Konferencje
Mobile Trends

Ekranowa rewolucja na iPhonie 6S – 5 aplikacji wykorzystujących 3D Touch

Dotyk 3D w nowych iPhonach 6S i 6S Plus to bez wątpienia jedna z największych nowości, jakich doczekali się fani Apple w ciągu ostatnich lat. Jak przekonuje Cupertino, i w co więcej jestem skłonny uwierzyć – dotykowy ekran rozpoznający siłę nacisku to rewolucja na miarę multi dotyku w pierwszym iPhonie. Wiąże się bowiem z całkiem nowym sposobem nawigowania po dotykowym ekranie oraz usprawnianiem starego interfejsu. Już teraz pierwsze aplikacje przystosowują się do nowej technologii 3D Touch, proponując drobne zmiany. To właśnie im poświęcamy dzisiejszy artykuł…
 
https://www.youtube.com/watch?v=cSTEB8cdQwo
Od multitoucha przez wyświetlacz Retina, większy niż 3,5 cala ekran aż po dotyk 3D. Mniej więcej tak w dużym skrócie prezentuje się ewolucja iPhonowych ekranów. Co oferuje nam najnowsza technologia?
Ekran z funkcją 3D Touch potrafi wyczuć z jaką siłą naciskamy na taflę szkła, dzięki wbudowanym wewnątrz czujnikom. Ten z iPhona 6S rozpoznaje 3 poziomy nacisku – standardowy, mocniejszy nazwany „peek” oraz najsilniejszy – „pop”. Możemy płynnie przechodzić pomiędzy nimi – np. by wywołać menu aplikacji/podgląd zdjęcia (przy użyciu „peek”), a potem wybrać z niego jakąś opcję/przejść wprost do zdjęcia (z wykorzystaniem „pop”) .

Apple pierwsze chociaż drugie…

Musimy pamiętać, że to nie inżynierowie z Cupertino jako pierwsi wykorzystali w swoich urządzeniach tą technologię. Wyprzedził ich chiński Huawei, który zastosował Force Touch (odpowiednik 3D Touch) w smartfonie Huawei Mate S, zaprezentowanym na tegorocznych targach IFA. Zapewne swoją odpowiedź szykuje już reszta konkurencji.
Oczywiste jest jednak, że to jednolite środowisko iOS9 pierwsze otrzyma dedykowane tej nowości aplikacje oraz funkcje systemowe, zanim cała rzesza producentów urządzeń opartych na Androidzie, zaimplementuje w nich ekran z Force Touch (na taką skalę, by Google musiało to uwzględnić w trakcie tworzenia swojego systemu operacyjnego).
Już dzisiaj przedstawiamy listę 5 przykładowych aplikacji z iOS, wykorzystujących dostępną na najnowszych iPhonach funkcję dotyku 3D:
 
instagram

1. Instagram

Dzięki 3D Touch, po mocniejszym przyciśnięciu ikonki Instagrama, wyświetlone zostaną nam skróty do prostych aktywności (np. umieszczania posta, wyszukiwania). Dodatkowo Instagram pozwala także „podglądnąć” na chwilę konkretne zdjęcie, kiedy naciśniemy na nie z siłą odpowiadającą gestowi „peek”. Jak o Touch 3D piszą twórcy Instagrama:

„Touch 3D jest dla nas czymś więcej niż odpowiednikiem prawego przycisku myszy na miarę 2015 roku. Interakcja nabiera dzięki temu głębi i wprowadza nowe możliwości.”

2. Pinterest

Funkcje dosyć podobne do tych instagramowych, oferuje również opierający się na obrazkach Pinterest. Po mocniejszym wciśnięciu ikony Pinteresta, wywołamy menu ze skrótami poleceń (trend in, wyszukaj PINów, stwórz tablicę). Z kolei zwiększenie nacisku na wybranym zdjęciu wyświetli skrótowe menu, pozwalające na wykorzystanie PINa, polubienie go lub wysłanie znajomym (wcześniej opcje te wymagały niezbyt wygodnego użycia dwóch palców).

3. WeChat

O chińskiej aplikacji WeChat słyszeliśmy już wielokrotnie. I ona doczekała się wsparcia dla dotyku 3D na iOS. Przyciskając mocniej ikonę WeChat zobaczymy menu z opcjami: podgląd chatów, nowy chat, mój kod QR oraz przydatną opcje szybkiego wyciszenia aplikacji na 1 godzinę.

4. Dropbox

Dotyk 3D na internetowym, wirtualnym dysku? Kiedy przeglądając Dropbox natkniemy się na folder z obrazkami, wystarczy przycisnąć go mocniej by uzyskać ich podgląd. Po naciśnięciu na ikonę Dropbox możemy otworzyć nasze tryby w trybie offline, wyszukać ostatnio otwierany folder/plik lub szybko załadować nowe dane (bardzo praktyczna opcja). Gesty „peek” służy natomiast do otwierania poglądu plików/folderów, „pop” pozwala przejść do ich zawartości.

5. Shazam

W przypadku Shazam, szybkie otwarcie aplikacji to często bardzo ważna sprawa. W końcu lecąca w radiu piosenka, której tytuł chcemy znaleźć w Shazamowej bazie, nie będzie trwała wiecznie. Opcja dotyku 3D sprawia, że Shazamować możemy już po mocniejszym przyciśnięciu ikony aplikacji i wybraniu opcji Shazam Now.

Drobne zmiany z dużym wpływem na User Experience

Te drobne usprawnienia wprowadzone przez 3D Touch w całości stanowią ogromną poprawę wygody użytkowania. Palcołomne operacje, od tej pory zostaną zastąpione szybszym i wygodniejszym naciskiem na ekran.
Choć jak na razie dotyk 3D traktowany jest raczej jako odpowiednik kliknięcia prawym przyciskiem myszy,  już teraz w wyraźny sposób wpływa na nawigowanie po środowisku iOS, szczególnie, że każdy deweloper może zaimplementować rozwiązania dotyku 3D w swojej aplikacji.
Samo iOS 9 wspiera dotyk 3D w funkcjonalnościach takich jak: odbieranie maili (po przyciśnięciu wybranego maila otrzymujemy jego podgląd, co zdecydowanie zwiększa wygodę korzystania z poczty), aparat (rozwijane menu wyświetlane po „peeknięciu” ikonki, dzięki któremu o wiele szybciej pstrykniemy zdjęcie), klawiaturę (po geście „peek” klawiatura zamienia się w swego rodzaju touchpad do sterowania kursorem) oraz mapy.

Dotyk 3D sprzeda iPhona 6S?

Projektanci zalewających rynek urządzeń mobilnych, próbują w jakiś sposób wyróżnić swoje urządzenia, by sprzedać je jak największej klienteli. Czy opcja dotyku 3D przekona do siebie osoby, dla których wcześniej cena iPhona nie wydawała się wprost proporcjonalna do jego możliwości?
Szczerze mówiąc – to całkiem możliwe. Piszę to przynajmniej z perspektywy osoby, która raczej nigdy się nad zakupem iPhona nie zastanawiała. O ile wcześniej wydatek tych około 3100 zł na smartfona zupełnie by mi się nie uśmiechał, o tyle efektowność, ale też praktyczność nowej ekranowej technologii iPhone’a 6S, jest dla mnie naprawdę bardzo intrygująca.
Źródło:
www.theverge.com
www.gizmodo.com
www.apple.com

Zdjęcie:
www.apple.com

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także