Konferencje
Mobile Trends

Festiwal Sektor 3.0 „Let’s know-how!” – jak technologie mogą zmieniać organizacje

Ponad 800 uczestników, blisko 70 prelegentów – ekspertów z Polski i z zagranicy. Warsztaty, seminaria, międzynarodowa debata, ale też strefa kodowania dla dzieci, targi z udziałem kilkudziesięciu firm i wspólny networking, a także relacja na żywo oglądana przez blisko 100 000 tysięcy Internautów i pierwsze miejsce na Twitterze – to bilans Festiwalu Sektor 3.0, największego w Polsce wydarzenia poświęconego wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społecznych, które odbyło się 29 i 30 maja w Warszawie.
Od 8 lat Festiwal Sektor 3.0 rokrocznie gromadzi setki entuzjastów nowych technologii – przedstawicieli organizacji nonprofit, biznesu, administracji publicznej, nauki i mediów. Cześć główna wydarzenia odbyła się pierwszego dnia – w Centrum Nauki Kopernik, z kolei gospodarzami drugie dnia byli partnerzy Festiwalu, którzy w swych warszawskich siedzibach zorganizowali warsztaty dla uczestników.

„Nowe technologie są po to, aby podnosić jakość życia obywateli” – mówił podczas prezentacji otwierającej, Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski. Emma Lacey-Bordeaux z CNN poruszyła ważny temat wymiany informacji w Internecie. „W dzisiejszych czasach każdy kto ma smartfona, zajmuje się produkcją i dystrybucją informacji. A jako, że smartfonów na świecie jest więcej niż ludzi, to Internet staje się zatłoczonym miejscem” – wyjaśniała dziennikarka CNN podczas swojego wystąpienia. Jurek Owsiak mówił z kolei o postępie technologicznym jaki wykonała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – „W ciągu ostatnich 26 lat dokonaliśmy ogromnego skoku. Kiedyś zbieraliśmy pieniądze głównie do papierowych puszek. Dziś ok 45% wpłat to pieniądze zbierane elektronicznie!”

W części seminaryjnej spotkania dla uczestników poprowadzili m.in.: Piotr Kraśko z TVN („Przyszłość informacji w czasach Internetu”), Daniel Rząsa z Google („Jak pozyskiwać i prezentować informacje w Internecie”), Marcin Waszczuk z Microsoft („Sztuczna inteligencja dla każdego”) i Mohamed Jimale z AriFarm („Koza, farma i smartfon, czyli nowoczesne pozyskiwanie środków”).
Goście Festiwalu mogli również wziąć udział w targach, gdzie swoją ofertę zaprezentowało kilkudziesięciu wystawców – wśród nich Google, Polska Akcja Humanitarna, Prowly oraz Mozilla. Do tego strefę targową uzupełniła specjalnie w tym celu zbudowana strefa makerspace prowadzona przez Centrum Nauki Kopernik oraz FabLab. Ofertę uzupełniły pokazy, podczas których wybrane firmy z branży nowych technologii zaprezentowały swoje nowinki technologiczne – wśród nich Cortanę Microsoftu, czy aplikację Google – Tilt Brush VR.
Klamrą podsumowującą dyskusje i warsztaty była debata o informacji, wiedzy oraz danych, poprowadzona przez dr. Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego z udziałem: Sands Fish (MIT Media Lab), prof. Junseoka Hwanga (Seoul National University), Krzysztofa Jonaka (Intel), dr Aleksandry Przegalińskiej (Akademia im. Leona Koźmińskiego), Amry Naidoo (muru-D Accelerator) i Timosa Platsasa (Microsoft).

„Sektor 3.0 gości rokrocznie większą liczbę gości zagranicznych. W tym roku pobiliśmy ponownie rekord frekwencji. O zainteresowaniu Festiwalem świadczy także popularność transmisji on-line. Dzięki niej docieramy szerzej z informacją o wydarzeniu” – mówi Dawid Szarański, dyrektor programu „Sektor 3.0”.

Podczas Festiwalu wręczona została także nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wysokości 40 000 zł. Otrzymało ją Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna z Ostródy – za podejmowanie działań weryfikujących informacje w Internecie oraz stworzenie internetowej telewizji nastawionej na nagłaśnianie ważnych problemów społecznych i lokalnych.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 10 specjalistycznych warsztatach, przygotowanych przez partnerów Festiwalu, które odbyły się m.in. w warszawskich siedzibach firm Microsoft, Google, Cisco i Ericsson, a także w Ministerstwie Cyfryzacji i w Szkole Głównej Handlowej.
Sektor 3.0 to nie tylko nazwa Festiwalu – to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach którego organizacje non profit wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznych. W rezultacie funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania. W latach 2011-2018 zorganizowano osiem edycji Sektora 3.0, w których wzięło udział łącznie ponad 4100 uczestników. Więcej informacji: http://sektor3-0.pl/. Wideo podsumowujące Festiwal Sektor 3.0: https://www.youtube.com/watch?v=gIWePGy2IeM
Organizatorem Festiwalu i realizatorem programu „Sektor 3.0” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także