Pod koniec czerwca bieżącego roku Ministerster Cyfryzacji podpisała Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Dokument ten zakłada współpracę między przedsiębiorcami, naukowcami i państwem na rzecz wdrożenia w Polsce sieci bezprzewodowej piątej generacji. 5G to nie tylko nowe oznaczenie, które wyświetli się w prawym górnym rogu smartfona w trakcie połączenia. To przede wszystkim korzystanie z Internetu bez widocznych opóźnień.
Anna Streżyńska: 5G będzie głównym
narzędziem rewolucji, która zmieni nasz sposób życia
Sieć 5G to teoretycznie kolejny skok ilościowy w szybkości przesyłu danych internetowych i stabilności łącza. W praktyce stanowi jednak nową jakość w poruszaniu się po Internecie. Na czas testów częstotliwość przeznaczona dla sieci piątej generacji pozostanie własnością państwa. Wiążącą datą jej komercyjnego wprowadzenia na terenie całego kraju jest dopiero rok 2023, ale być może projekt uda się zrealizować wcześniej (np. na terenie niektórych miast). Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska przekonuje, że Polska może stać się europejskim pionierem technologii 5G, także ze względu na rozwiniętą w naszym kraju infrastrukturę łączności internetu bezprzewodowego. Wdrażaniem rozwiązania mają zajmować się przede wszystkim operatorzy, przedsiębiorcy, dostawcy infrastruktury i naukowcy, nie urzędnicy państwowi.
Rozszerzony mobilny szerokopasmowy Internet
Sieć 5G napędzałaby zresztą nie tylko smartfony i inne sprzęty mobilne, ale również szeroko pojęte urządzenia Internetu rzeczy, także w przestrzeni publicznej. Umożliwiłoby to gwałtowny rozwój gospodarki cyfrowej, opartej na mobilnych technologiach ICT i sztucznej inteligencji. O ile dzisiaj przeciętne łącze szerokopasmowe w Polsce pozwala na transfer około 12,6Mb danych na sekundę (według raportu Akamai z pierwszego kwartału 2017 roku), o tyle transmisja 5G będzie osiągała nawet stokrotność tego wyniku (symetryczny 1Gb/s) przy wysokiej liczbie podłączonych urządzeń.
Ultra-niezawodna transmisja o niskich opóźnieniach
Ministerstwo Cyfryzacji stara się mówić tu raczej językiem korzyści, niż konkretnymi liczbami. Zwykłym użytkownikom 5G umożliwi np. oglądanie meczu w jakości 4K z możliwością własnego ustawienia kamery albo natychmiastowe zapisywanie z danych w chmurze bez żadnych opóźnień (w efekcie pozwoli to na zwolnienie pamięci urządzeniach przenośnych). Błyskawiczne będzie także pobieranie wideo, nawet w wysokiej rozdzielczości czy też korzystanie z oprogramowania wirtualnej rzeczywistości przez Internet.
Masowa komunikacja między maszynami
Piąta generacja mobilnego Internetu to także 100-krotnie większe umasowienie komunikacji pomiędzy maszynami. Ma przysłużyć się to budowie inteligentnych miast, w tym inteligentnych systemów energetycznych i systemów transportu, związanych także z inteligentnymi samochodami, które muszą reagować na sygnały bez opóźnień. Na 5G skorzystają także służby, które będą natychmiastowo informowane o wydarzeniach na drogach.
Oprócz nowej infrastruktury potrzebne będą dostosowane do niej urządzenia
Łączność 5G powinna funkcjonować na wysokich częstotliwościach. W Polsce w początkowej fazie będą to pasma 700 MHz (zgodnie z ustaleniami unijnymi), a także 3,4 – 3,8GHz i 26 GHz. Dlatego też konieczny będzie znaczny rozwój infrastruktury anten i przekaźników sygnału. Z kolei pierwsze smartfony z modemami 5G opracowanymi przez firmę Qualcomm, pojawią się na rynku na początku 2018 roku. By skorzystać z dobrodziejstw nowej sieci trzeba będzie zaopatrzyć się w taki nowy model urządzenia mobilnego.
Źródła:
mc.gov.pl
www.wired.com
www.portalsamorzadowy.pl
Zdjęcie:
mc.gov.pl