Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mObywatel doczekała się nowej funkcjonalności. Od teraz jej użytkownicy mogą skorzystać z zakładki mPojazd, która zawiera dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
Informacje z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu na smartfonie
W samej aplikacji znajdziemy podstawowy mDokument, czyli mTożsamość zawierający informacje z dowodu osobistego użytkownika. Nowa usługa mPojazd odzwierciedla natomiast dane z dokumentów, które powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Są to:
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego),
- polisa OC (nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres i wariant ubezpieczenia).
Aplikacja przypomni także właścicielowi samochodu o upływających terminach ważności OC i badania technicznego (na 30 dni przed).
Na mPrawoJazdy trzeba jeszcze poczekać
Wśród nowych mDokumentów nie znalazło się niestety mPrawoJazdy, na które czeka wielu użytkowników. Ministerstwo Cyfryzacji razem z Ministerstwem Infrastruktury pracują jednak nad tzw. pakietem deregulacyjnym dla kierowców. Ma on sprawić, że wożenie ze sobą fizycznego prawa jazdy, przestanie być konieczne, a wystarczą nam dane z aplikacji mobilnej. Jak piszą przedstawiciele Ministerstwa:
Propozycje te wymagają zmian prawnych więc na razie trudno powiedzieć, kiedy dokładnie wejdą w życie. A to od nich zależne jest udostępnienie prawa jazdy w aplikacji.
Kto może korzystać z usługi mPojazd?
Na razie nowa usługa mPojazd dostępna jest wyłącznie dla użytkowników korzystających z systemu Android (od wersji 6.0 wzwyż). Prace nad modułem dla systemu iOS mają się dopiero rozpocząć.
Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów, zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.
Szybkie przekazanie danych przez aplikację
mObywatel pozwala szybciej wymieniać się między innymi danymi z polisy OC, np. w razie stłuczki drogowej. Wystarczy, że użytkownicy aplikacji zeskanują wzajemnie wygenerowane przez nie kody QR. Dane przekazywać można jednostronnie lub dwustronnie.
Według informacji ze Sklepu Google Play, aplikację mObywatel pobrano ponad 100 tys. razy. Niektórzy użytkownicy skarżą się na jej działanie lub problemy z uwierzytelnianiem mDokumentów. Ministerstwo stara się odpisywać na komentarze, więc w razie problemów technicznych, warto po prostu zapytać ;).
Profil zaufany
Aby korzystać z aplikacji mObywatel, konieczne jest założenie profilu zaufanego. W chwili obecnej, można to zrobić przez Internet, potwierdzając swoją tożsamość przez systemy bankowości elektronicznej.
Źródło: www.gov.pl