Konferencje

Access Point, czyli jak w domu zwiększyć zasięg swojego WiFi?

Mieszkańcy dużych domów, a zwłaszcza nieruchomości piętrowych, miewają czasami problemy z zasięgiem WiFi. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku sporej wielkości biur oraz centrów coworkingowych. W takim przypadku praca może być utrudniona. Doskonałym rozwiązaniem problemu jest instalacja Access Pointów.

Czym są Access Pointy?

Access Pointy, czyli po polsku punkty dostępowe, to urządzenia sieciowe, przypominające designem popularne routery. Działanie Access Pointu jest jednak inne niż routera, ponieważ taki punkt dostępowy łączy sieć WLAN (bezprzewodową) z LAN (przewodową).

Tym samym taki sprzęt sprawdza się w takich miejscach, gdzie połączenie WiFi z routera jest zaburzone lub niewystarczające. Zadaniem Access Pointu jest zapewnienie Internetu różnym sprzętom takim jak komputery, laptopy, drukarki, smartfony, tablety, urządzenia inteligentne. Punkty dostępowe są bardzo proste w użyciu, ponieważ nie wymagają specjalistycznej wiedzy oraz kompetencji informatycznych.

Wystarczy tylko, że Access Point jest wyposażony w moduł Ethernet, który umożliwia urządzeniu łączyć się z siecią. Gniazdo Ethernet prowadzone jest w sposób przewodowy, co oznacza, że sam punkt dostępu zwykle wpinany jest do gniazdka (chociaż może być także sprzętem wolnostojącym).

Główne różnice między routerem a punktem dostępowym

Zarówno router, jak i Access Point, mają zapewnić dostęp do sieci WiFi, jednak różnią się one swoim działaniem. Sam router sprawdza się w mieszkaniach prywatnych oraz małych biurach, natomiast punkt dostępu ma za zadanie poszerzyć dostęp do sieci, która jest już obecna w danym miejscu. Oznacza to, że skuteczne działanie w dużych domach lub biurach możliwe jest tylko przy wykorzystaniu tych obu urządzeń, a więc routera i Access Pointu.

Gdzie przydają się punkty dostępowe?

Access Pointy znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach o dużej powierzchni, a także w miejscach, w których nie da się połączyć z Internetem przy pomocy routera WiFi. Chodzi tutaj o piętrowe domy, spore biura, warsztaty samochodowe, kluby, mieszkania w kamienicach. Access Point przydaje się także w sytuacjach, gdy przeciążenie zwykłego routera jest zbyt duże. Może tak być w biurach, restauracjach, punktach usługowych. Stabilne połączenie z siecią WiFi jest potrzebne w wielu różnych przypadkach, a więc podczas pracy, gry na komputerze, nauki online.

Access Pointy docierają w te miejsca, do których dostępu nie mają routery WiFi. Do zakupu takiego punktu dostępu zachęca przede wszystkim prosty montaż, brak problemów z obsługą i konfiguracją, a także stosunkowo atrakcyjna cena. Osoby, poszukujące prostego i funkcjonalnego urządzenia do swojego domu lub biura, powinny więc zaopatrzyć się w punkt dostępu, aby wykonywać różne czynności w Internecie bez żadnych problemów.

Szeroki wybór Access Pointów znajdziesz na Batna24, czyli na stronie https://www.batna24.com/pl. Marka ta posiada szeroki wybór punktów dostępowych, w zróżnicowanych cenach, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Foto: freepik.com

Udostępnij
Zobacz także