Konferencje
Mobile Trends

Comperio, czyli nietuzinkowa porównywarka smartfonów

Chyba każdy wcześniej lub później staje przed dylematem: jaki smartfon wybrać? Większość stron operatorów czy też stron poświęconych komórkom samym w sobie posiada wbudowane porównywarki, jednak porównywarka Comperio to zupełnie inna bajka.

Porównywarkę znajdziemy pod adresem comperio.co. Strona jest dwujęzyczna – możemy wybrać wersję polską lub angielską. Comperio obecnie zawiera 124 modele do porównania. Wystarczy, że na samej górze wpiszemy modele interesujących nas telefonów i klikniemy „Porównaj”, a naszym oczom ukaże się oryginalne i bardzo dobrze zwizualizowane porównanie modeli.

Na samej górze znajdziemy pasek nawigacyjny, który przekierowuje nas do konkretnych działów w porównaniu:

  • Podsumowanie

  • Podstawowe cechy

  • Wydajność

  • Różnice

  • Opinie użytkowników

  • Podobne porównania.

Dzięki temu nie musimy scrollować przez całe porównanie, aby przejść do najbardziej interesującej nas kategorii. Na samym początku znajdziemy jeszcze zdjęcia obydwu porównywanych smartfonów oraz kategorię dostępność – zestawione są tutaj listy operatorów, u których możemy zakupić smartfon, oraz sklepy internetowe z najkorzystniejszymi cenami tegoż telefonu.

Podsumowanie jest chyba najciekawszą i najoryginalniejszą częścią całego portalu. Comperio sam podsuwa nam zwycięzcę porównania. Na wykresach zestawione są punkty procentowe obydwu porównywanych modeli w poszczególnych kategoriach (cechy, popularność, wydajność, opinie) i na ich podstawie wyznaczany jest zwycięzca. Jednym rzutem oka widać więc, czy między modelami istnieją jakieś wielkie różnice i w których kategoriach dany model wygrywa czy też nie.

W kategorii podstawowe cechy znajdziemy porównanie wielkości ekranów telefonów i ich rozdzielczości, procesorów, systemów operacyjnych, dane aparatu itp. Wszystko to zobrazowane w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, który pomoże nawet mało zaawansowanym użytkownikom dojść do wniosku, który model na danym polu wygrywa.

Wydajność znowu zostaje nam zobrazowana za pomocą wykresów. Mamy tutaj porównanie pamięci RAM, taktowanie procesora, ilość rdzeni, moc procesora oraz pojemność dysku twardego.

Różnice również przedstawione są w nietuzinkowy sposób, albowiem na zasadzie „Przewaga X nad Y” i „Przewaga Y nad X”. My sami decydujemy, na których cechach zależy nam najbardziej i na ich podstawie wybieramy zwycięzcę w tej kategorii. Wszystko rozpisane jest w przejrzystych kategoriach typu „lżejszy”, „dłuższy czas czuwania”, „lepsza jakość robionych zdjęć” itp., podana jest również różnica procentowa w stosunku do drugiego modelu, np. „29% dłuższy czas czuwania na jednym ładowaniu”. Nie musimy więc głowić się w jaki sposób pojemność baterii w rzeczywisty sposób wpływa na długość użytkowania smartfona, bo zostaje nam to jasno powiedziane.

Opinie użytkowników przedstawiają ocenę smartfonów przez użytkowników – ocenę w skali 5 gwiazdek, wypisane zalety i wady oraz krótki komentarz.

Podsumowując, dla mnie jest to strona z pewnością godna zapamiętania. Przy obecnym rozwoju technologii urządzeń mobilnych, stajemy przed dylematem wyboru nowego modelu smartfona nawet co kilka, kilkanaście miesięcy. Dobrze więc mieć godne zaufania narzędzie, które jasno podpowie nam, na co warto zwrócić uwagę i który model okazuje się lepszy. Zamiast żmudnego porównywania danych z tabelek i zastanawiania się, jak znacząca jest dana różnica, w Comperio mamy czarno na białym, bardzo prosto i czytelnie wykazane słabsze i mocne strony każdego modelu.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także