Konferencje

Czatowanie zamiast SMS-ów? Google proponuje nową strategię na rynku komunikatorów

Google od wielu lat próbuje swoich sił na rynku komunikatorów mobilnych. Najpierw poprzez Hangouts, później Allo i Duo. Żadna z tych aplikacji nie mogła mierzyć się jednak z popularnością Messengera, WhatsApp’a czy nawet iMessages. Google planuje jednak wrócić do gry, nie za pomocą nowej apki, ale zupełnie nowego standardu wiadomości tekstowych.

Zamiast nowej aplikacji, nowy standard wiadomości RCS

Walka z gigantem, jakim w świecie komunikatorów mobilnych jest obecnie Facebook Messenger, byłaby dla Google praktycznie niemożliwa do wygrania. Dlatego, jak donosi The Verge, firma zamiast wprowadzać na rynek „kolejny, lepszy komunikator mobilny” woli postawić na innego asa w rękawie. Chodzi o omawiany już na łamach Mobile Trends nowy standard komunikacji – Rich Communication Services.

Wiadomości tekstowe za darmo i z rozbudowanymi funkcjami

Wiadomości RCS łączą w sobie niezawodność SMS-a oraz funkcjonalności znane z komunikatorów mobilnych:

  • informowanie o wyświetleniu/wprowadzaniu treści wiadomości,
  • możliwość przesyłania zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości,
  • zamieszczanie w treści wiadomości emotek, naklejek, GIF-ów,
  • udostępnianie lokalizacji użytkownika,
  • prowadzenie rozmów grupowych.

Komunikacja w standardzie “Universal Profile for Rich Communication Services” odbywałaby się za darmo, przez Internet, w ramach bezprzewodowego transferu danych lub poprzez Wi-Fi. To operatorzy komórkowi zajmowaliby się jednak obsługą usługi (czyli transferem informacji z urządzania A do urządzenia B).

Wiadomości na Androida stają się aplikacją do SMS-ów, MMS-ów i… czatowania

Google byłoby w tym procesie jedynie dostarczycielem technologii i aplikacji pośredniczącej w wysyłaniu i odbieraniu wiadomości po stronie użytkownika. Chodzi tu o systemową aplikację Wiadomości na Androida (Android Messages). Została ona zaktualizowana przez Google o obsługę nowego zestawu funkcji, nazwanego Czatem. Dzięki temu, aplikacja Wiadomości na Androida umożliwia już nie tylko wysyłanie/odbieranie SMS-ów i MMS-ów, ale także czatowanie w standardzie Rich Communication Services. A RCS daje użytkownikowi szereg nowych, wymienionych już wcześniej możliwości (np. wysyłanie zdjęć, filmów i GIF-ów).

Wszystkie wiadomości tekstowe w jednej aplikacji

Plan Google wydaje się o tyle sensowny, że aplikacja Wiadomości na Androida znajduje się na praktycznie każdym smartfonie z tym systemem. Natomiast wiadomości wysłane za pośrednictwem czatu do osoby, której operator nie obsługuje RCS, zostaną automatycznie przekonwertowane na zwykłą wiadomość tekstową SMS. Wtedy opłata zostanie naliczona za SMS, zgodnie z taryfą operatora.
Nie wiadomo jednak czy RCS otrzyma np. wsparcie Apple (którego użytkownicy od 2011 roku cieszą się aplikacją iMessages). Z kolei w telefonach Samsunga, wiadomości RCS obsługiwane będą przez wewnętrzną aplikację firmy. Mimo wszystko, sam standard wiadomości RCS ma pozostać jak najbardziej uniwersalny – taki jest zresztą cel Google.
Wątpliwości może budzić jednak fakt, że RCS, podobnie jak SMS, nie obsługuje szyfrowania end-to-end. Przesył wiadomości odbywa się z serwera jednego operatora komórkowego na serwer drugiego. W tym względzie bezpieczniejsze są chociażby rozwiązania takie jak WhatsApp, iMessages czy Signal.

Allo bez wsparcia Google

Google mogło kontynuować prace nad udanym choć niezbyt popularnym komunikatorem Allo, albo zająć się przebudową zapomnianych i zapóźnionych Wiadomości na Androida. Firma postawiła na to drugie, zostawiając jednak Allo bez wsparcia programistycznego (co oznacza, że nie należy spodziewać się jej aktualizacji)

Wdrożenie RCS to proces rozłożony na parę lat

Wdrażanie nowego standardu RCS to jednak bardzo złożony proces, obejmujący porozumienie wielu międzynarodowych firm – operatorów komórkowych i producentów sprzętu. Na chwilę obecną RCS Universal Profile otrzymał wsparcie 55 operatorów komórkowych, 11 producentów sprzętu i 2 dostarczycieli systemów operacyjnych.

RCS ze wsparciem Microsoftu

Co ciekawe, tym drugim po Google dostarczycielem systemu wspierającego RCS jest… Microsoft. Możliwe więc, że już niedługo system Windows otworzy się na wysyłanie i odbieranie wiadomości RCS (wtedy możliwa byłaby bezpośrednia komunikacja użytkownika komputera z użytkownikiem telefonu). To jednak tylko spekulacje. Google planuje także uruchomienie przeglądarkowej wersji Android Messages, którą można by autoryzować poprzez zeskanowanie kodu QR. Wtedy użytkownicy mogliby wysyłać przez przeglądarkę wiadomości RCS na numery telefonów znajomych (podobnie jak to jest w przypadku WhatsApp’a).

Co czeka Google na końcu wyboistej drogi do upowszechnienia RCS?

Google przygotowało swoją aplikację Wiadomości na Androida do obsługi wiadomości RCS. Kiedy standard RCS będzie jednak obsługiwany prze zwiększość operatorów komórkowych? Wypytywany przez dziennikarza TheVerge.com, Anil Sabharwal, zajmujący się w Google Chat i RCS, przewiduje, że sytuacja powinna zdecydowaniewyklarować się do końca bieżącego roku, a w połowie następnego, usługa może powinna być już dostępna dla sporej części użytkowników.
Czat RCS nie zadziała bowiem jednocześnie na całym świecie, a stopniowo, wraz z uzyskaniem zgód kolejnych operatorów komórkowych. Pierwsi z RCS skorzystają prawdopodobnie mieszkańcy Europy i Ameryki Łacińskiej, a dopiero w następnej kolejności użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych (gdzie wsparcie dla czatowania RCS zapewnia już sieć komórkowa Sprint).
Cały proces wdrażania RCS może zająć więc kilka ładnych lat. Dla wielu będzie to zapewne bardzo trudny i żmudny okres przejściowy. Czy operatorzy komórkowi i producenci mobile będą w stanie się dogadać? Czy RCS otrzyma wsparcie Apple? Od odpowiedzi na może zależeć powodzenie planu wprowadzenia nowego, uniwersalnego standardu wiadomości.
Źródło:
EXCLUSIVE: CHAT IS GOOGLE’S NEXT BIG FIX FOR ANDROID’S MESSAGING MESS, www.theverge.com

Udostępnij
Zobacz także