Konferencje

Facebook kupuje WhatsApp za 19 miliardów dolarów!

Ubiegły rok był czasem wielkich konsolidacji, kiedy to potężne koncerny dokonywały między sobą wielomilionowych, a nawet wielomiliardowych transakcji. Tego typu operacje jednak ciągle się pojawiają, a „trend” nie mija – wczoraj, 19 lutego 2014 roku, Facebook ogłosił, iż nabywa WhatsApp.
Facebook oświadcza, iż doszedł do porozumienia z WhatsApp, wielkim zawodnikiem na polu komunikatorów, i postanowił zakupić firmę za ok. 19 miliardów dolarów, w tym 4 miliardy dolarów zapłacone zostaną w gotówce, a ok. 12 miliardów w akcjach Facebooka. W umowie istnieje także zapis o dodatkowych 3 miliardach dolarów w tzw. akcjach RSU (restricted stock units) dla założycieli i pracowników WhatsApp, które mają zostać wypłacone w przyszłości.
WhatsApp to jeden z największych komunikatorów mobilnych. Miesięcznie korzysta z niego ponad 450 milionów użytkowników, 70% z nich korzysta z komunikatora niemal codziennie. Ilość wiadomości przesłanych za pośrednictwem komunikatora zbliża się do liczby SMS-ów, jakie wysyła się na całym świecie. Komunikator przy tym ciągle rośnie w siłę, zdobywając dziennie nawet 1 milion nowo zarejestrowanych użytkowników.
W oficjalnym komunikacie Facebook oświadcza, iż ta transakcja zdecydowanie przyspieszy działania Facebooka na rzecz łączności i użyteczności kanałów komunikacyjnych na świecie i przyniesie korzyści dla obydwu firm. Zarówno Mark Zuckenberg, założyciel i CEO Facebooka, jak i Jan Koum, pełniący te same funkcje w WhatsApp, wypowiadają się w sposób pozytywny o transakcji, ciesząc się na współpracę. WhatsApp będzie nadal działać niezależnie i zachowa swoją markę, nie zmieni się również siedziba firmy. Jan Koum dołączy do facebook’owej rady dyrektorów. Aplikacje WhatsApp i Facebook Messeger będą dalej funkcjonować niezależnie od siebie, jako osobne aplikacje.
Źródło:
http://newsroom.fb.com/News/805/Facebook-to-Acquire-WhatsApp

Udostępnij
Zobacz także