Konferencje

Dwukrotnie pojemniejsze akumulatory smartfonów już w 2017 roku?

Co roku w smartfonach i tabletach trafiamy na coraz to lepsze podzespoły. Niewiele zmienia się natomiast w kwestii technologii jaką są zasilane. Obecnie we wszelkiego typu urządzeniach mobilnych dominują akumulatory litowo-jonowe. Już w przyszłym roku na rynku mogą pojawić się jednak ładowalne baterie dwukrotnie pojemniejsze od dzisiejszych, a przy tym równie wydajne i bezpieczne.
Swego czasu to Samsung chwalił się nową technologią mającą prawie dwukrotnie zwiększać pojemność akumulatora w smartfonie. Jednakże bardzo możliwe, że to nie koreański producent jako pierwszy zrewolucjonizuje rynek baterii. Prawdopodobnie wyprzedzi go w tym firma SolidEnergy Systems założona w 2012 roku przez absolwenta MIT, Qichao Hu.

Bateria dwukrotnie mniejsza, ale równie wydajna co litowo-jonowa

SolidEnergy Systems to amerykański startup z Massachusetts zajmujący się opracowywaniem ładowalnych baterii dla dronów, smartfonów, a także samochodów elektrycznych. Tworzone przez niego akumulatory są objętościowo dwukrotnie mniejsze od dzisiejszych litowo-jonowych odpowiedników, a jednocześnie mieszczą w sobie co najmniej tyle samo energii i pozostają równie bezpieczne. Taki efekt udało się uzyskać dzięki podmianie niektórych z elementów składowych zwykłej baterii.

Zmieniły się składniki, ale przepis na akumulator pozostał taki sam

Tradycyjne akumulatory Li-Ion składają się z trzech elementów – dwóch elektrod – katody i anody oraz elektrolitu, który przewodzi między nimi jony. Ograniczenie miejsca zajmowanego przez anodę pozwoliło inżynierom z SolidEnergy dwukrotnie zmniejszyć wielkość baterii. Wymagało to jednak wykorzystania dwóch rodzajów elektrolitów – ciekłego i stałego, które lepiej zabezpieczają akumulator, zapewniając przy tym dobry przepływ energii. Samą anodę udało się zmniejszyć dzięki zamianie zwykle wykorzystywanego w jej budowie grafitu na cienką, metalową folię, która może pomieścić w sobie więcej jonów litu i która to zawiera w sobie stały elektrolit.
BatteryOnlyImage2
 
Podstawowym problemem z wdrażaniem nowego rodzaju akumulatorów na rynek normalnie byłaby konieczność wprowadzenia zmian w infrastrukturze produkcyjnej. Baterie SolidEnergy mogą się bez tych zmian obejść, powstają bowiem na takiej samej zasadzie co „stare” akumulatory litowo-jonowe, a różnią się jedynie wykorzystanymi do ich budowy składnikami (można je także skalować do dowolnych rozmiarów).

Już w 2017 roku

Na początku 2017 roku nowe akumulatory pojawią się w smartfonach i urządzeniach ubieralnych, a w 2018 roku trafią także do elektrycznych samochodów. Przed tym jednak, już w listopadzie br. nowe baterie przetestują właściciele dronów dzięki czemu będziemy mieli okazję wcześniej dowiedzieć się czy nowa technologia nie zużywa się zanadto w trakcie ładowania i czy nie ma z nią innych problemów. SolidEnergy Systems nie próbuje na szczęście w tani sposób rozreklamować swojego pomysłu, co pozwala sądzić, że być może rzeczywiście szykuje dla nas poważną i realną zmianę, która wydłuży czas działania dzisiejszych urządzeń mobilnych.
Źródło:
www.news.mit.edu
Zdjęcie:
www.solidenergysystems.com

Udostępnij
Zobacz także