Konferencje
Mobile Trends

Czy zegarek, który trzeba ładować co kilka dni, to jeszcze zegarek? Wearables według Krzysztofa Ściry

Krzysztof Ścira, właściciel firmy desi9n.pl, tworzącej rozwiązania webowe, a także wielokrotny prelegent konferencji nt. programowania urządzeń mobilnych odpowiada na 3 pytania do prelegenta Mobile Trends Conference 2015. Został on już dwukrotnie doceniony przez uczestników edycji MTC w latach 2012 i 2013, otrzymując miano najlepszego prelegenta Development Day. W wywiadzie przedstawia swoje krytyczne spojrzenie na technologie „ubieralne”, w przypadku których moda zdaje się górować nad funkcjonalnością.
Co Twoim zdaniem okazało się mobilną „porażką” roku 2014 i dlaczego?
Moim zdaniem wszelkiego rodzaju „ubieralne” nowości, które były tak naprawdę gadżetami rodem z dziecięcego placu zabaw. Oczywiście popieram tworzenie technologii przyjaznej użytkownikowi, ale czy zegarek, który trzeba ładować co kilka dni, to jeszcze zegarek? Nie wspomnę o estetyce smartwatchy, bo o ile klasyczne zegarki dobiera się do charakteru czy stylu życia mężczyzny, tak kolorowe bransoletki powinny być noszone niemal wyłącznie przez kobiety – ot, jako ciekawy dodatek pasujący do butów czy torebki 🙂 Tylko czy to jeszcze „mobile” czy może już „moda”?
Gdybyś miał zostawić na swoim telefonie tylko trzy aplikacje, na które z nich padłby Twój wybór i dlaczego?

  • Gmail – nie wyobrażam sobie komunikacji bez wygodnego klienta e-mail, z wersji na wersję staje się coraz dziwniejszy, ale takie są prawa rynku – Google wyznacza standardy.
  • Osmand – kiedy jeżdżę samochodem – Automapa jest nieodzowna, ale do nawigacji pieszej czy rowerowej znacznie lepiej sprawdza się ta bardzo dokładna i rozbudowana w pełni darmowa aplikacja.
  • Telefon – bo chyba powoli zapominamy, że telefony przede wszystkim służą do dzwonienia 🙂 Czy napisanie do kogoś przydługiego maila, SMSa na dotykowej klawiaturze jest wygodniejsze niż 30 sekund rozmowy? To już zostawiam do Państwa oceny.

Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2015. O czym będzie Twoje wystąpienie?
To będzie już moje piąte wystąpienie na Mobile Trends Conference i po raz kolejny spróbuję choć troszkę zaskoczyć publiczność. Jak zawsze – będzie bardzo technicznie i konkretnie. A co dokładnie? Do tej pory było o Phonegapie, wydajności, optymalizacji aplikacji, jak również o biznesowych aspektach doboru technologii hybrydowych.
Tym razem spróbujemy zbliżyć się do perfekcji i rozwiązać pewne wydawać by się mogło – nierozwiązywalne problemy. Stąd też tytuł mojej prelekcji: „W pogoni za webową perfekcją…”.
Przedstawię popularne problemy i czasem dość nieoczywiste sposoby ich rozwiązywania pojawiające się czy to w przypadku aplikacji webowych czy też hybrydowych – pole do popisu w dziedzinie aplikacji natywnych zostawiam specjalistom w tej dziedzinie, których na MTC również nie zabraknie :).

Krzysztof Ścira

Absolwent AGH, właściciel firmy desi9n.pl tworzącej rozwiązania webowe (hybrydowe aplikacje mobilne, strony internetowe, oprogramowanie dedykowane). Wielokrotny prelegent konferencji o tematyce programowania urządzeń mobilnych. Jego prelekcje na Mobile Trends 2012 i 2013 zostały najlepiej ocenione przez uczestników. Prywatnie miłośnik boksu olimpijskiego.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także