Konferencje
Mobile Trends

Cyfrowy dowód osobisty na telefonach komórkowych w Polsce już w połowie 2017 roku

Za sprawą opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji projeku mDokumenty, już w połowie 2017 roku nasz dowód osobisty i prawo jazdy będziemy mogli okazywać na… telefonie komórkowym. Dzięki temu rozwiązaniu kontakty obywateli z urzędami mają okazać się o wiele prostsze i szybsze. Obniżone zostaną także koszty działania administracji publicznej.
Będzie to też kolejne rozwiązanie, po płatnościach zbliżeniowych, które pozwoli zamienić nasze portfele na smartfona. Jak zastrzegł Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji: „telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem”. Jednocześnie mID oraz mDokumenty będą działać na dosłownie każdym telefonie wyposażonym w aktywną kartę SIM. Cały system opiera się o model serwerowy, funkcjonujący już między innymi w Austrii.

Bezpiecznie i wygodnie

mDokumenty ułatwią życie nie tylko obywatelom, ale także administracji, która zyska dzięki nim szybszy dostęp do odpowiednich danych osobowych (za zgodą ich właściciela). Model systemowy ma być przy tym całkowicie bezpieczny. Dane osobowe nie będą bowiem fizycznie znajdywały się na telefonie, ale na zewnętrznym serwerze. Urządzenie mobilne posłuży jedynie do ich wyświetlenia. Dlatego też nie należy obawiać się, że kradzież telefonu będzie wiązała się jednoznacznie z kradzieżą danych i tożsamości. Właściwie taka forma dokumentów jest nawet bezpieczniejsza niż ich tradycyjna, plastikowa wersja. Problemem nie okaże się również zmiana telefonu lub numeru.
Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe – będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje – wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.
https://youtu.be/iF4GT2FW4Uc

Start w maju 2017 roku

System nie będzie działał poza granicami Polski. Jego naturalnymi ograniczeniami stają się także zasięg sieci komórkowej oraz żywotność baterii urządzenia. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada jednak stworzenie procedury zapasowej, pozwalającej na weryfikację tożsamości użytkownika, nawet jeśli rozładuje mu się telefon. Program pilotażowy mDokumentów ma rozpocząć się w maju 2017 roku. W pierwszej kolejności przewidywana jest rejestracja najpopularniejszych dokumentów: Dowodu Osobistego, następnie Prawa Jazdy, Dowodu Rejestracyjnego oraz Ubezpieczenia OC.
Źródło:
mc.gov.pl
Zdjęcie:
www.pexels.com
 

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także