Konferencje
Mobile Trends

Gdzie utrzymywać aplikację mobilną?

Tworzenie własnych aplikacji mobilnych jest dziś równie łatwe, co stworzenie strony internetowej opartej na WordPress. Dlatego też coraz więcej twórców decyduje się na taki kierunek rozwoju. Pojawia się jednak pytanie: gdzie utrzymywać aplikacje mobilne? Jedną z możliwości jest skorzystanie z serwera dedykowanego. Jako popularną alternatywę wskazać można chmurę obliczeniową. Czym różnią się te metody utrzymywania aplikacji?

Zalety serwerów dedykowanych

Tradycyjnym rozwiązaniem są serwery dedykowane. Wśród ich najważniejszych zalet wymienić można:

  • Możliwość dowolnej konfiguracji i zarządzania serwerem, by dostosować go do potrzeb przetrzymywanej na nim aplikacji.
  • Duża dostępność aplikacji dla użytkowników.
  • Cały dysk jest tylko do Twojej dyspozycji – nie musisz dzielić miejsca z innymi klientami.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych na serwerze danych.

Serwer dedykowany znajduje się w określonym miejscu, zarządzanym przez usługodawcę. Może to dawać złudne poczucie pełnego bezpieczeństwa przed niepowołanymi osobami. Jednak nadal istnieje zagrożenie atakami hakerskimi. Ochronę przed cyberprzestępcami zapewnić może tylko właściwe zarządzanie serwerami. Można samemu zadbać o zabezpieczenie dedyka lub skorzystać z usług profesjonalistów takich, jak my.

Korzyści z wyboru chmury obliczeniowej

Dużą popularnością cieszy się dziś utrzymywanie aplikacji w chmurze. Wtedy dane są rozproszone i przechowywane na wielu fizycznych dyskach, umieszczonych na całym świecie. Jakie przynosi to korzyści?

  • Skalowalność. Chmura obliczeniowa jest elastycznym rozwiązaniem, zapewniającym tyle zasobów, ile będziesz potrzebować.
  • Bezpieczeństwo. Mogłoby się wydawać, że umieszczanie ważnych danych w nieznanych miejscach, rozrzuconych po wszystkich państwach świata, nie jest dobrym pomysłem. Ze względu na prawo europejskie czy amerykańskie, poziom zabezpieczeń danych w chmurze zwykle znacznie przewyższa metody stosowane w serwerach dedykowanych.
  • Niezawodność. Rozproszenie danych oznacza, że awaria jednego z serwerów nie spowoduje problemów z dostępem do aplikacji.
  • Uniwersalność. Aplikacje umieszczone w chmurze działają niezależnie od tego, z jakiej wersji oprogramowania korzystasz. W ten sposób łatwo można zwiększyć liczbę potencjalnych klientów.

Dodatkową korzyścią umieszczenia aplikacji w chmurze obliczeniowej jest prestiż korzystania z nowoczesnych technologii. Czy w związku z tym chmura zawsze będzie lepszym rozwiązaniem?

Chmura czy serwer — które rozwiązanie wybrać?

Wybierając optymalne rozwiązanie, wiele firm kieruje się głównie kosztami. Pod tym względem dużo zależy jednak od zapotrzebowań: miejsce na serwerze, wydajność czy oprogramowanie. Warto uważać na nieco niższe ceny na start — po roku potrafią one znacząco wzrosnąć. Dla większości twórców aplikacji mobilnych, którzy nie zarządzają np. aplikacjami bankowymi, bezpieczeństwo chmury i serwerów dedykowanych jest na wystarczającym poziomie.

Nie zawsze jednak utrzymywanie aplikacji mobilnych w chmurze obliczeniowej musi być lepsze. Serwer dedykowany sprawdzi się przy niewielkich programach, niewymagających skalowalności. Dobrze działa też przy obsłudze oprogramowania wewnątrz firm.

Jak wybrać dostawcę bezpiecznej chmury obliczeniowej?

Utrzymywanie aplikacji w chmurze może być bezpieczniejszym rozwiązaniem od wyboru własnego serwera, ale tylko pod warunkiem współpracy z odpowiedzialnym dostawcą. Dlatego też warto wybierać spośród największych dostępnych opcji.

Od lat współpracujemy z liderem na rynku: Amazon Web Services (AWS) — posiadał on 33% przychodów na rynku usług chmurowych (dane ze strony statista.com). Wspieramy firmy w projektowaniu architektury, zarządzaniu oraz migracji aplikacji do chmury dostarczanej przez Amazon.

Rozwiązanie od Amazona cenione jest również z powodu wysokiej wydajności, doskonałej skalowalności, korzystnej ceny oraz uniwersalności. Klienci mogą liczyć na dodatkowe narzędzia, dostarczane przez AWS: Amazon Athena (analityka), Amazon Coretto (narzędzia deweloperskie), AWS Cost Explorer (zarządzanie), AWS Identity (bezpieczeństwo) czy interfejsy API.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także