Konferencje
Mobile Trends

Czy tani hosting stron internetowych może być szybki? Tak! Jeśli zadbasz o kilka ważnych elementów!

W pewnym uproszczeniu hosting to taka usługa, która pozwala posiadaczowi strony firmowej na udostępnianie zasobów w sieci wirtualnej. To właśnie dzięki hostingowi możliwe jest prezentowanie np. portfolio freelancerów lub materiałów edukacyjnych. Mogłoby się wydawać, że hosting jest drogą usługą, jednak w XXI wieku dostępnych jest wiele tanich rozwiązań tego typu. Podczas wyboru taniego hostingu należy jednak pamiętać o kilku istotnych aspektach — jedynie wówczas masz gwarancję trafnego wyboru.

Kto wykorzystuje hosting w dwudziestym pierwszym wieku?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: każdy, kto prowadzi aktywność w wirtualnej przestrzeni. Grono podmiotów wykorzystujących usługi hostingowe jest szerokie i obejmuje między innymi:

  • sklepy internetowe. Firmy działające w obszarze e-commerce potrzebują hostingu, by kontaktować się z klientami oraz móc umieszczać na serwerze zdjęcia produktów, informacje o cenach produktów itd.;
  • blogerzy oraz freelancerzy (np. graficy lub osoby zajmujące się copywritingiem/analizą SEO) — dzięki hostingowi mogą oni zaprezentować użytkownikom swoje przykładowe prace (zob. Co to jest hosting SEO?),
  • uczelnie i ośrodki edukacyjne — w celu publikacji artykułów naukowych, analiz itp.

Jak dobrze wybrać tanią usługę hostingową?

Wbrew pozorom, wybór w tym zakresie nie jest niczym prostym. Co więcej, sytuacji nie poprawia fakt, że na rynku hostingowym dostępnych jest obecnie wiele podmiotów dostarczających tego typu usługi. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że dokonanie właściwego wyboru jest zadaniem niewykonalnym. Wręcz przeciwnie — aby jednak uniknąć błędu i niepotrzebnych kosztów, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak między innymi te zaznaczone przez serwis HostingNews.pl:

  • wskaźnik Uptime,
  • dostępna przestrzeń na dysku,
  • poziom opłat dodatkowych,
  • jakość obsługi klienta oraz pomocy technicznej.

Uptime hostingu

Uptime to wyrażony procentowo wskaźnik pokazujący czas, w którym serwer hostingowy działa bezawaryjnie. Oczywiste jest, że optymalna wartość indeksu Uptime to 100%. Wystarczy jednak, by Uptime danego hostingu wynosił 99%. Ponadto, w przypadku niższego poziomu dostawcy gwarantują często uzyskanie rabatu cenowego od dostawcy. Nawet wśród tańszych usług hostingowych miernik Uptime osiąga wartości na poziomie między 99% i 100% (zgodnie z informacjami poszczególnych dostawców).

Dostępna przestrzeń na dysku

Zasadniczo, im tańszy hosting, tym mniejsza przestrzeń dyskowa. Nie oznacza to jednak, że tani hosting jest przeznaczony wyłącznie dla niewielkich stron — niektóre z ofert dostępnych na rynku są zaskakująco dobre także pod tym kątem. Możliwe jest znalezienie takich usług hostingowych, które za niewielką opłatą dają nawet kilkanaście GB przestrzeni dyskowej.

Poziom opłat dodatkowych

Podczas analizy ofert warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę podstawową hostingu, ale także opłaty dodatkowe, w tym na przykład za przekroczenie transferu na dysku. W efekcie łączna cena hostingu — liczona jako suma opłaty podstawowej oraz kosztów dodatkowych — może znacznie się różnić, nawet jeśli oferty poszczególnych dostawców są pozornie na zbliżonym poziomie.

Jakość obsługi klienta oraz pomocy technicznej

Last but not leastważnym aspektem związanym z hostingiem jest także jakość obsługi technicznej oraz pracy działu obsługi klienta. Jest to wbrew pozorom niezwykle istotne kryterium wyboru. Może się bowiem okazać, że wskutek drobnej awarii hostingu Twoja strona internetowa przestanie działać, jednak z powodu opieszałości supportu użytkownicy nie będą mogli zrobić zakupów w Twoim sklepie online nawet przez kilka dni. Taka sytuacja to nie tylko spadek obrotów w danym okresie, ale także poważna strata wizerunkowa dla Twojej marki.

Podsumowanie

Wybór taniego hostingu może okazać się trafny, jeśli podczas analizy ofert dostępnych na rynku zwrócisz uwagę m.in. na opisane w tekście aspekty. Należy jednak mieć na uwadze, że dobry hosting to jeszcze nie wszystko; konieczne jest również zadbanie o to, by strona internetowa była przejrzysta dla odbiorcy i wygodna w obsłudze, a znajdujące się na niej treści — dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO.

Jeśli szukasz dobrego hostingu w niewielkiej cenie sprawdź zestawienie tanich hostingów stron internetowych na NajtańszyHosting.pl.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także