Konferencje

Cliq – obudowa wykorzystująca NFC, aby dodać przyciski z tyłu smartfona

Ekrany naszych smartfonów stają się coraz większe, a w związku z tym rośnie też „bezużyteczna” przestrzeń z tyłu urządzenia. Ponieważ potrzeba wyciśnięcia maksimum użyteczności i funkcjonalności z naszych telefonów ciągle rośnie, powstają coraz to nowe rozwiązania w tej kwestii. Ostatnio popularne stały się dodatkowe przyciski do smartfonów, teraz powstało również Cliq – obudowa na smartfona oferująca trzy dodatkowe przyciski za pomocą technologii NFC.
Cliq Cases to hardwareowy brytyjski startup, który pojawił się na Kickstarterze. Celem firmy jest stworzenie dotykowych obudów na telefony z Androidem. Clicq to obudowa na smartfona, która dzięki wykorzystaniu technologii NFC pozwala na dowolne wykorzystanie trzech dodatkowych przycisków umiejscowionych na obudowie, z tyłu naszego telefonu.

Jak to działa?

Podstawowa wersja Cliq to obudowa z trzema przyciskami z tyłu telefonu. Dzięki temu użytkownik może stworzyć dowolne skróty, które są kodowane za pomocą specjalnej aplikacji. Odróżniane są krótkie i długie naciśnięcia. Przyciski mogą pełnić niemal każdą funkcję, jakiej potrzebujemy – skrót do włączenia latarki, przycisk aparatu, połączenie z daną osobą czy wysłanie sms o konkretnej treści. Cliq ma również współpracować z innymi rozwiązaniami, działającymi na zasadzie IFTTT (If This, Then That). Niestety, aby przyciski spełniały swoją funkcję, aplikacja Cliq musi być cały czas uruchomiona w tle, lub też jest ona uruchamiana wraz z naciśnięciem przycisku, co może opóźnić reakcję telefonu.

Konkurencja nie śpi

Moda na dodatkowe przyciski pojawiła się już jakiś czas temu, kiedy głośno zrobiło się wokół takich rozwiązań jak Pressy czy MiKey, czy też aplikacji QuickClick, dzięki której dodatkową funkcjonalność zyskuje przycisk głośności. Przewaga Cliq nad innymi przyciskami jest taka, iż gniazdo słuchawkowe pozostaje cały czas puste, a obudowa z przyciskami może być tak cienka, że niemal niewyczuwalna. Kody kliknięć nie są tak skomplikowane, jak w przypadku pojedynczych przycisków, a obudowa Cliq spełnia także funkcję ochronną dla telefonu oraz nie wymaga dodatkowego ładowania.
Wymagania systemowe dla Clicq to telefon z NFC i Androidem 4.0 lub nowszym. Ze względu na dopasowanie obudowy, nie będzie ona też dostępna dla wszystkich modeli telefonów. Cliq na razie będzie dostępne dla Samsungów Galaxy S5, S4, Note 3, Motoroli Moto X, Nexusa 5 i LG G2. Obudowa ma kosztować 20-30 dolarów. Wysyłka rozpocznie się w sierpniu.
Źródło:
http://techcrunch.com/2014/05/19/cliq/

Udostępnij
Zobacz także