Konferencje

Czy lepiej wybrać smartwatch, czy smartband? Czym różnią się te urządzenia?  

Zastanawiasz się, co bardziej wpasuje się w Twój lifestyle – smartwatch czy smartband? Zanim zdecydujesz się na to, co nosić na swoim nadgarstku, odkryj najważniejsze funkcje obydwu urządzeń. Dowiedz się, jaka jest różnica między smartwatchem a smartbandem.

Smartband a smartwatch – różnice

Zarówno smartband i smartwatch posłużą Ci do pomiaru aktywności. Chociaż na pierwszy rzut oka te urządzenia mogą wydawać się podobne, to jednak zostały wyposażone w odmienne funkcjonalności. Jakie są różnice między smartwatchem a smartbandem? Przede wszystkim smartwatche oferują większą elastyczność i różnorodność funkcji, podczas gdy smartbandy skupiają się na prostocie i skuteczności w monitorowaniu aktywności fizycznej. 

Czym jest smartband i jakie ma funkcje?

Smartband mierzy podstawowe parametry aktywności, takie jak kroki i dystans i tętno. Niektóre modele umożliwiają też pomiar kalorii, czasu i jakości snu, natlenienia krwi czy nawet poziomu stresu. Inteligentne opaski z reguły posiadają takie opcje jak:

 • stoper oraz budzik, 
 • technologię GPS z funkcją mierzenia bieżącej prędkości, co przyda Ci się np. podczas jazdy rowerem,
 • zdolność łączności Bluetooth, co daje Ci dostęp do danych z różnych aplikacji na Twoim smartfonie,
 • zdalne sterowanie muzyką na telefonie z poziomu nadgarstka, co będzie mega przydatne, np. podczas jazdy zatłoczonym autobusem czy podczas uprawiania sportu.
 • powiadomienia o nieodebranych połączeniach i SMS-ach i często funkcjonalność zwrotki, która umożliwi ci odesłanie krótkiej wiadomości do rozmówcy.

Jak działa smartwatch i do czego się przydaje? 

Smartwatch to inteligentny zegarek, który oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Nawet takich, do których często masz dostęp z poziomu smartfonu. Co potrafi smartwatch?

 • Mierzy parametry zdrowotne dzięki funkcjom takim jak: pulsometr, pulsoksymetr, monitor snu, kalkulator kalorii, system monitorowania składu ciała, pomiar EKG, harmonogram brania leków, śledzenie cyklu u kobiet, monitorowanie oddechu i zdrowia psychicznego (zapisywanie nastroju).
 • Ma rozbudowane funkcje pogodowe, np. poziom promieniowania UV.
 • Narzędzia do pracy – notatnik, kalendarz maile, kalkulator. 
 • Więcej możliwości rozrywki – podgląd postów na social mediach, dostęp do ulubionej muzyki i podcastów, a także przeglądanie, czy nawet robienie zdjęć.  
 • NFC – moduł do płatności zbliżeniowych.
 • Mapy i nawigacja. 
 • Dedykowane apki – plany treningowe, diety, poziom hałasu otoczenia, walkie-talkie, a także znane zakupowe aplikacje, np. Allegro (dla posiadaczy Apple Watch).

W niektórych modelach smartwatchy możesz aktywować eSIM, czyli wirtualną kartę SIM. To prawdziwa rewolucja, dzięki której skorzystasz z funkcji inteligentnego zegarka bez konieczności noszenia przy sobie smartfona. Będziesz mógł dzwonić i odbierać połączenia, wysyłać SMS-y, czy otrzymywać powiadomienia, a to wszystko z poziomu inteligentnego zegarka. Kartę eSIM znajdziesz w ofercie Orange Flex – możesz ją łatwo aktywować w apce Flex. A to nie koniec! We Flexie czekają też na Ciebie multi-SIM-y, czyli dodatkowe karty SIM lub eSIM z tym samym numerem – możesz je mieć na kilku urządzeniach mobilnych w cenie jednego planu.

Smartwatch czy smartband – co wybrać?

Czeka Cię zakup smart zegarka lub opaski i zastanawiasz się, co sprawdzi się w Twoim przypadku? Oto kilka kryteriów, które mogą Ci pomóc w dokonaniu wyboru:  

1. Styl życia

Smartwatch w wielu sytuacjach pełni rolę zastępczą dla Twojego smartfona. Możesz wykorzystywać go na co dzień do płatności czy sterowania innymi urządzeniami. Umożliwi Ci też odbieranie i wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości czy e-maili, dzięki czemu sprawdzi się idealnie w celach służbowych. To również doskonała opcja, jeśli jesteś gadżeciarzem/gadżeciarą i po prostu lubisz otaczać się technologią 😉

Smartband natomiast skupia się głównie na monitorowaniu podstawowych parametrów zdrowotnych. Posiada też funkcjonalności, które ułatwią Ci słuchanie muzyki czy odczytywanie wiadomości podczas aktywności fizycznej. Ten wybór zadowoli Cię, jeżeli prowadzisz sportowy tryb życia, ale nie zależy Ci na dodatkowych funkcjach.

2. Cena i wygoda

Inteligentne opaski są tańsze niż smartwatche – dlatego to idealna opcja, jeśli poszukujesz ekonomicznego rozwiązania. Smartbandy są też dużo lżejsze, co może być wygodniejsze podczas uprawiania sportów czy wykonywania codziennych czynności. Dla niektórych z kolei wygodniejszy może okazać się duży dotykowy wyświetlacz w smart zegarku. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć większy ekran zegarka i korzystać z niego jak z poręczniejszej wersji smartfonu.

3. Wytrzymałość urządzenia

Smartbandy mają bardziej wytrzymałą baterię. Dzięki ograniczonym funkcjonalnościom i mniejszym wyświetlaczom nie zużywają tyle energii i mogą wytrzymać bez ładowania nawet kilka tygodni. Smartwatche zazwyczaj trzeba ładować co kilka dni ale mają inne zalety. Często są wodoodporne i pyłoodporne, co wydłuża ich żywotność i zmniejsza ryzyko powstawania usterek. 

Znajdź dla siebie smartwatch lub smartband w sklepie Flex

Poszukujesz najnowszych modeli smartwatchy i smartbandów znanych marek, jak Apple, Huawei, Samsung czy Xiaomi? Zajrzyj do sklepu Flex: https://flex.orange.pl/uslugi/sklep

Jesteś geekiem i lubisz być na bieżąco z najnowszymi technologiami? Dołącz do Flexowiczów i czerp korzyści już teraz. W Orange Flex możesz korzystać z eSIM, czyli wirtualnej karty SIM. Co daje Ci eSIM? Możesz mieć kilka numerów na jednym smartfonie lub używać swojego numeru na różnych urządzeniach, takich jak smartwatch, tablet czy laptop. We Flexie zamówisz do trzech dodatkowych kart SIM lub eSIM z tym samym numerem, dzięki czemu pozostaniesz online na kilku urządzeniach jednocześnie. 

Udostępnij
Zobacz także