Konferencje

Glass Development Kit – sam stwórz aplikację dla Google Glass

Na początku ubiegłego tygodnia (19 listopada) Google zaprezentowało Glass Development Kit, w skrócie GDK. Jest to dodatek do androidowskiego SDK, pozwalający tworzyć własne aplikacje dedykowane Google Glass. W ten sposób magiczne okulary zmieniły potencjał z bajeranckiej zabawki na szerszą platformę, która jeszcze bardziej nakierowana jest na rozwój i poszerzanie funkcjonalności.
GDK otwiera Google Glass na działania programistów. Google nakłania twórców aplikacji dla systemu operacyjnego Android, aby zmodyfikowali je nieco i dostosowali ich interfejsy do realiów okularów. Postanowiono już więc, że Google Glass na stałe współgrać będzie z Androidem. Cały zabieg ma na celu zapewnienie klienta, że w momencie zakupu Google Glass będzie on miał także dostęp do sklepu z wieloma aplikacjami dedykowanymi temu wymyślnemu cudowi techniki.
Pomimo, iż cały pomysł na Glass Development Kit jest dopiero w fazie początkowej, Google zapewnia, że sklep z aplikacjami dla Glass ruszy w 2014 roku.
Przy okazji prezentacji Glass Development Kit, Google przedstawił również nowe aplikacje dedykowane Google Glass. Są to:

  • Allthecooks – aplikacja kulinarna, która pomaga czytać przepisy bez użycia rąk;
  • Spellista – gra słowna;
  • GolfSight – narzędzie służące do kalkulacji odległości;
  • Strava – aplikacja do monitorowania biegu;
  • Wordlens – słownik tłumaczący wydrukowane słowa na język ojczysty (lub jakikolwiek inny).

Zarówno sam Glass Development Kit, jak i działanie niektórych z aplikacji (np. Wordlens) zostały zaprezentowane w trwającym prawie 40 minut materiale filmowym udostępnionym przez Google.
Link: http://www.youtube.com/watch?v=oZSLKtpgQkc
Google dzięki prezentacji GDK otwiera drzwi dla wielu programistów oraz pokazuje, iż chciałoby, aby każdy mógł wnieść swój pomysł na wykorzystanie Google Glass. Mimo, iż nadal zdecydowanej większości ludzi nie będzie stać na zakup tego sprzętu, sama idea tworzenia coraz to nowych dedykowanych mu aplikacji, przybliża sprzęt użytkownikowi, a o to przede wszystkim w całym technologiczno-mobile’owym świecie chodzi.
Piszcie w komentarzach, jakie są Wasze pomysły na aplikacje dedykowane Google Glass! Czy może chcielibyście w okularach znaleźć ulepszoną wersję którejś z Waszych ulubionych aplikacji na smartfony? Chętnie o tym poczytamy!
Źródło:
http://techcrunch.com/2013/11/19/google-releases-glass-development-kit-sneak-peek-and-5-new-glass-apps-that-already-use-it/

Udostępnij
Zobacz także