Konferencje

Facebook wprowadza kolejną nową funkcję o nazwie “City Guides”


Twórcy Facebooka od jakiegoś czasu ciągle zasypują użytkowników nowymi funkcjami i udoskonaleniami aplikacji. W ostatnich miesiącach były to między innymi wyszukiwanie sieci WI-FI w pobliżu, możliwość sprawdzenia pogody czy poznania nowych ludzi. Teraz udostępnia użytkownikom nową funkcję o nazwie “City Guides”. Na czym ona polega? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Do wspomnianej we wstępie funkcji można dotrzeć poprzez zakładkę Inne w aplikacji Facebooka, jednak aktualnie jest ona w fazie testów więc nie każdy może mieć do niej dostęp. Funkcja ta to nic innego jak przewodnik po miastach, z tym, że wzbogacony o listę naszych znajomych, którzy odwiedzili tę lokalizację. Posiada również bazę miejsc, które warto odwiedzić w danym mieście oraz dostęp do listy najpopularniejszych w danym regionie atrakcji.

Polecane przez znajomych

Po kliknięciu ikony interesującego nas miasta, możemy zobaczyć okrągłe ikonki zdjęć naszych znajomych, którzy to miejsce odwiedzili. Jeśli klikniemy w któreś z nich rozwinie się nam lista miejsc, w których byli nasi znajomi jak hotele, restauracje i inne miejsca. Dane te zebrane są na podstawie wpisów umieszczanych w serwisie. Funkcja ta jest niemal stworzona dla sieci takiej jaką jest Facebook. Pytanie znajomych o opinie o danym miejscu, polecenie miejsc godnych odwiedzenia czy rekomendacje restauracji w regionie, jest czymś co mocno wpisuje się w ideę założycielską portalu. Jest to również konkurencyjna funkcja jeżeli chodzi o inne przewodniki online.

Najlepsze i najwyżej oceniane miejsca

Jednak są też minusy tej funkcji, ponieważ nie każdy ma swoim gronie znajomych którzy podróżują często, a jeśli nawet podróżują to nie udostępniają wszystkich odwiedzonych miejsc. Jednak twórcy Facebooka przewidzieli też taką sytuację i stworzyli zakładkę z listą najwyżej ocenianych i najbardziej popularnych miejsc.

Zapisywanie ulubionych miejsc

Każdy element ma po prawej stronie ikonkę, która daje możliwość zapisania danego miejsca. Elementy z zakładek trafiają do folderu “Zapisane”, który znajduje się u góry ekranu. Istnieje również możliwość zapisywania samych miast i tworzenia czegoś w rodzaju listy miejsc do odwiedzenia. Facebookowy przewodnik posiada również zakładkę z popularnymi atrakcjami, która obejmuje słynne zabytki, atrakcje turystyczne oraz malownicze miejsca, które warto odwiedzić. Te elementy, również można dodawać do zakładek.
Tak naprawdę na rynku jest sporo aplikacji pomagających w podróżowaniu, więc nieco dziwi to, że Facebook również wkracza ze swoim przewodnikiem na rynek. Co ciekawe aplikacje te wykorzystywały element społecznościowy, czerpiąc dane również z Facebooka. Jednak żadna z nich nie przetrwała zbyt długo. Czy twórcy Facebooka tworząc tego typu funkcję liczą na to, że sama marka pomoże im w sukcesie przewodnika? Czas pokaże. Warto jednak podsumować jeszcze kilka ważnych elementów związanych z nową funkcjonalnością.

Przewodnik tylko po większych miastach

Niestety nowa funkcja zapewnia dostęp tylko do największych miast, wyłączając prowincje, nadmorskie miasteczka czy wyspy. Jest ona dopiero testowana, więc zapewne dlatego baza ma póki co okrojony charakter. Lista polecanych miejsc w mniej popularnych lokalizacjach, połączona z możliwością rekomendacji znajomych mogłaby być konkurencyjna wobec innych aplikacji na rynku.
Opisywana funkcja wydaje się być ciekawa, i po dopracowaniu szczegółów i wzbogaceniu bazy miejsc może okazać się niezwykle popularna wśród użytkowników. Jednak póki co nadal jest to funkcja o ograniczonej dostępności, więc minie trochę czasu zanim wszyscy użytkownicy będą mogli z niej korzystać. Może stać się ona konkurencyjna wobec innych rozwiązań na rynku, ponieważ użytkownik będzie mógł mieć wszystkie ważne informacje w jednej aplikacji – od kontaktu ze znajomymi po porady w trakcie podróży.
Źródło: https://techcrunch.com/2017/03/03/facebook-adds-a-travel-planning-feature-called-city-guides/

Udostępnij
Zobacz także