Konferencje
Mobile Trends

Czy warto mieć smartfon z wyświetlaczem AMOLED?

Wyświetlacz to najważniejszy element smartfona. Bez dobrego wyświetlacza nigdy nie wykorzystamy w pełni możliwości telefonu. Liczy się oczywiście wielkość, ale też technologia, w jakiej wykonano ekran. Najnowszą technologią są AMOLEDy. Na przykładzie smartfona Oppo A91 przekonamy się, jakie zalety posiada taki wyświetlacz.

AMOLED a IPS LCD

Różnicę pomiędzy starszą technologią IPS LCD a AMOLEDami można dostrzec, biorąc do ręki dwa podobne do siebie pod różnymi względami telefony – Oppo A91 oraz Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Oba debiutowały pod koniec 2019 roku, oba zaliczają się do średniej półki cenowej i dysponują dużymi wyświetlaczami. Pierwszy ma jednak ekran wykonany w technologii AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode), drugi zaś tradycyjny ekran IPS LCD (in-plane switching liquid-crystal display). AMOLED to technologia nowocześniejsza, a więc kosztowniejsza. Jest kilka ważnych powodów, dla których warto postawić właśnie na nią.

Lepiej odwzorowuje kolory

Ekrany montowane w Oppo A91 oraz Redmi Note 8 Pro dysponują bardzo podobną rozdzielczością (odpowiednio: 1080 x 2400 oraz 1080 x 2340 pikseli). Nie oznacza to jednak, że oba smartfony mają równie dobry wyświetlacz. Widać to gołym okiem, ponieważ AMOLED ma znacznie lepszą czerń i oferuje lepszy kontrast.

AMOLED zużywa mniej energii

Ekran każdego smartfona to pożeracz energii. Nawet telefon Oppo A91 wyposażony w bardzo pojemną (4025 mAh) baterię litowo-polimerową, odczułby różnicę przy wymianie na mniej energetycznie oszczędne rozwiązanie. Dlatego telefony z ekranem AMOLED zwykle oferują funkcję zawsze włączonego wyświetlacza (AOD), która umożliwia wyświetlanie informacji nawet na wygaszonym ekranie.

AMOLED jest cieńszy

Wszystkie ekrany wykonane w technologii AMOLED są cienkie – mają mniej niż 1 milimetr, podczas gdy diody IPS LCD są ponad dwukrotnie grubsze. Jest to możliwe, gdyż zastosowane w nich diody są źródłem światła. Ekrany AMOLED nie potrzebują dodatkowego podświetlania. Są więc nie tylko cieńsze, ale i mniej zawodne.

Czy AMOLED ma jakieś wady?

Jedyna wada, którą czasami wskazuje się w kontekście ekranów AMOLED, wiąże się z zużywaniem się diod. To fakt, jednak ekrany wykonane w tej technologii mogą pracować przez około 20 000 godzin. Oznacza to ponad 833 dni pracy non-stop, czyli ponad 27 miesięcy użytkowania non-stop. Czy ktokolwiek używa telefonu w ten sposób? Raczej nie. Zagrożenie związane z zużywaniem się ekranu AMOLED jest więc czysto hipotetyczne.

Czy warto kupić smartfon Oppo A91 z ekranem AMOLED? Naszym zdaniem tak. Dowiedz się, jaką ofertę na ten telefon ma sieć Play.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także