Obecnie każdy proces, usługę i produkt można odtworzyć w wirtualnej rzeczywistości. Nazywamy to digital twin, czyli cyfrowym bliźniakiem. Coś, o czym kiedyś można było tylko pomarzyć, dziś jest rzeczywistością. I działa. Cyfrowe bliźniaki pełnią bardzo istotne funkcje w przemyśle i biznesie. Dlaczego? Ponieważ pomagają doskonalić procesy zachodzące w firmie, oszczędzać czas i pieniądze, przeprowadzać pogłębione analizy produktów, a może się przełożyć na osiągnięcie wymarzonego sukcesu.
Geneza cyfrowych bliźniaków
Cyfrowe bliźniaki, czyli co? W latach 60-tych XX wieku w NASA opracowano wierne kopie modułów Dowodzenia i Księżycowego oraz pojazdu kołowego, wykorzystywanych przy projekcie Apollo. Zabiegi te stanowiły drogę do ewentualnego wsparcia technicznego kosmonautów. Podczas misji Apollo 13 okazały się umożliwiły bezpieczny powrót załogi na Ziemię.
Pierwszy raz termin „digital twin” został użyty w 1998 r., kiedy stworzono cyfrową kopię głosu Alana Aldy w popularnym serialu.
Kolejnym po NASA zespołem wdrażającym wirtualne rozwiązania jest Formuła 1. W tym sporcie projekty bolidów służą analizie możliwych usterek oraz przewidywaniu awarii i zachowań pojazdu w różnych warunkach. Zastosowanie technologii cyfrowych bliźniaków w branży motoryzacyjnej przyniosło jej wiele korzyści, m.in. możliwość tworzenia digital twins dla produkowanych modeli pojazdów, w celu przeprowadzenia pogłębionych testów i analiz prototypów. Na koncepcji cyfrowych bliźniaków opiera się też właściwie cały rozwój technologii pojazdów autonomicznych.
Cyfrowe bliźniaki – czy warto skorzystać z tej technologii?
Cyfrowy bliźniak to narzędzie przynoszące korzyści na wielu płaszczyznach życia firmy. Strategia digital twins opiera się w dużej mierze na możliwości przeniesienia fizycznych prototypów produktów do przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu przedsiębiorstwa są w stanie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, zamieniając metodę prób i błędów na w pełni usystematyzowane działania.
Wyróżniamy trzy typy cyfrowych bliźniaków:
- Bliźniak zasobu – maszyny, urządzenia, które chcemy usprawnić lub wdrożyć do przedsiębiorstwa.
- Bliźniak procesu obejmuje wszystkie urządzenia biorące udział w produkcji.
- Bliźniak biznesu, czyli wirtualna kopia całej strategii biznesowej firmy.
Na każdym etapie prac, digital twin pozwala usprawnić i udoskonalić procedury oraz produkcję. Umożliwia to szybsze wprowadzenie produktu lub usługi na rynek, zwiększa efektywność i oszczędności przedsiębiorstwa. Rozwiązania z wykorzystaniem cyfrowych kopii są stosowane na skalę takich miast jak Las Vegas czy Singapur. To przedsięwzięcie, dzięki któremu można monitorować zużycie energii, kontrolować ruch, a nawet przeprowadzać symulację klęsk żywiołowych.
Wielkość projektów wirtualnych zależy od potrzeb i możliwości podmiotu czy przedsiębiorstwa, które taką technologię planuje wdrożyć. Możliwości techniczne oraz określenie najbardziej wymagających obszarów w firmie to najważniejsze czynniki brane pod uwagę przy wprowadzaniu digital twin. Korzyści z ich stosowania są bardzo duże. O ile warunki pozwalają na wprowadzenie technologii digital twin, to warto skorzystać z takiej metody wsparcia swojego biznesu.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/iot/digital-twin-cyfrowy-blizniak-w-przemyslie/.