Konferencje

Estimote Stickers – internet rzeczy jest już blisko

Estimote Stickers to malutkie bezprzewodowe sensory, które możesz doczepić do czego tylko chcesz. Stworzyła je polska firma Estimote, która już w zeszłym roku zdobyła uznanie za swoje Estimote Beacons. Teraz udostępnia swój nowy produkt i zachęca do kupienia oraz tworzenia użytecznych aplikacji.
Problem z internetem rzeczy jest taki, że gdy chcemy aby nasze urządzenia były „smart” musimy wymienić sprzęt albo kupić dodatkowe elementy. Zwykle są to specjalne dedykowane sensory, tworzone przez kilka różnych firm. I tak potrzebujemy osobnego sprzętu do śledzenia jazdy na rowerze, osobnego do lodówki, czajnika, drzwi od garażu i tak dalej i tak dalej. Niestety, wszystko to jest również bardzo drogie i zapewne musimy poświęcić więcej niż kilka minut na konfigurację i dostosowanie do własnych potrzeb zakupionych mechanizmów. Sensory Estimote Stickers mają to znacznie ułatwić.
Firma Estimote – kreatorzy nowego jutra
Około rok temu firma Estimote, którą założyli Łukasz Kostka z Akademii Górniczo – Hutniczej oraz Jakub Krzych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wprowadziła na rynek urządzenia nazywane Estimote Beacons. Urządzenia te, to niewielkie czujniki, które wysyłają sygnały radiowe. Znajdujący się w pobliżu telefon może je odebrać, zidentyfikować i w odpowiedniej aplikacji wyświetlić różne informacje. Na przykład muzeum może w ten sposób poinformować przechodniów o najciekawszych wystawach. Działa to w oparciu o technologię Bluetooth 4.0 Smart (znana jako BLE lub Bluetooth Low Energy). Nowa technologia zdobyła nagrodę za najlepszy start-up produkujący sprzęt na konferencji TechCrunch Disrupt oraz była szeroko opisywany na zagranicznych portalach. Jak podano na blogu firmy, już dziś około 25 tysięcy deweloperów buduje aplikacje wykorzystującą Estimote Beacons.

Estimote Stickers
Twórcy postanowili kontynuować pracę i stworzyli kolejny rodzaj sensorów. Jego nowe Estimote Stickers możesz przyczepić praktycznie do każdego obiektu, nadając mu lokalizację, dane dotyczące ruchu, temperaturę i sprawdzić wszystkie opisane informacje poprzez zainstalowaną aplikację. Możesz zmierzyć swoją ostatnią jazdę na rowerze, przyklejając mały czujnik do kierownicy albo ramy rowerowej. Mały sensor, które wystarczy tylko przylepić do doniczki, może służyć jak przypomnienie o podlewaniu konkretnego kwiatka. Sklepy już używają Estimote Beacons do informowania o nowych promocjach. Teraz mogą wykorzystać je także do otagowania swoich produktów. Gdy znajdziesz się w pobliżu np. rewelacyjnych butów z naklejonym Estimote Stickers, otrzymasz w aplikacji wszystkie informacje dotyczące posiadanych przez sklep rozmiarów lub modelów. Oczywiście to tylko przykładowe zastosowania. Tak naprawdę w tym wypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia i możliwości techniczne.
Estimote Stickers można już nabyć w przedsprzedaży za jedyne 99 dolarów w wersji deweloperskiej, a w skład zestawu wchodzi 10 beaconów. Ale uwaga, nigdzie nie znajdziesz aplikacji wspierających urządzenie. Musisz je napisać sam lub sama. Mimo wszystko, wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy kolejne produkty Estimote wejdą do powszechnego użytku.
Źródło:
http://www.engadget.com/2014/08/21/estimote-stickers/
http://blog.estimote.com/post/95382199590/nearables-are-here-introducing-estimote-stickers/
http://techcrunch.com/2013/09/11/estimote-wins-best-hardware-startup-at-techcrunch-disrupt-sf/

Udostępnij
Zobacz także