Konferencje

Funkcja "Nearby" zasugeruje aplikacje i strony internetowe przydatne w twojej okolicy

Beacony to bez wątpienia urządzenia ciekawe i użyteczne. Właściciele różnego rodzaju lokali mogą wykorzystywać je w celach promocyjnych, a klienci mogą cieszyć się z informacji, które dzięki sygnałowi Bluetooth, trafiają prosto do ich smartfonów i tabletów. Właściwie jedynym ograniczeniem tej technologii jest często potrzeba zainstalowania aplikacji, potrzebnej do tego, by w pełni korzystać z danych pochodzących z beacona. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Google z nową funkcją systemu Android – Nearby. 
Nearby to nowa funkcja w systemie Android, która rekomenduje użytkownikowi aplikacje i strony internetowe przydatne w danej lokalizacji. Przykładowo osoba przebywająca na lotnisku zostanie powiadomiona o możliwości zainstalowania aplikacji linii lotniczych. W innym przypadku smartfon zasugeruje osobie zwiedzającej muzeum wejście na stronę internetową z audio-przewodnikiem.

Szybciej zainstalujesz potrzebną aplikację

Dzięki temu, instalacja aplikacji czy wejście na pożądaną w określonym miejscu stronę internetową, stanie się szybkie i proste. W końcu nie będzie już potrzeby, by przegrzebywać się przez tysiące apek Google Play, skoro Nearby samo zasugeruje nam pobranie tej jednej, potrzebnej. Korzystanie z beaconów stanie się o wiele prostsze z perspektywy klienta. Z kolei wykorzystujący je sprzedawcy i właściciele firm muszą pamiętać jedynie by powiązać określoną stronę internetową lub aplikacje ze swoim urządzeniem BLE (Blutooth Low Energy) ze wsparciem dla beaconowej technologii Google – Eddystone. Sugestie aktywności (np. instalacji aplikacji linii lotniczych), będą pojawiały się kiedy smartfon użytkownika, z włączonym Blutooth i lokalizacją, znajdzie się w zasięgu beacona.
 
Nearby1

Sugestie jak zwykłe powiadomienia push

Notyfikacje z sugerowanymi w określonej lokacji stronami i aplikacjami wyświetlą się tak jak każde inne powiadomienie push. Będzie można z nich szybko skorzystać (np. zainstalować dedykowaną aplikację) lub standardowo dla Androida, „wyrzucić” powiadomienie „w bok” ekranu.

Pomysł na rekomendowanie aplikacji w zależności od miejsca nie jest nowy

Sam pomysł na rozsyłanie sugestii do znajdujących się w pobliżu beacona smartfonów, Google ogłosiło jeszcze w zeszłym roku. Firma wprowadziła wtedy swoją własną platformę beaconową nazwaną Eddystone. Natomiast funkcja Nearby powstała na bazie istniejącego od jakiegoś czasu API o takiej samej nazwie.
Na podobnych założeniach opierał się z kolei jeden z wcześniejszych projektów Google’a, w mobilnej wersji Chrome’a, nazwany The Physical Web. W zależności od miejsca, w którym znajdował się użytkownik przeglądarka sugerowała mu różne strony internetowe (np. w galerii handlowej rekomendowała jej stronę internetową) w formie powiadomień push.
Z podobnej do Nearby funkcjonalności korzystają już od dłuższego czasu właściciele urządzeń z iOS (od iOS 8 w górę).
Nearby pojawi się na telefonach z Androidem od 4.4 w wzwyż wraz z aktualizacją Google Play Services. Być może funkcję uda się powiązać z zapowiedzianym na I/O 2016 Google Instant Apps – projektem, który ma pozwolić na otwieranie aplikacji bez konieczności ich instalacji. „Sugerowanie aplikacji” pojawi się nie tylko na smartfonach i tabletach z Androidem, ale również na smartwatchach z Android Wear czy Google Cast.
Źródło:
www.android.googleblog.com
www.developers.googleblog.com

Udostępnij
Zobacz także