Konferencje
Mobile Trends

Dochody z cyberprzestępstwa przekroczyły zyski z handlu narkotykami, czy z tzw. „podróbek”

Thales, w najnowszej edycji raportu CyberThreat Handbook: Understanding organised cybercrime, przestrzega przed ryzykiem związanym z cyberprzestępczością. Cyberprzestępczość jest jednym z największych zagrożeń dla firm, organizacji i instytucji – ostrzegają eksperci z Grupy Thales. Cyberprzestęcy z przychodami wynoszącymi blisko 1,5 bln dolarów rocznie, wyprzedzają takie nielegalne rodzaje działalności, jak handel podróbkami czy narkotykami.

W raporcie „CyberThreat Handbook” Grupa Thales opisała sposoby działania świetnie zorganizowanej sieci cyberprzestępców.

Hakerzy współdziałają ze sobą, tworzą potężne sieci, dzięki czemu ich działania są coraz bardziej efektywne i groźne. Ich celem jest zdobycie rozgłosu, środków finansowych i narzędzi technologicznych – wynika z lektury najnowszego raportu Les Assises de la Sécurité.

Cyberprzestępcy działają w grupach, a to znacznie zwiększa ich efektywność. Każda z nich specjalizuje się w określonej dziedzinie i wymienia się z pozostałymi swoją wiedzą. Hakerzy przeprowadzają zaplanowane ataki korzystając z wiedzy różnych grup hakerskich,
co znacząco zwiększa efekty ich działania.

Na czele zaawansowanych technologicznie grup hakerskich, które mają do dyspozycji wyrafinowaną broń i ogromne zasoby finansowe, stoją dobrze umocowane organizacje cyberprzestępcze. To właśnie one znane są jako Big Game Hunters, a ich taktyka działania i infrastruktura technologiczna przypomina niektóre grupy hakerskie sponsorowane przez rządy wrogich krajów. Grupy hakerów, używając programów szpiegowskich, w celu zdobycia okupu atakują konkretne cele, takie jak instytucje polityczne czy duże firmy.

Cyberprzestępczość generuje blisko 1,5 biliona dolarów przychodów rocznie – 1,5 razy więcej niż handel podróbkami i 2,8 razy więcej niż handel narkotykami. To właśnie cyberprzestępczość stanowi obecnie największe zagrożenie dla firm, organizacji i instytucji. Co ciekawe, 60% wspomnianych przychodów pochodzi z nielegalnych transakcji online, 30% z kradzieży własności intelektualnej i tajemnic handlowych, a tylko 0,07% z wykorzystania programów typu ransomware, które wywołują jednocześnie najwięcej szkód.

W osiągnięciu wyznaczonych celów cyberprzestępcom pomaga nie tylko wiedza technologiczna, ale także panika wywoływana w firmach i instytucjach. Dlatego ważne jest, aby nie ulegać groźbom i szantażom. Organizacje i firmy stanowiące cel ataków powinny niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami. Zamiast płacić okup należy złożyć zawiadomienie o przestępstwie, przełączyć serwery w stan hibernacji oraz nie uruchamiać ani nie korzystać z żadnych urządzeń czy oprogramowania.

Po więcej informacji zapraszamy do pobrania dokumentów na temat raportu z strony Grupy Thales. Pełny raport dostępny pod linkiem Thales – raport.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także