Konferencje

Dlaczego powinieneś zawsze używać VPN na smartfonie?

Dzisiejszy świat w coraz większym stopniu niejako wymusił na nas korzystanie z telefonu nie tylko w celu dzwonienia, ale także wysyłania maili, surfowania po internecie w poszukiwaniu wiadomości czy ciekawostek, jak również rozrywki. Niekiedy swój biznes można obsługiwać jedynie za pomocą smartfonu. I tak jak zabezpieczamy komputery przed złośliwym oprogramowaniem czy atakami hakerskimi, tak samo powinniśmy zabezpieczyć nasze telefony. Czy to ma sens? Poniżej wyjaśniamy ten temat.

Internet w smartfonie – korzyści i zagrożenia

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z internetu w telefonie tak bardzo, że nawet nie zastanawiamy się, co za tym idzie. W zasadzie cały czas smartfony mamy podpięte do sieci, czy to przez WiFi, czy przez dane komórkowe. Pobieranie aktualizacji aplikacji, synchronizacja kopii zapasowych czy innych – to wszystko dzieje się automatycznie, co jest niewątpliwie plusem – człowiek nie musi się zastanawiać nad tym co się dzieje, skoro wszystko działa. Ale czy na pewno nie musi?

Często, zwłaszcza ludzie młodzi, korzystają z niezabezpieczonych, publicznych hot-spotów. Stanowczo odradza się w takich sieciach wchodzenia na chociażby strony bankowe, czy wszelkie zawierające nasze dane wrażliwe. Przez to, że taka sieć publiczna nie ma ochrony, bardzo łatwo dostać się do danych użytkownika nieproszonym gościom.

Co może pomóc w takiej sytuacji?

Instalacja VPN online w swoim smartfonie. Większość dostawców sieci VPN ma odpowiednie oprogramowanie, chroniące zarówno komputery, jak i urządzenia mobilne. Zabezpiecza ono zarówno naszą prywatność w sieci, daje dostęp do danych ograniczonych regionalnie, jak również chroni przed atakami cyberprzestępców.

Jedyny minus takiego rozwiązania, to ewentualne zbieranie informacji na temat aktywności użytkownika w sieci – warto dlatego zapoznać się z polityką prywatności danego dostawcy takiej usługi.

Zabezpieczenia VPN

Korzystając z zabezpieczonego połączenia VPN można dużo spokojniej sprawdzić stan konta bankowego, jak również wysłać maila firmowego. Czasem trzeba dołączyć jakieś załączniki, a z uwagi na to, iż są to dane firmowe, lepiej takie załączniki przesyłać korzystając z dobrodziejstw usług VPN online. Wysyłanie takich rzeczy w sieciach niezabezpieczonych wiąże się z ogromnym ryzykiem kradzieży danych czy włamania na nasze konta bankowe, wszelkie dane logowania mogą zostać zagrożone, a pliki firmowe mogą ulec zniszczeniu lub przejęciu przez hakerów. Dlatego też, skorzystanie z VPN to słuszne rozwiązanie, które może nas ochronić przed szkodliwą cyberprzestępczością, która co i rusz znajduje nowe sposoby, jak dotrzeć do najbardziej bezbronnych użytkowników sieci internetowej.

Kolejna fajna opcja, to korzystanie z zasobów, które są ograniczone pod względem regionu świata. takie platformy jak Netflix, YouTube czy inne, uniemożliwiają oglądanie filmów, jeśli nasza lokalizacja odbiega od tej, dla której udostępniono dany film. Można to ominąć poprzez skorzystanie z sieci VPN online. Dzięki zmianie adresu IP na pasujący do danej lokalizacji, do której został ograniczony film, można mieć dostęp do rozrywki z całego świata, bez przeszkód i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Taka opcja przydać się również może w podróży – w obcym kraju wystarczy zalogować się przez VPN z IP danego miejsca i bez przeszkód możemy skorzystać z wszelkich informacji czy rozrywek.

Korzystanie z VPN jest również pomocne w przypadku problemów ze stabilnością połączenia sieciowego. Dzięki VPN istnieje możliwość zainicjowania stałego łącza, które może nam pomóc zwłaszcza przy telekonferencjach firmowych – takie łącze uchroni nas przed utraceniem połączenia w przypadku zaniku sieci, czy live streamingu rozgrywek e-sportowych i innych. Jak najbardziej przydatne rozwiązanie, nie tylko w pracy. Tak samo może się przydać w przypadku e-learningu, jakiego w tym roku doświadczono na masową wręcz skalę z okazji globalnej pandemii. Bardzo ciekawa i potrzebna opcja, która może upłynnić nam pracę i ogólnie korzystanie z sieci, bezpiecznie i profesjonalnie, bez skomplikowanego oprogramowania. Zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć i wszystko gotowe. Niektóre VPN mają również możliwość korzystania z kilku połączeń sieciowych na raz, co zwiększy szerokość pasma, a to z kolei może mieć przełożenie na krótszy czas buforowania wideo, stabilne połączenie i szereg innych, interesujących rozwiązań.

Podsumowanie

Internet w urządzeniach mobilnych przeżywa prawdziwy renesans. Zarówno smartfony czy tablety, z których korzystamy na co dzień, to potężne mini komputery z mocą obliczeniową naprawdę wysokiej klasy. Dzięki nim możemy korzystać z zasobów sieciowych z całego świata, niezależnie w jakim miejscu się znajdziemy.

W związku z tak dużą digitalizacją, bezpieczeństwo w sieci powinno być sprawą priorytetową. Korzystanie z sieci VPN to krok w kierunku zapewnienia sobie takiego bezpieczeństwa właśnie. Warto jest korzystać z takich rozwiązań, dlatego że VPN jest najprostszym rozwiązaniem, które daje tak wiele możliwości i sprawia, że dane najistotniejsze dla nas nie wyciekną i nie zostaną wykorzystane do jakichś niecnych celów.

Konfiguracja takiej sieci jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet przeciętny użytkownik sieci domowej, czy biurowej. Parę kliknięć może nam zapewnić spokój ducha.

Udostępnij
Zobacz także