Konferencje

Czym jest VPN i dlaczego warto lub nie warto go używać? Podsumujmy

Zapewne wielu internautów kojarzy nazwę VPN, ale ilu z nich tak naprawdę wie, czym jest Virtual Private Network i rozumie jego działanie? Czy jego używanie bywa przydatne i przede wszystkim, czy jest bezpieczne? Podsumujmy
VPN to swego rodzaju tunel, przez który przesyła się dane za pośrednictwem publicznej sieci internetu. To sieć wirtualna i prywatna, w której połączenie jest szyfrowane, więc przesyłane dane są bezpieczne a Ty pozostajesz anonimowy. Najprościej mówiąc, VPN daje gwarancje, że przesyłane dane i Twoja aktywność w sieci nie są dla nikogo widoczne.

Po co?

Wielu z użytkowników internetu obawia się o swoją prywatność. Połączenie VPN zapewnia anonimowość, w związku z czym zmniejsza się ryzyko zostania ofiarą hakera. VPN pomaga również obejść blokady regionalne. Co to znaczy? Weźmy na przykład Chiny, w których ocenzurowane są niektóre strony internetowe, takie jak Facebook czy Twitter. Dzięki prywatnej sieci wirtualnej wystarczy, że połączymy się z serwerem innego kraju, a dostęp do tych stron stanie przed nami otworem. Jednak niektóre strony, na przykład Netflix, nie pozwalają klientom na połączenie przy użyciu VPN, ze względu na regionalne różnice w ofercie.

Haczyk?

Ale zaraz, przecież nie może być tak kolorowo – każde rozwiązanie musi mieć jakieś wady. Najmniej istotną z nich jest spadek prędkości korzystania z usług sieci. Wiąże się to z protokołami bezpieczeństwa. Jak już jesteśmy przy protokołach, te muszą być prawidłowo skonfigurowane, tak, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na szczęście tym zajmują się usługodawcy, ale do użytkownika należy odpowiedzialność za wybór tego odpowiedniego. Za kolejną wadę można uznać wspomniane wcześniej blokady sieci VPN (np. w przypadku Netflixa), wówczas nie jest możliwe skorzystanie z usługi.

Bezcenne bezpieczeństwo

Istnieje wielu usługodawców VPN. Decyzja, czy skorzystać z bezpłatnego, najszybszego czy najbezpieczniejszego jest trudna, ale należy do użytkownika. Niestety nierzadko zdarza się, że darmowi dostawcy usług prywatnej sieci wirtualnej to wilki w owczej skórze. Przecież takie firmy muszą jakoś zarabiać, a skoro użytkownicy nic nie płacą, to gdzie drugie dno? Otóż często zdarza się, że pozornie anonimowy użytkownik nieświadomie udostępnia usługodawcy informacje o swojej lokalizacji czy adres IP, a dane te zapisywane są do bazy. Nie brzmi to zbyt “prywatnie”. A cel jest dosyć oczywisty – takie informacje można sprzedać potem innym firmom, aby te zrobiły z nich pożytek. Dlatego może lepiej poważnie się zastanowić, gdy następnym razem będziemy chcieli skorzystać z darmowego VPN.

Jak to działa?

Z połączenia VPN możemy korzystać na każdym urządzeniu. Należy zacząć od wyboru odpowiedniego usługodawcy, w czym pomoże Wam ten link. Znajdziecie w nim zestawienie 10 najlepszych dostawców tej usługi, zarówno pod względem bezpieczeństwa, ceny i szybkości działania. Znajdziecie tutaj recenzje najpopularniejszych serwisów, co zdecydowanie pomoże w wyborze.
Dzięki połączeniu VPN unikalny adres IP Twojego komputera jest ukrywany i zastępowany losowo wygenerowanym adresem, dzięki czemu stajesz się niemal niewykrywalny. Ponieważ samodzielne skonfigurowanie połączenia VPN byłoby trudne dla przeciętnego użytkownika internetu, usługodawcy dbają o łatwość w korzystaniu z usługi, przez co każdy jest w stanie z niej korzystać.

Podsumowanie

Używanie VPN bywa naprawdę wygodne i przydatne, pomimo kilku wad. Pozwala użytkownikom w pełni korzystać z ogólnoświatowych zasobów internetu. Jednak wymaga umiejętności odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego dostawcy. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sferze, która obecnie jest główną częścią naszego życia.

Udostępnij
Zobacz także