Konferencje

Człowiek, który zaprojektował iPhone’a, po trzydziestu latach odchodzi z Apple

 
Jonathan Ive to główny projektant w Apple. Odkryty w czasie kryzysu w firmie przez Steve’a Jobsa, ale również wizerunkowo przez niego przyćmiony. Fani marki Apple doskonale znają jednak Ive’a jako głos narratora z prezentacji m.in. nowych modeli iPhone’ów, iPodów i Apple Watch’y. Jony, jako główny projektant, naznaczył swoim piętnem wszystkie najważniejsze urządzenia giganta z Cupertino. Po prawie 30 latach odchodzi z Apple, by założyć własną firmę.
Ive tłumaczy swoje odejście z funkcji „chief design officer” w oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym przez Apple:

“Odchodzę, by założyć niezależną firmę zajmującą się designem, a w skład jej głównych klientów wejdzie Apple. (…) Wciąż planujemy pracować nad wieloma produktami Apple ”.

Współpraca z Apple będzie kontynuowana, ale poza firmą

Założenie nowej firmy nie oznacza wiec w tym przypadku definitywnego zakończenia współpracy z Apple. Jony stanie się jednak potencjalnie otwarty na nowych klientów.
Informacja ta okazała się jednak niepokojąca dla inwestorów, ponieważ akcje Apple na NASDAQ spadły o około 1% po ogłoszeniu decyzji Jonego.
Nowy projekt Ive’a, LoveFrim powstaje wespół z inną legendą branży designerskiej, Marc’iem Newsonem, działającym m.in. w zakresie transportu.
Jak pisze w oświadczeniu firma Apple, Ive zostawia za sobą grupkę „pełnych pasji i błyskotliwych” projektantów, z którymi będzie współpracował, już jako zewnętrzny podmiot, nad „ekskluzywnymi projektami”.
Liderzy zespołu projektowego, Evans Hankey, czyli wiceszef od designu przemysłowego oraz Alan Dye, wiceszef od projektowania HI (Human Interface), będą odpowiadali od tej pory przed Jeffem Williamsem, który pełni w Apple rolę dyrektora operacyjnego.
O rozstaniu z Jonym Ive’a wypowiedział się również CEO Apple, Tim Cook:

Po tylu latach spędzonych na bliskiej współpracy, bardzo się cieszę, że nasza relacja będzie ewoluować i oczekuję długiej współpracy z Johnem w przyszłości.

Nie tylko iPhone

Ive znany jest nie tylko z zaprojektowania wyglądu gamy Maków, iPoda, iPhone’a, iPada czy Apple Watch’a. Odpowiada też chociażby za zaplanowanie wyglądu nowej siedziby Apple Park, w kształcie statku kosmicznego. Ive dołożył tez swoją cegiełkę do rozwoju interfejsu iOS, implementując poważne zmiany w jego 7. wrsji. Poprawił także funkcjonalność systemów na komputery – macOS. Przede wszystkim, przyłożył jednak rękę do powrotu Apple na salony w 1998 roku, współprojektując ze Stevem Jobsem słynnego iMaca z półprzezroczystą obudową, ktory stał się pierwszym komercyjnym sukcesem Apple, odkąd rozpoczęły się jej finansowe problemy. Jony Ive pracował w Apple od roku 1992, przez 27 lat.
Źródło: www.apple.com
Via: theverge.com
Zdjęcie: upload.wikimedia.org CC-BY-SA 3.0 (kadr fotografii)

Udostępnij
Zobacz także