Konferencje
Mobile Trends

E-commerce z zabytkowymi autami? Czemu nie!

W ostatnim czasie zauważa się trend wzrostu zainteresowania autami zabytkowych w Polsce. Coraz to więcej osób dostrzega w tym pewne zalety – od dobrej zabawy, przygody, po inwestycję. Miłośnikom zabytków towarzyszy kilka problemów – podstawowym z nim jest dostępność części – rozwiązaniem tego problemu są coraz częściej sklepy internetowe. 

Prestiż i inwestycja 

Samochody zabytkowe nie tylko niosą za sobą walory estetyczne i bogatą historię, ale mogą okazać się bardzo dobrą lokatą kapitału i zagwarantować sporą stopę zwrotu. Polacy najchętniej inwestują w Mercedesy. Ta marka kojarzy się z niezawodnością i trwałością. Zainteresowanie Mercedesem zauważa się także na rynku poza aukcyjnym. W 2020 roku w Polsce przybyło ponad 2000 pojazdów zabytkowych. Najczęściej rejestrowano Mercedesy (310 szt.), Fordy (103 szt.), Fiaty (71 szt.), Chevrolety (68 szt.), BMW (60 szt.), Volkswagen (51 szt.), Audi (31 szt.), Jaguar (29 szt.), Volvo (27 szt.), Cadillac (27 szt.).

Auto zabytkowe, czyli jakie? 

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabytkiem jest pojazd, który na podstawie specjalnych zasad zostaje wpisany do rejestru zabytków ruchomych oraz znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Samochód zabytkowy powinien mieć co najmniej 25 lat, nie być produkowany od 15 lat oraz posiadać minimum 75% zachowanych oryginalnych części – w tym główne podzespoły. Niekiedy zabytkiem może zostać również auto młodsze, pojazd taki musi posiadać unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub mieć związek z istotnymi wydarzeniami kulturalno-historycznymi. Aby pojazd stał się zabytkowy musi zostać poddany szczegółowym badaniom technicznym, które należy przeprowadzić w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Na przegląd należy wybrać się z wnioskiem o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego. We wniosku należy odpowiedzieć na szereg pytań, między innymi na: dane identyfikacyjne pojazdu, opis techniczny pojazdu, silnika, układu napędowego, zawieszenia, kół i ogumienia, układu kierowniczego, hamulcowego, instalacji elektrycznej i danych eksploatacyjnych. 

Prestiż tkwi w szczegółach 

Auta zabytkowe bardzo często posiadają części, które bardzo ciężko zdobyć na rynku. Niekiedy po te produkty trzeba pojechać na drugi koniec kraju. Opinie na temat dostępności części do samochodów zabytkowych w Polsce są różne. Jedna grupa twierdzi, że posiadanie ponad 25 letniego auta jest równoznaczne ze sporą ilością problemów. Ich oponenci twierdzą, że wystarczy znajomość chociażby jednego języka obcego i dostęp do Internetu. Należy zwrócić uwagę na sklepy internetowe, które niewątpliwie pomogą w poszukiwaniu części do aut zabytkowych. W ostatnim czasie Bosch umożliwił właścicielom zabytkowych pojazdów utrzymanie ich w idealnym stanie. Ciężko dostępne, rzadkie części i ostatnie serie produktów do zabytkowych samochodów można znaleźć w sklepie internetowym www.portbob.com. Bardzo często to detale sprawiają, że auto cechuje się klasą i elegancją. Takie elementy jak lampy, felgi, lusterka czy klamki często nadają niepowtarzalnego stylu. Wiele sklepów internetowych oferuje usługi renowacji felg oraz ich prostowanie, wszystko dostępne jest przez witrynę internetową zakładu samochodowego. Wiele firm umożliwia opcję kalkulatora, dzięki, któremu jesteśmy w stanie dokładnie określić koszt renowacji czy też prostowania felg. Bardzo często warsztaty samochodowe w swojej ofercie mają prostowanie felg aluminiowych, spawanie felg aluminiowych, piaskowanie i śrutowanie, chemiczne usuwanie lakieru, malowanie proszkowe, malowanie na mokro oraz obróbka frontów CNC. Czynności te można wykonać samodzielnie, jeżeli ma się odpowiedni sprzęt, miejsce i umiejętności. W sieci jest bardzo dużo filmów i poradników jak można dokonać renowacji felg, a części do felg skręcanych można zakupić w sklepach internetowych. Również wszystkie osoby szukające części do swojego pojazdu mogą wystawić bezpłatnie ogłoszenie w serwisie Motoszrocik.pl. To internetowa giełda części do aut, motorów i innych pojazdów. Nie musimy jednak szukać wśród setek ogłoszeń. Użytkownik wystawia ogłoszenie jakiej części poszukuje, a sprzedawcy sami zgłaszają się z ofertą, jeśli dany element auta posiadają w sprzedaży.

Znajomość języka= więcej informacji 

Eksperci motoryzacji wskazują, że zagraniczne źródła są najlepszym sposobem na pozyskiwanie podzespołów, a także informacji na temat konkretnego modelu. Szukając samochodów i części zawłaszcza tych trudno dostępnych z pomocą przychodzą obcojęzyczne strony. Należy się skupić szczególnie na obszarze, na którym te auta/ modele były popularne. W myśl tej zasady, informacji na temat Fiata i Poloneza możemy szukać na naszym rodzimym podwórku, informacje na temat Volkswagenów należy wyszukiwać na stronach niemieckojęzycznych, a informacje na temat Mini na angielskojęzycznych. Przykładem „odstępstwa” od tej zasady jest klasyczny Volkswagen Beetle („Garbus”), do którego części bardzo łatwo wyszukać na rynku brazylijskim, ponieważ w pewnym czasie trafiało tam bardzo dużo egzemplarzy tego modelu. 

W obecnych czasach dzięki popularności i ilości aut zabytkowych coraz łatwiej kupić zamienne części samochodowe. Z pomocą przyszedł handel elektroniczny, który oferuje szeroką gamę produktów, nawet niszowych modeli i marek, a także szereg innych usług – między innymi renowację felg.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także