Konferencje
Mobile Trends

"Cenię urządzenia, które są nie tylko »smart« w swoim działaniu, ale wpływają też na to że nasze życie staje się realnie »mądrzejsze«" – 3 pytania do Michała Kracika, prelegenta #MTC2016

Michał Kracik to jeden z prelegentów Inspiration Day, który będzie miał miejsce 18 lutego podczas Mobile Trends Conference 2016. Michał to projektant wzornictwa i pasjonat eksploracji kosmosu. Ma na swoim koncie m.in. projekt hełmu do amerykańskiego supernowoczesnego skafandra kosmicznego BioSuit. Podczas MTC podzieli się z nami swoją wiedzą na temat kosmosu i pozwoli lepiej poznać ten odległy świat. Jeśli chcecie bliżej poznać Michała i wysłuchać jego opinii o branży mobilnej, koniecznie przeczytajcie jego odpowiedzi na 3 pytania do prelegenta MTC2016.
Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i dlaczego?
Nie jestem wielkim entuzjastą aplikacji, głównie ze względu na ich ilość i fakt, że coraz częściej odnoszę wrażenie, że na każdy problem znajdzie się jakaś aplikacja, a im jest on bardziej błahy, tym większy wybór aplikacji. Co jakiś czas jednak dostrzegam rozwiązania, których potencjał wykracza poza korzyści marketingowe czy rozrywkę. Ostatnio moje zainteresowanie wzbudził Spray – polska aplikacja służąca do komunikowania się z ludźmi w okolicy, nie będącymi na naszej liście znajomych. Oprócz oczywistego potencjału marketingowego, widzę równie duże szanse na skuteczne komunikowanie istotnych informacji w lokalnych społecznościach dotyczących choćby bezpieczeństwa, czy potrzeby pomocy komuś z sąsiedztwa. Taka swoboda dotarcia do osób które żyją w pobliżu, ale nie znamy ich osobiście, daje szansę na zacieśnienie więzi międzyludzkich, w skądinąd coraz bardziej zatomizowanym społeczeństwie. Paradoksalnie poprzez rzeczywistość wirtualną buduje potencjał spotkania w świecie rzeczywistym.
Smartzegarki, smartopaski, smartokulary… niemal każdy gadżet może być teraz „smart”. Czy korzystasz z takich rozwiązań?
Nie, przynajmniej na razie. Staram się świadomie ograniczać ilość urządzeń elektronicznych z jakich korzystam do minimum. Głównie dlatego, że lubię kiedy przedmioty którymi się otaczam są mi naprawdę potrzebne, a ich działanie realnie wpływa na jakość mojego życia. Zastanawiając się nad tym pytaniem nasuwa mi się taka refleksja, że otaczające nas technologie często zamiast pomagać w życiu codziennym, wymagają dodatkowego czasu i uwagi, a poczucie komfortu jakie mają nam zapewniać bywa złudne. Cenię urządzenia, które są nie tylko „smart” w swoim działaniu lub, co gorsza, tylko w nazwie, ale wpływają też na to że nasze życie staje się realnie „mądrzejsze”.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2016. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Będzie o kosmosie. Trochę o historii eksploracji, o tym dlaczego jeszcze nie dotarliśmy na Marsa i czego potrzebujemy, aby tam zamieszkać. Będzie o technologiach kosmicznych, z których korzystamy na co dzień, ale też o tych, które opracowane z myślą o Ziemi, mogą wspomagać nas w kosmosie. Jako projektant skupię się na zagadnieniach związanych z designem, szczególnie takim, którego zadania mają nam pomóc funkcjonować w ekstremalnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Opowiem o projektowaniu skafandrów kosmicznych i dlaczego nie wyglądają tak, jak w filmach science fiction.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także