Konferencje

Europejska elita światowego fintechu

Europa stanowi jedno ze światowych zagłębi w dziedzinie technologii finansowych. W III kwartale 2019 roku europejskie fintechy otrzymały fundusze inwestycyjne o wartości przewyższającej inwestycje przeznaczone na pozostałą część świata. Czym różni się rynek europejski od amerykańskiego? Które fintechy ze starego kontynentu są najdroższe?

Europa to prawdziwe serce technologii finansowych. W III kwartale 2019 roku, łączna wartość inwestycji w europejskie przedsiębiorstwa finansowo-technologiczne osiągnęła rekordową kwotę 44,8 miliarda USD. Stanowi to aż 58 proc. wartości wszystkich transakcji w skali globalnej. Z kolei w przeciągu ubiegłego roku, na europejskim rynku fintech, odbyły się łącznie aż 753 transakcje inwestycyjne.

Stary kontynent to także miejsce mnóstwa innowacyjnych startupów, challenger banków oraz koncernów z dziesięciocyfrową wartością kapitalizacji rynkowej. Można stwierdzić, że panujący od ponad 50. lat trend wpływu kulturowo-gospodarczego USA na Europę odwraca się na naszych oczach – właśnie w obrębie rynku finansowych technologii. Mieszkańcy USA wciąż opierają transakcje w przeważającej mierze na gotówce i czekach bankowych, których przeciętny Amerykanin wypisuje aż 38 rocznie. Blisko 1/3 wszystkich płatności w 2017 roku była w USA zrealizowana za pomocą gotówki. Dla porównania transakcje kartowe stanowiły wtedy zaledwie 21 proc.

Jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe w Stanach Zjednoczonych, sytuacja ma się nieco lepiej. Ponad 50 proc. mieszkańców używa płatności bezstykowych. To wartość mocno zbliżona do tej reprezentującej odsetek transakcji zbliżeniowych w Europie (w 15 europejskich krajach wyniósł on 50 proc.). Jednym z wyjątków w skali starego kontynentu jest Polska, w której frakcja płatności bezstykowych wyniosła aż 80 proc. wszystkich transakcji kartowych.

Fakt, że europejski rynek fintech jest awangardą w skali globalnej, jest zasługą nie tylko wysokiej, społecznej świadomości branży, ale też samych przedsiębiorstw finansowo-technologicznych operujących na kontynencie. Startupy dostarczające konsumentom innowacyjne rozwiązania synergizują z większymi koncernami cementującymi rynek dużymi rezerwami kapitału wynikającymi z ich ogólnej wartości rynkowej – komentuje Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

Europejskie fintechy o najwyższej wartości rynkowej

1. Adyen

Kraj: Niderlandy
Wartość kapitalizacji rynkowej: 40,68 miliardów euro
Sektor: platforma płatnicza

2. Nexi

Kraj: Włochy
Wartość kapitalizacji rynkowej: 8,92 miliarda euro (stan z 7 września 2020)
Sektor: bank, płatności

3. Klarna

Kraj: Szwecja
Wartość kapitalizacji rynkowej: 4,65 miliarda euro (5,5 miliarda USD)
Sektor: challenger bank, płatności, płatności internetowe

4. Transferwise

Kraj: Wielka Brytania
Wartość kapitalizacji rynkowej: 4,23 miliarda euro (5 miliardów USD)
Sektor: transfery pieniężne

5. Greensil

Kraj: Wielka Brytania
Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,69 miliarda euro (3,5 miliarda USD)
Sektor: płatności, fundusze

6. N26

Kraj: Niemcy
Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,69 miliarda euro (3,5 miliarda USD)
Sektor: challenger bank, płatności

7. Oaknorth

Kraj: Wielka Brytania
Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,37 miliarda euro (2,8 miliarda USD)
Sektor: challenger bank, płatności

8. Monzo

Kraj: Wielka Brytania
Wartość kapitalizacji rynkowej: 1,33 miliarda euro (1,2 miliarda funtów brytyjskich)
Sektor: challenger bank, płatności

Udostępnij
Zobacz także