Konferencje
Drugie życie smartfona – jak ograniczyć elektrośmieci i chronić środowisko?

Drugie życie smartfona – jak ograniczyć elektrośmieci i chronić środowisko?

W dobie dynamicznego postępu technologicznego coraz częściej wymieniamy smartfony na nowsze modele. Marketing firm technologicznych skutecznie zachęca do zakupu kolejnych urządzeń, ale cena tej konsumpcji jest wysoka nie tylko dla naszego portfela, lecz także dla środowiska.

Elektrośmieci – rosnący problem globalny

Według raportu „Global E-waste Monitor 2024”, w 2022 roku na świecie wyprodukowano 62 miliardy kilogramów elektroodpadów – to więcej niż waga wszystkich dorosłych mieszkańców Europy! Niestety, recykling rośnie pięciokrotnie wolniej niż produkcja e-odpadów. Tylko 20% z nich trafia do firm zajmujących się profesjonalnym przetwarzaniem, reszta ląduje na wysypiskach lub w domowych szufladach.

Unia Europejska narzuciła państwom członkowskim minimalne poziomy zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Od 2021 roku powinny one wynosić 65% masy sprzętu wprowadzonego na rynek. Większość krajów UE jednak nie spełnia tych wymagań. Polska stanowi chlubny wyjątek, osiągając poziom zbiórki wynoszący 85%.

Dlaczego recykling smartfonów jest ważny?

Smartfony zawierają cenne surowce, takie jak złoto, srebro, lit, kobalt i pallad. Metale te mogą być odzyskiwane i ponownie wykorzystywane w przemyśle, zamiast trafiać na wysypiska. Tymczasem ich wydobycie jest energochłonne i wiąże się z emisją CO2 oraz degradacją środowiska.

Każdy nowo wyprodukowany smartfon generuje nawet 100 kg emisji CO2. Wydłużenie jego żywotności o rok mogłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w UE o ekwiwalent 2 milionów samochodów rocznie. Dłuższe użytkowanie telefonów pozwoliłoby uniknąć emisji 10 milionów ton CO2 do 2030 roku.

Co możesz zrobić?

  1. Dbaj o telefon – regularnie aktualizuj oprogramowanie i stosuj zabezpieczenia, by przedłużyć żywotność urządzenia.
  2. Zamiast wyrzucać, oddaj do recyklingu – niepotrzebne telefony można przekazać do PSZOKów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub specjalnych punktów odbioru elektrośmieci.
  3. Kupuj używane i odnawiane smartfony – refabrykowane telefony są tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla nowych modeli.
  4. Zredukuj swój cyfrowy ślad węglowy – ogranicz streaming wideo w wysokiej rozdzielczości, wyłączaj niepotrzebne aplikacje i korzystaj z trybu oszczędzania energii.

Podsumowanie

Twoje codzienne wybory mają wpływ na środowisko. Odpowiedzialne podejście do konsumpcji elektroniki i recyklingu może pomóc ograniczyć rosnący problem elektrośmieci i zmniejszyć nasz ślad węglowy.


Artykuł powstał na podstawie artykułu z magazynu „Biznes i Innowacje” przygotowanego przez Spicy Mobile.

Udostępnij
Zobacz także