Konferencje

Czy warto używać VPN? 7 powodów, dla których odpowiedź brzmi: TAK

Chęć zachowania prywatności oraz bezpieczeństwa podczas przeglądania internetu staje się coraz bardziej popularna. Aby to zrobić, należy wykorzystać odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. VPN szyfruje twoje połączenie, dzięki czemu stajesz się prawie w pełni anonimowy.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Korzystanie z VPN ma wiele plusów. My za to postaramy się przedstawić Ci 7 głównych powodów, dla których warto korzystać z VPN-a.

#1 Dostęp do zagranicznych stron, TV i VOD

Biorąc pod uwagę to, że dzięki VPN twoje połączenie jest zaszyfrowane, twoja lokalizacja może być zależna od miejsca, które wybierzesz. Dzięki temu możesz mieć dostęp do np. Netflixa w USA. Na pewno słyszałeś już kiedyś, że dostępna tam biblioteka filmów jest sporo większa niż ta, która jest dostępna w Polsce.

Oprócz korzystania z Netflixa możesz wejść na strony, które koniecznie wymagają tego, aby użytkownik znajdował się na terenie Stanów Zjednoczonych.

#2 Szyfrowanie połączenia z internetem

Oprócz tego, że możesz mieć dostęp do znacznie większej biblioteki filmów, dzięki VPN twoje połączenie internetowe będzie znacznie bezpieczniejsze, jeżeli korzystasz z sieci. Nie ważne, czy jest to sieć szkolna, firmowa lub publiczna, zawsze istnieje szansa, że osoba niepowołana uzyska dostęp do tego jakie strony odwiedzasz, co wysyłasz oraz co odbierasz.

Nie ważne, czy osobą tą jest twój pracodawca, dyrektor, a nawet dostawca internetu. Dzięki VPN wszystkie twoje dane są szyfrowane, dzięki temu możesz czuć się bezpiecznie.

#3 Ominięcie cenzury

Sieci społecznościowe stanowią bardzo ważny punkt w naszym życiu. Każdy ma czasem ochotę na to, aby dowiedzieć się, co słychać u jego znajomych lub pochwalić się nowym zdjęciem z wakacji. Aplikacje takie jak Facebook lub Instagram są często cenzurowane w krajach takich jak np. Chiny. W przypadku, gdy przebywasz tam z różnych powodów, mógłbyś mieć problem z połączeniem się z aplikacją.

Na szczęście dzięki VPN, będziesz mógł wybrać inną lokalizację, co poskutkuje bezproblemowym działaniem twojej ulubionej witryny społecznościowej.

#4 Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy

Jednym z bardzo ciekawych zastosowań VPN jest użycie go do zaoszczędzenia pieniędzy. W przypadku zakupów online, ceny produktów są zależne od tego, z jakiego kraju łączy się użytkownik. Często może być tak, że łącząc się z Indii, uzyskasz niższą cenę niż w przypadku, gdy chciałbyś zakupić ten sam produkt, łącząc się z Polski.

Stosując VPN, możesz zmienić swoją lokalizację oraz na bieżąco sprawdzać, czy na danych stronach występują różnice cenowe.

#5 Ochrona przed DDoS

Jeżeli jesteś graczem, na pewno nie raz słyszałeś o tym, jak gracz próbuje utrudnić grę innemu. Często stosuje się do tego ataki DDoS. Jest on wykonywany z wielu komputerów, a jego głównym założeniem jest zajęcie wszystkich wolnych zasobów komputera. Jest to znaczne utrudnienie podczas grania, a co gorsze – stosowane coraz częściej.

Posiadając VPN, możesz mieć pewność, że atak DDoS nie będzie miał żadnego wpływu na twoją rozgrywkę.

#6 Bezpieczeństwo podczas korzystania z torrentów

Kolejnym powodem, dla którego warto stosować VPN, jest zabezpieczenie podczas pobierania torrentów. Warto wiedzieć, że nie wszystkie pliki pobrane za pomocą torrentów są nielegalne. Często można pobierać darmowe treści znacznie szybciej.

Stosując VPN, będziesz mógł ukryć swój adres IP (wspomniany wcześniej identyfikator). Dzięki temu pobierając pliki za pomocą klienta sieci torrent, inni użytkownicy zobaczą adres IP, VPN-a, z którego korzystasz, a nie twój własny. 

#7 Funkcje, które zwiększą twoje bezpieczeństwo w sieci

Niektóre z VPN-ów posiadają wbudowane funkcje ochronne. Dzięki nim możesz mieć pewność, że program ten zablokuje niechciane reklamy. Często zdarza się tak, że przypadkiem wejdziesz na stronę, która roznosi wirusy lub oprogramowanie śledzące. Odpowiedni VPN zablokuje witryny, które są potencjalnie szkodliwe lub wyeliminuje mechanizmy śledzące.

Zależnie od VPN-a którego wybierzesz, niektóre posiadają wbudowaną funkcję blokowania reklam. Dużo łatwiej korzysta się z internetu, gdy strony, którą przeglądasz, nie zalewają wyskakujące okienka lub inne treści marketingowe.

Czy warto korzystać z VPN?

Jak widać liczba korzyści, które przynosi VPN, jest bardzo długa. Widząc na niej anonimowość oraz zwiększone bezpieczeństwo w internecie, chęć rozpoczęcia korzystania z VPN-a staje się coraz większa.

Wadą VPN jest to, że są to programy płatne. Ich ceny są różne i często zależne od ilości serwerów, z którymi możemy się połączyć przy pomocy VPN-a i poziomów szyfrowana i funkcji dodatkowych. Biorąc pod uwagę to, że stosując ten program, mamy szansę zaoszczędzić pieniądze np. na zakupach, inwestycja ta staje się coraz bardziej sensowna.

Podsumowując: Zdecydowanie WARTO.

Udostępnij
Zobacz także