Konferencje

CES 2015: przegląd smartzegarków Alcatela, Lenovo, LG oraz Sony

Kilka dni temu mogliście przeczytać wywiad z Sylwestrem Madejem, który uważa, że to właśnie smartwatche stanowią największą rewolucję ostatniego roku. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was małe podsumowanie najważniejszych premier z targów CES 2015. Na portalu pojawił się już tekst, w którym przedstawiliśmy zegarkowe propozycje Garmina. Okazuje się, że producenci elektroniki użytkowej mają sporo do zaoferowania w tym segmencie urządzeń. Zapraszamy do lektury!

Alcatel OneTouch Watch

Przegląd najnowszych smartzegarków należy rozpocząć od Alcatela OneTouch Watch – urządzenia, które wzbudziło największe zainteresowanie. Wystarczy spojrzeć na specyfikację i cenę nowego zegarka francusko-chińskiego producenta, by samemu nabrać ochoty na zakup. Wyświetlacz OneTouch Watch to okrąg o przekątnej 1.22 cala. Bateria, o pojemności 210 mAh, ma pozwolić nawet na 5 dni działania bez konieczności ładowania. Całość dopełnia szereg czujników: akcelerometr, żyroskop, e-kompas oraz czujnik pulsu. Zabrakło jedynie GPSu. Co ważne, smartwatch Alcatela jest wodoodporny (spełnia normę IP67) oraz będzie współpracował z systemem Android w wersji 4.3 i wyżej oraz… iPhone’ ami!
smartzegarki1
 
Urządzenie ma pojawić się na rynku w marcu w cenie 150 dolarów. Dostępne będą różne wersje kolorystyczne. Alcatel wykorzysta w swoim nowym zegarku chrom oraz stal nierdzewną.
OneTouch Watch to urządzenie z całkiem dobrą specyfikacją, dostępne za bardzo dobrą cenę. Czego chcieć więcej? Chyba tylko braku problemów z dostępnością w naszym kraju.

Lenovo Vibe Band VB10

Niezwykle ciekawy smartwatch zaprezentowało chińskie Lenovo – model VIBE Band VB10. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim dość nietypowy ekran oraz fakt,smartzegarki2 że próbuje łączyć cechy inteligentnej opaski i zegarka w jednym urządzeniu. Jeżeli chodzi o wyświetlacz, to Lenovo postanowiło wykorzystać 1.43-calowy ekran wykonany w technologii E-Ink, znanej głównie z czytników e-book. Wykorzystanie tej technologii pociąga za sobą pewne konsekwencje: chiński smartwatch wyświetli jedynie 2 kolory, ale z drugiej strony będzie w stanie działać aż 7 dni na jednym ładowaniu (wyświetlacze E-Ink są wyjątkowo energooszczędne).
Vibe Band VB10 połączy się ze smartfonami działającymi pod kontrolą Androida 4.4 i wyższego (przy pomocy Bluetooth 4.0). Oczywiście nie zabraknie standardowego zestawu czujników oraz funkcji fitnesowych. Omawiany smartzegarek policzy nasze kroki, spalone kalorie, przebyty dystans a także wyświetli wszelkie notyfikacje z telefonu czy sieci społecznościowych.
Smartwatch Lenovo jest wodoodporny (spełnia normę IPx7), a jego cenę ustalono na poziomie… 89 dolarów amerykańskich. Nabraliście ochotę na nowy gadżet? W takim razie będziecie musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy na jego rynkową premierę.

Tajemnicza nowość od LG

smarzegarki3Smartwatch LG, o którym będzie teraz mowa, nie został oficjalnie zaprezentowany podczas targów CES 2015 (nie ma nawet nazwy, spekuluje się o „LG W”). Jednak został on zauważony przez czujnych uczestników imprezy. Okazuje się, że LG weszło we współpracę z koncernem Audi, a jej owocem jest smartzegarek pracujący pod kontrolą systemu Open webOS (w chwili obecnej jest to otwarty projekt, którym zarządza LG). Tak więc jest to kolejne urządzenie ubieralne, które nie skorzysta z platformy Android Wear. W prototypowym smartzegarku LG, UI zostało przystosowane do motywów znanych ze smartfonów koreańskiego producenta. Udostępniono też kilka aplikacji: dialer, wiadomości, odtwarzacz muzyki, kalendarz, LG Health W oraz aplikację do kontroli niektórych funkcji samochodów Audi.
W warstwie sprzętowej prototyp jest podobny do zachwalanego LG Watch R. Warto zaznaczyć, że omawiane urządzenie zostało wykonane ze stali nierdzewnej i szafirowego szkła, jest też wodoodporne.
Przedstawiciele Audi przekonywali, że smartwatch jest zaledwie prototypem. Jednak wydaje się, że może on stanowić przykład urządzenia, które w przyszłości pojawi się na rynku. Sugeruje się, że LG może wprowadzić serię smartwatchy, które będą bardziej niezależne od smartfonów. Mają być urządzeniami, które nie będą tylko i wyłącznie dodatkiem do telefonu. Podstawą dla takiego myślenia ma być wykorzystanie systemu webOS oraz umieszczenie w prototypie głośnika.smarzegarki4
Na koniec warto wspomnieć o pomniejszej premierze, jaką jest stalowa wersja Sony SmartWatch 3 (zwykły model opisaliśmy przy okazji targów IFA 2014). Wykonany ze stali nierdzewnej zegarek z pewnością nabiera bardziej prestiżowy wygląd. Jednak zmiana materiałów pociąga za sobą inne korzyści. Nowa wersja SmartWatcha 3 będzie zapewniać wyższą normę wodoodporności (oryginał IP58, a wersja stalowa IP68). Premiera urządzenia została zaplanowana na przyszły miesiąc. Niestety, nie podano jego ceny.
Źródło:
http://www.gizmag.com/alcatel-onetouch-watch-smartwatch/35454/
http://www.digitaltrends.com/wearables/lenovo-vibe-band-vb10-sports-an-e-ink-screen/
http://www.theverge.com/2015/1/7/7511883/lg-webos-smartwatch-hands-on-ces-2015
http://blog.gsmarena.com/sonys-still-new-smartwatch-3-gets-stainless-steel-makeover/
Zdjęcie:
ChenPG © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także