Akcelerator IMPACT finansowany z programu Komisji Europejskiej Future Internet rozpoczął nabór aplikacji w konkursie na najlepsze przedsięwzięcia biznesowe lub badawcze związane z mobilnym Internetem. Konkurs adresowany jest do startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej.
Jest to pierwszy Open Call z trzech, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu w ciągu dwóch lat. Łączny budżet akceleratora to 6,4 mln euro. W pierwszym konkursie zostanie rozdystrybuowane 2 mln euro.
Zgłaszane projekty lub usługi muszą być zgodne z wytycznymi programu Future Internet, realizowanego przez Komisję Europejską. IMPACT wspiera przedsięwzięcia związane przede wszystkim z rozwojem aplikacji mobilnych i tworzeniem modeli biznesowych opartych na rozwiązaniach mobilnych. W polu zainteresowania akceleratora są przede wszystkim technologie i usługi z obszaru komunikacji, mediów społecznościowych, serwisów wideo, designu, edukacji, rozrywki, e-commerce, bezpieczeństwa, infrastruktury, finansów i smart cities.
Firmy i osoby prywatne mogą aplikować do projektu od 29 września do 7 listopada za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie fundingbox.com. Aplikacje z najbardziej innowacyjnymi pomysłami i najlepiej dopasowane do realiów rynkowych otrzymają 90 000 euro bezzwrotnej pomocy finansowej oraz półroczny program akceleracyjny o wartości 10 000 euro.
Dodatkowo, najlepiej rokujące projekty otrzymają dostęp do programu inwestycyjnego o wartości do 250 000 euro.
- IMPACT przyzna najlepszym projektom do 100 000 euro bezzwrotnej pomocy
- Dodatkowo IMPACT zaoferuje najlepszym przedsięwzięciom granty do 250 000 euro.
- Okres składania aplikacji: 29 września- 7 listopada 2014
O akceleratorze IMPACT
Inauguracja akceleratora IMPACT miała miejsce 1 lipca 2014 roku w ramach programu Komisji Europejskiej Future Internet Public-Private Partnership Programme (FI-PPP). Jest on jednym z 16 akceleratorów utworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach siódmego programu ramowego(FP7-2013-ICT-FI). Jego celem jest poprawa konkurencyjności europejskich firm na globalnym rynku poprzez wspieranie projektów związanych z technologiami mobilnymi.
W skład konsorcjum stojącym za akceleratorem wchodzą:
- Buongiorno, globalna firma oferująca rozwiązania informatyczne dla
e-commerce, - SDI pierwsza na świecie internetowa szkoła biznesowa z programem akceleracyjnym dla startupów,
- Seaya Ventures- fundusz inwestycyjny dla startupów
- Teknologiudviking ApS, firma konsultingowa specjalizująca się w pozyskiwaniu funduszy publicznych na rozwój działalności bizesowej.