jest w stanie pokazać, czy użytkownicy mają wystarczająco dużo zaufania do tak innowacyjnych rozwiązań w kategoriach finansowych.

Źródło:
http://techcrunch.com/2013/10/09/simples-moneydrop-will-soon-let-users-transfer-funds-using-bluetooth/

Udostępnij
Zobacz także