Konferencje
Mobile Trends

Czy smartfon zastąpi ci lustrzankę? Kilka słów o sile social mediów i porady jak zrobić dobre zdjęcia… telefonem

Dla wielu osób, jedną z najważniejszych funkcji w prywatnym smartfonie jest możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów. Dzięki temu możemy uwieczniać miłe chwile ze znajomymi – ale i prowadzić konta w social mediach, nierzadko będące okazją do zarobku.
Fotografie jedzenia, imprez, ubiorów, poranne i wieczorne selfie – dziś trudno wyobrazić sobie nam Internet bez zalewu tego typu zdjęć. Jednak nie każdy aparat smartfonowy jest równie dobry do dokumentowania rzeczywistości. I co najważniejsze – zdjęcia przy pomocy smartfonu, też trzeba umieć robić! Jak się tego nauczyć? Być może, przy dzisiejszej technologii nie jest to konieczne – sprawdzamy które modele smartfonów dostępne na rynku robią najfajniejsze i najlepszej jakości fotki.

Fenomen konta w social mediach. Da się od nich uciec?

To nie mit – social media dominują w naszym wirtualnym życiu. Według szacunkowych badań, aż 70 proc. polskich użytkowników Internetu korzysta z serwisów tego typu. Trudno więc już znaleźć kogoś, kto nie ma już ani jednego konta na którymś z portali społecznościowych. Facebook może przecież służyć nie tylko do wklejania zdjęć szczeniaczków i śniadania, ale i do budowania własnej marki. Dzieje się tak, dzięki wysokiemu stopniu ich interaktywności: dochodzi tu także kwestia ogromnego zasięgu i natychmiastowości, która gwarantuje szybką odpowiedź klienta czy fana. Badania wskazują na fakt, że aż 55 proc. użytkowników portali lajkuje profile ulubionych marek – ponad dziesięć na osobę. Najpopularniejszą wersją portali społecznościowych i ich wykorzystywania są jednak media zorientowane na budowanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich. Temu właśnie służą wszelkie serwisy, które pozwalają na wyrażanie swojej osobowości i zainteresowań poprzez tworzenie i udostępnianie treści w Internecie. Ich siła jest tak wielka, że zaczynamy mówić o efekcie Facebooka – błyskawicznym rozprzestrzenianiu się danych. Te dane wskazują na istotny fakt – nawet jeśli można uciec od posiadania konta w portalu społecznościowych, to po prostu… rzadko chcemy uciekać.

Selfie na Instagramie – czemu jest istotne?

To, jak prezentujemy się w portalach, ma oczywiście wpływ na nasz wizerunek w realu. Stąd tak ogromna popularność Snapchata czy Instagramu portali oferujących nie tylko możliwość umieszczenia zdjęcia, ale i jego podstawową obróbkę. Wielkim zainteresowaniem cieszy się także Pinterest: portal umożliwiający wrzucanie inspiracji w formie fotografii. Im bardziej są estetyczne, tym częściej są udostępniane; to ważne szczególnie dla artystów prezentujących w ten sposób swoje prace, na przykład grafików czy fotografów ulicznych. W przypadku Instagrama, liczba udostępnień fotografii wynosi około 40-60 miliardów dziennie. I bardzo często są to selfie; autoportrety definiowane jako autentyczne i osobiste zdjęcia , fotografie, z którymi się utożsamiamy. Portale wręcz celowo zachęcają nasz do tworzenia takowych. Nic dziwnego, że chcemy żeby wyglądały jak najlepiej. Ale czy rzeczywiście do wykonania dobrego selfie trzeba mieć doskonały aparat i wybitne umiejętności? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jaki aparat wybrać do selfie? Sony Xperia XZ2

Przechodząc od teorii do kwestii praktycznych: aż 66 proc. nastolatków regularnie ogląda i udostępnia różne treści na portalach społecznościowych (za: Kuczamer-Kłopotowska; 2016). Wrzucając tam swoje selfie, często korzystają ze specjalnego aparatu wbudowanego w smartfonie. Większość modeli posiada tak zwany tylny i przedni moduł; przeważnie do autoportretów używamy tylnego (więcej o modułach https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/09/05/dwa-aparaty-w-smartfonie-moze-wystarczy-jeden/). Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to konieczne. Na rynku pojawiły się bowiem smartfony, które świetnie radzą sobie przy pomocy pojedynczego aparatu fotograficznego. Przykładem takiego modelu jest Xperia XZ2. Wyróżniony tytułem najlepszego produktu na targach MWC 2018 serwisu PhoneArena, smartfon jest wyposażony w system Motion Eye™ Dual, umożliwiający fotografowanie nawet najdrobniejszych detali. Aparat w Xperia XZ2 ma rozdzielczość 19 MP i posiada matrycę warstwową z dołączoną pamięcią. Dzięki trybowi Tryb Super slow motion, Xperia XZ2 ma możliwość uchwycenia także tego, czego… nie widać gołym okiem. Można nim nagrywać filmy Full HD z prędkością 960 klatek na sekundę! Bardzo ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest również Kreator 3D: można nim skanować siebie oraz otoczenie. Powstaje w ten sposób trójwymiarowy obraz, który bez problemów umieścisz w mediach społecznościowych, robiąc ogromne wrażenie na znajomych i followersach. Rzeczywistość wirtualna jest tuż-tuż!

Dodatki w Xperia XZ2

Skoro mówimy już o aparacie w Xperia XZ2 i nagrywaniu filmów, nie sposób nie wspomnieć także o systemie studyjnego dźwięku: High-Resolution Audio oraz technologia LDAC zapewniają doskonałą jakość nagrań, a mocne głośniki stereo umożliwiają dzielenie się muzyką ze znajomymi. Nie musisz także martwić się, że w szale fotografowania i nagrywania padnie ci bateria – Xperia XZ2 posiada najlepszą wydajność baterii wśród smartfonów klasy premium. Dzieje się tak dzięki trybowi Smart Stamina; technologia Qunovo Adaptive Charging chroni zaś żywotność samej baterii. Na dodatek, model Xperia XZ3 jest po prostu zachwycający wizualnie: wygląd szkła 3D zainspirowany został ruchami światła. Delikatna powierzchnia nie zawiera ostrych krawędzi, wygląda naturalnie, a cały smartfon doskonale leży w dłoni; jego subtelna estetyka koresponduje jednak z doskonałą trwałością i wytrzymałością (jest również wodoszczelny). Mamy więc do czynienia z naprawdę interesującym designem, który skrywa mocne i porządnie wykonane wnętrze. Nie sposób nie zwrócić na niego uwagi. Więcej o aparacie w Xperia XZ2 i całym modelu dowiesz się tutaj: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz2/

Aparat w Xperia XZ3 – co go charakteryzuje?

Innym modelem smartfonu wyposażonym w system Motion Eye™ Dual, jest Sony Xperia XZ3. Dzięki technologii HDR i wyświetlaczowi OLED, Xperia XZ3 zapewnia doskonałe barwy, świetny kontrast i niesamowite nasycenie kolorów. Szczególnie może się to przydać przy instagramowych fotkach jedzenia – wpisujących się w modny obecnie nurt food pornu (za: Synowska-Piłat, Jędrzejek, Pałęga; 2018). Ale wyraziste obrazy to nie wszystko – aparat w Xperia XZ3 posiada również wbudowane systemy AI (sztucznej inteligencji), które potrafią „zaplanować” ujęcie. Dzięki temu, zrobisz niesamowite fotografie obiektów w ruchu oraz doskonałe nagrania z dynamicznie zmieniającymi się kadrami. Ujęcia skoków na rolkach, deskorolce, surfowania na morskich falach czy biegnący pies? Nie ma problemu! Warty wspomnienia jest także tryb portretowy z filtrami upiększającymi i efektem bokeh (rozmycia) oraz systemem wspomagającym robienie selfie nocą. Pozwoli na to lampa błyskowa umieszczona w wyświetlaczu. Bogata kolekcja filtrów upiększających pozwala na lepszą korektę zdjęcia niż klasyczne Moon na Instagramie – zdjęcia, czy to w czerni i bieli, czy w kolorach, będą zdecydowanie ciekawsze, zwłaszcza jeśli ręcznie ustawisz dodatkowo kontrast, saturację czy cienie. Dzięki temu, twoje selfie zyskają zupełnie nową jakość: bardziej będą przypominać artystyczny portret niż niewymiarowe fotki twarzy zrobione od niechcenia. To z pewnością przyciągnie wzrok obserwujących w portalach społecznościowych – na Facebooku czy Instagramie. A nagrywanie filmów? Możesz to robić w jakości 4K HDR2 , która pozwoli na zarejestrowanie pełnej gamy barw, a także detali znajdujących się na tylnym planie. W Xperia XZ3 dostępna jest również opcja filmowania w slow motion, z prędkością 960 klatek na sekundę – tutaj również możesz uchwycić szczegóły, których nie zobaczysz gołym okiem i to w jakości Full HD!
Sony Xperia XZ3

Co jeszcze znajdziemy w Xperia XZ3?

Poza aparatem w Xperia XZ3 znajdziemy także wspomniane High-Resolution Audio oraz technologię LDAC, dzięki którym jakość dźwięku zadowoli nawet największych koneserów. Nie musisz bać się także nadmiernej eksploatacji smartfonu: jest wyjątkowo wydajny i szybki w działaniu. Procesor Qualcomm® Snapdragon™ 845 Mobile Platform „pociągnie” każdą grę i aplikację, z jakiej zamierzasz korzystać. Dużym plusem jest również system wibracji dynamicznej, dzięki któremu można wręcz poczuć to, co dzieje się na nagraniu. Podobnie jak w modelu Xperia XZ2, mamy tutaj do czynienia również z trybem Smart Stamina, działającym z wyprzedzeniem; pozwala to na oszczędzenie energii w telefonie i rzadsze ładowanie smartfonu. Dodatkowo, technologia Qnovo Adaptive Charging i funkcja ochrony baterii zapewnią jej dłuższą trwałość. Nie bez znaczenia jest także poręczność modelu Xperia XZ3: konstrukcja jest elegancka, ale i trwała. Więcej o aparacie w Xperia XZ3 oraz innych jego funkcjach dowiesz się na https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz3/.
Źródła:

  • Łopacińska, K. (2014). Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej. Marketing i Rynek, 12, 2-6.
  • Dorenda-Zaborowicz, M. (2012). Marketing w social media. Nowe Media. Czasopismo Naukowe, 3, 59-79.
  • Krok, E. (2011). Media społecznościowe elementem systemu zarządzania wiedzą w firmie. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica, 656, 49-62.
  • Brzozowska-Woś, M. (2013). Media społecznościowe a wizerunek marki. Journal of Management and Finance, 11(1/1), 53-64. ; – Buchnowska, D. (2013).
  • Gąsior, M. (2014). Wpływ wzorców korzystania z mediów społecznościowych w grupie młodych konsumentów na zaangażowanie w komunikację marketingową przedsiębiorstwa. Marketing i Rynek, 11, 367-373.
  • Bąk, A. (2016). Serwisy społecznościowe–efekt Facebooka i nie tylko. Media i Społeczeństwo, 6, 134-146.
  • Myślak, D. A., & Siudak, M. M. (2016) Internetowi artyści i ich twórczość (nie tylko) w Sieci. Repozytorium Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
  • Brosch, A. (2014). Autoprezentacja nastolatków w mediach społecznych. w: Oblicza Internetu. Sieciowe dyskursy (Roz)poznawanie cyfrowego świata, (pod red. M. Sokołowskiego), Elbląg 2014.
  • https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/09/05/dwa-aparaty-w-smartfonie-moze-wystarczy-jeden/
  • https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz2/ https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz3/
Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także