Konferencje

Dodatkowy numer w telefonie bez drugiej karty SIM? To możliwe dzięki aplikacji 2nr

Nasze prywatne numery telefonów zarezerwowane są zwykle dla bliskich i znajomych. Co jednak, jeśli ze względów zawodowych lub osobistych, chcemy korzystać z dodatkowego numeru na jednym telefonie? Sporo modeli urządzeń posiada już funkcję Dual SIM, a niektórzy operatorzy oferują swoim klientom możliwość wykupienia drugiego numeru. Jednym z rozwiązań tego problemu, jest także polska aplikacja mobilna 2nr. Pozwala ona na tymczasowe przypisanie do jednego telefonu nawet 3 dodatkowych numerów kontaktowych.
Wcześniej usługi typu „drugi numer” uruchomiły m.in. sieci Play (Xtra numer), a także Orange (Ekstra Numer). Były one jednak dostępne odpłatnie i jedynie dla klientów tych operatorów. Tymczasem, jak zapewniają twórcy aplikacji 2nr z firmy MobileLabs, przygotowana przez nich usługa jest w 100% darmowa i działa we wszystkich popularnych sieciach komórkowych. Do działania potrzebuje jedynie połączenia z Internetem.

2nr to prosta aplikacja, która pozwala odbierać połączenia na numerze tymczasowym

Interfejs 2nr sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Twórcy zadbali o odpowiednie wprowadzenie i sprawnie wyjaśniają działanie apki przy jej pierwszym uruchomieniu. Z resztą, nie ma tu wiele do tłumaczenia, bo aplikacja jest prosta, przejrzysta i intuicyjna.

Już na starcie możemy wylosować i zapisać nasz pierwszy numer tymczasowy. Jest on ważny przez siedem dni od zapisania i zostanie przedłużony, kiedy ktoś się na niego zadzwoni lub napisze. Na razie na numerze tymczasowym można jedynie odbierać połączenia, SMS-y/MMS-y, nagrania z poczty głosowej oraz wysyłać gotowe zaproszenia do rozmów przez SMS (z informacją o tymczasowym numerze).

Całość działa na zasadzie podobnej do Skype’a lub Messengera. W przypadku 2nr, połączenia przychodzące i SMS z telefonów trafiają na serwer 2nr, z którego przekierowywane są do wbudowanego w aplikację komunikatora, głosowego lub tekstowego.

Twórcy aplikacji pracują nad możliwością dzwonienia i SMS-owania z numeru dodatkowego

Jak deklarują twórcy aplikacji w jednym z komentarzy w sklepie Google Play:

„Udostępnienie możliwości wykonywania połączeń i wysyłki SMS jest dla na priorytetem i będziemy to implementować w pierwszej kolejności”.

Jednocześnie twórcy 2nr z MobileLabs zaznaczają, że ich aplikacja nie jest usługą komunikacyjną. Ewentualne wprowadzenie do niej dzwonienia i SMS-owania na telefony komórkowe i stacjonarne będzie wiązało się już z opłatami naliczanymi przez operatora.
Aktualnie do działania aplikacji konieczne jest jedynie połączenie internetowe, zgoda na pracę aplikacji w tle oraz dostęp do zasobów telefonu (zdjęć, multimediów, plików, połączeń i kontaktów). Dzięki temu nasz drugi numer będzie dostępny dla dzwoniących. Praca w tle może powodować jednak szybsze zużycie baterii i lekki spadek wydajności telefonu.

Losujemy numer i możemy odbierać połączenia i SMS-y

W aplikacji 2nr możemy wylosować i zapisać trzy tymczasowe numery. Każdy z nich będzie aktywny w ustalonych przez nas dniach i godzinach. Jeśli ktoś zadzwoni na nasz numer tymczasowy podczas gdy będzie on nieaktywny, uruchomi się poczta głosowa i otrzymamy o tym stosowną informację. Dla porządku, każdemu numerowi tymczasowemu możemy przypisać także nazwę i osobny kolor.

 

Historię rozmów i wiadomości na tymczasowych numerach, prześledzimy natomiast w drugiej z dostępnych zakładek. W trzeciej możemy z kolei udostępniać nasz tymczasowy numer innym, przesyłając zaproszenie do kontaktu do wybranej osoby. Wysyłanie takich zaproszeń do kontaktu jest darmowe, ale prawdopodobnie niedostępne dla wszystkich numerów.

 

Przetestowałem wysyłanie zaproszeń do kontaktu na dwa różne numery. W przypadku pierwszego – z niszowej sieci komórkowej – wysłanie nań wiadomości nie było możliwe. Zadziałało dopiero w drugim przypadku, kiedy wiadomość została wysłana na numer z sieci jednego z wiodących operatorów. W aplikacji sprawnie działa jednak zarówno odbieranie połączeń jak i SMS-ów na numer tymczasowy, a także poczta głosowa. Z numeru dodatkowego skorzystamy również za granicą.

Do czego może się przydać 2nr?

W jakiej sytuacji może przydać się 2nr? Naturalnie, kiedy chcemy z jakichś względów zachować prywatność i nie ujawniać głównego numeru telefonu. Załóżmy np. że sprzedajemy produkt na aukcji internetowej i nie mamy ochoty podawać na niej prywatnego numeru kontaktowego. W takim przypadku wystarczy wylosować dodatkowy numer tymczasowy w aplikacji 2nr. Możemy nazwać go zależnie od sytuacji np. „licytacja”, podać w informacjach dotyczących naszego ogłoszenia i napisać, w których godzinach i dniach tygodnia będzie dostępny. Jeśli ktoś zadzwoni na numer tymczasowy nie w porę, otrzymamy o tym stosowną informację i nagranie na pocztę. Po zakończonej aukcji możemy po prostu usunąć numer.

2nr to ciekawy pomysł i dobra realizacja

W swoich pierwszych dniach aplikacja 2nr borykała się z paroma problemami, ale jej twórcy czuwają i stale poprawiają wykryte błędy „wieku dziecięcego”.
2nr zajmuje około 30MB pamięci urządzenia a jej średnia ocen w Google Play to 3.9 (z 91 opinii przy od 5 do 10 tys. instalacji). Apka została więc przyjęta całkiem nieźle. Według informacji na stronie internetowej: www.drugi-numer.pl, wersja 2nr na iOS jest w trakcie opracowywania.

Udostępnij
Zobacz także